Established 1999

FILOZOFIA I DYPLOMACJA

21 maja 2017

Unia Europejska a Polacy

Mimo jawnej niechęci aktualnych władz RP do Unii Europejskiej, nieustannej krytyki UE, zarówno w wystąpieniach rządzących jak i w mediach publicznych najnowsze badania opinii publicznej pokazują, że większość Polaków jest za pozostaniem w Unii Europejskiej: sondaż telefoniczny, przeprowadzony przez Kantar Public w dniu 23 marca 2017 roku w związku z 60. rocznicą Traktatów Rzymskich na 1000-osobowej próbie dorosłych Polaków ujawnił, że 61% naszych obywateli chce być w UE, a za wyjściem z niej opowiedziało się tylko 11% wyborców PiS – pisze Jacek Potocki.

Jacek Potocki - dyplomata, korespondent zagraniczny, publicysta, komentator

Z kolei, w sondażu przeprowadzonym w kwietniu 2017 r. przez SW Research za pozostaniem w UE wypowiedziało się 63% młodych respondentów, natomiast aż 82% respondentów starszych.

Jest to interesujący wynik, gdyż w powszechnym mniemaniu to właśnie młodzi ludzie mają odczuwać najwięcej sympatii do Unii Europejskiej, w przeciwieństwie do konserwatywnie nastawionych do życia osób starszych. Czy odwrotnie jest dlatego, że średnie i starsze pokolenie widzą różnicę sytuacji Polski będącej członkiem Unii Europejskiej od sytuacji minionego okresu, a młode pokolenie traktuje to, co jest, jako coś naturalnego? Należy pamiętać, że za kilka lat ta właśnie młodzież weźmie w swe ręce stery w poszczególnych dziedzinach życia i władzy…

W bardzo ważnym badaniu opinii publicznej, przeprowadzonym w styczniu i lutym 2017 roku na zlecenie Instytutu Spraw Publicznych i Fundacji Bertelsmanna wśród 3 tysięcy młodych ludzi w wieku 15-24 lat z Austrii, Czech, Niemiec, Polski, ze Słowacji i z Węgier, aż 77 % respondentów w tych krajach wyraziło się pozytywnie o UE, a w Polsce 76%. Najbardziej wymierną korzyścią z członkostwa w UE jest pokój i swobodne przemieszczanie się, ale aż 83% młodych Polaków najbardziej obawia się w Europie terroryzmu islamskiego oraz skutków migracji.

W czasie konferencji, zorganizowanej niedawno przez Instytut Spraw Publicznych wskazywano, że młodzi Polacy niezbyt mocno są zorientowani w możliwościach, jakie dają im programy Unii Europejskiej; głownie czerpią swą wiedzę o możliwościach z mediów społecznościowych, gdyż media publiczne podają przeinaczone bądź żadne informacje o Unii Europejskiej.

Przykładem może być program Unii Europejskiej w zakresie edukacji, szkoleń, młodzieży i sportu znany jako Erasmus. W jego ramach liczba zagranicznych studentów, którzy przyjechali do Polski wzrosła od roku 2007 aż 100%, podczas gdy liczba polskich studentów, wyjeżdżających za granicę wzrasta rocznie o 5%.

Czyli kluczowa jest w tym zakresie rola wiarygodnej informacji. Kto jej dostarczy?

                                                                                              Jacek Potocki

W wydaniu nr 186, maj 2017, ISSN 2300-6692 również

 1. WIATR OD MORZA

  Spadkobiercy
 2. LEKTURY DECYDENTA

  Dorosły świat dzieci
 3. EMAILOWI PRZESTĘPCY

  Jak się przed nimi chronić?
 4. DECYDENT POLIGLOTA

  Bogactwo języka angielskiego
 5. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  Unia Europejska a Polacy
 6. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Ach, ten komisarz Drwęcki...
 7. LEKTURY DECYDENTA

  Błędne koło
 8. HAJOTY PRESS CLUB

  155. urodziny patronki
 9. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Powieść o codzienności
 10. DECYDENT POLIGLOTA

  Dwa języki w jednym
 11. POLSKA BRANŻA MOTORYZACYJNA

  Eksport nie tylko do krajów UE
 12. Z KRONIKI BYWALCA

  Azerbejdżan w piastowskiej stolicy Polski
 13. W OPARACH WIZERUNKU

  Autorytet na smyczy
 14. POLSKIE KORZENIE UE

  Wiódł nas Józef Retinger
 15. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  Żelazny, upokarzający temat
 16. PRAWA - WŁADZA - PROBLEMY

  Polska i świat w 2017 roku
 17. WIATR OD MORZA

  Jednostka