Established 1999

FILOZOFIA I DYPLOMACJA

22 styczeń 2018

Pakistan, Afganistan z Chinami w tle

Zamach, dokonany przez islamskich terrorystów na hotel w Kabulu dowodzi, że sytuacja w Afganistanie jest nadal niestabilna. Przy okazji na widok publiczny wystawiona została rola sąsiedniego Pakistanu, który został oskarżony przez prezydenta Donalda Trumpa o udzielanie w miejscowości Quetta schronienia czołowym talibom. Trump postanowił wstrzymać pomoc amerykańską dla Pakistanu w wysokości 255 mln USD, który w ciągu ostatnich 15 lat otrzymał od USA 15 mld USD – pisze Jacek Potocki.

Jacek Potocki - dyplomata, korespondent zagraniczny, publicysta, komentator

Badacze Pakistanu nie mają wątpliwości, że ideologią przewodnią tego państwa jest islam, stąd bliskość wartości wyznawanych przez Pakistańczyków i wartości głoszonych przez talibów, którzy zresztą czerpali swe początki w medresach czyli szkołach islamskich w Pakistanie.

Siłą napędową Pakistanu jest armia, a zwłaszcza wywiad wojskowy, który wspiera finansowo islamskie organizacje terrorystyczne w Pakistanie i poza jego granicami pieniędzmi, otrzymanymi od USA w ramach pomocy wojskowej. To islamiści, szkoleni i uzbrajani przez wywiad wojskowy, prowadzili przez lata działania terrorystyczne w indyjskim Kaszmirze, a obecnie pakistańscy islamiści z tzw. siatki Hakkanich wspierają talibów w Afganistanie, oczywiście poprzez armię, hojnie przekazującą im pieniądze amerykańskie. Czyli, można rzec, że Waszyngton w jakiś sposób finansował wrogich mu talibów. Wywiad amerykański od pewnego czasu sygnalizował ten problem, wreszcie prezydent Trump się zdenerwował i postanowił zakręcić finansowy kranik.

Ponadto, według amerykańskiego wywiadu, Pakistańczycy nielegalnie przerabiali amerykańskie rakiety Harpoon zwiększając ich zasięg tak, że mogły zagrozić Indiom. Rakiety te administracja Ronalda Reagana sprzedała Pakistanowi jako broń defensywną. A obecna administracja USA nie chce nowego wyścigu zbrojeń na Półwyspie Indyjskim, w pobliżu gorącego Afganistanu.

Eksperci międzynarodowi są zdania, że niebawem ChRL zastąpią Stany Zjednoczone jako najbliższego partnera Pakistanu. Obecnie Chińczycy budują nowoczesną bazę morska w Gwadar Port, a w 2030 roku łączna wartość chińskich inwestycji w Pakistanie przekroczy 46 mld USD.

Stosunki Pakistanu z USA są więc ostatnio złe, co niedobrze rokuje dla rozwoju sytuacji w Afganistanie.

                                                                                              JACEK POTOCKI

W wydaniu nr 194, styczeń 2018, ISSN 2300-6692 również

 1. IKEA W ŻAŁOBIE

  Zmarł Ingvar Kamprad
 2. LEKTURY DECYDENTA

  Prawda o Turcji
 3. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  Pakistan, Afganistan z Chinami w tle
 4. POLSKA WĘGLEM STOI

  Lobby trzyma się mocno
 5. OCHRONA DANYCH OSOBOWYCH

  Trzeba mieć świadomość
 6. LEKTURY DECYDENTA

  Tajemnice stare i nowe
 7. DECYDENT POLIGLOTA

  Najwyższy stopień wtajemniczenia
 8. KU PAMIĘCI I ROZWADZE

  Polityczne fantasmagorie
 9. DECYDENT GLOBTROTER

  Mało znany, ciekawy kraj
 10. WSPÓLNE CZYTANIE

  Urwis o złotym sercu
 11. WIATR OD MORZA

  Pod Twoją obronę...
 12. PRAWA - WŁADZA - PROBLEMY

  Dyktatura nie będzie trwać wiecznie
 13. CO SIĘ W GŁOWIE MIEŚCI

  Potop mętniactwa