Established 1999

FILOZOFIA I DYPLOMACJA

8 października 2016

Wicepremier Morawiecki w Waszyngtonie

W dniach 7-8 października przebywał w USA wicepremier Mateusz Morawiecki, formalnie na jesiennej sesji Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Banku Światowego, jako członek rządu państwa członkowskiego obu organizacji. Może dlatego nie zostały szerzej opublikowane informacje o innych celach wizyty, co tworzy znaki zapytania – pisze Jacek Potocki.

Jacek Potocki - dyplomata, korespondent zagraniczny, komentator, publicysta

Z udostępnionego programu pobytu wicepremiera wynika, że poza rozmowami z kierownictwami obu agend ONZ, Mateusz Morawiecki uczestniczył w spotkaniach w Radzie Atlantyckiej, w rozmowach z przedstawicielami amerykańskiego biznesu, w tym m.in. z członkami Amerykańskiej Izby Handlowej oraz z przedstawicielami zarządu IBM.

Czy wicepremier również rozmawiał nieformalnie z kierownictwem Amerykańskiego Kongresu Żydów, który domaga się od Polski wypłaty tej organizacji 62 mld USD za skonfiskowane lub zniszczone przez Niemców mienie Żydów polskich w czasie II wojny światowej? Tego nie wiemy. Ponadto Morawicki rozmawiał z panem A. Banerji, dyrektorem regionalnym państw Unii Europejskiej w Banku Światowym.

Zarówno na sesji BŚ i MFW, jak i na Sympozjum Amerykańskiej Izby Handlowej Mateusz Morawiecki przedstawił sytuację gospodarczą Polski, jak i możliwości inwestycyjne dla inwestorów amerykańskich w naszym kraju. Można domyślać się, że Morawiecki starał się wyjaśnić zarówno Amerykanom jak i w BŚ i MFW posunięcia polskiego rządu w ramach repolonizacji zagranicznych banków w naszym kraju, nałożenie podatków na banki oraz na placówki handlowe, czy przejęcie przez ZUS środków Otwartych Funduszy Emerytalnych. Fundusze wyprowadzały z kraju ogromne środki, a kapitały emerytalne członków tymczasem malały. Rozmowy w tej sprawie były na pewno niełatwe, gdyż amerykańskie koła bankowe, których interesy reprezentują BŚ i MFW uważają te posunięcia polskich władz za naruszenie podstawowych zasad swobody prowadzenia biznesu w ramach gospodarki wolnorynkowej. I tu warto zwrócić uwagę na precedens w tej dziedzinie, stworzony przez Węgry, które walczyły ze światowymi banksterami do zwycięskiego finału.

Dla ugłaskania gospodarzy, Morawiecki poparł zawarcie przez UE z USA Traktatu o Transatlantyckim Partnerstwie w dziedzinie Handlu i Inwestycji czyli TTIP, mimo że eksperci oceniają, iż będzie on niekorzystny i dla konsumentów, i dla rolników i dla rządów. Zniesienie ceł na artykuły rolne oznacza zalanie Europy przez amerykańską żywność, której wytworzenie jest tańsze niż na Starym Kontynencie, z uwagi na niższe standardy jakościowe w Ameryce. Poza tym, TTIP zakłada zniesienie tzw. środków pozataryfowych czyli dopuszczalność stosowania niebezpiecznych pestycydów i innych środków ochrony roślin, konserwantów i hormonów. Zagrożeniem dla finansów państw członkowskich UE może być domaganie przez USA, by do traktatu włączyć klauzulę arbitrażową, nakazującą rozstrzyganie w drodze arbitrażu sporów o zyski przyszłe, utracone przez koncerny USA. To może doprowadzić do konieczności wypłacania wielomiliardowych odszkodowań pod byle pretekstem.

Nie wiadomo, czy w świetle naszych problemów budżetowych wicepremier nie zwrócił się do obu instytucji o kredyty. Co oznacza kredyt tego rodzaju, wiadomo: poza wysokimi odsetkami, zaciskanie pasa w postaci zamrożenia płac i wszelkich świadczeń socjalnych oraz redukcje na rynku pracy.

Istotne jest, o co wicepremier w czasie swej wizyty w Waszyngtonie wystąpił i co dostał.

                                                                                              Jacek Potocki

W wydaniu nr 179, październik 2016, ISSN 2300-6692 również

 1. LEKTURY DECYDENTA

  O Japonii inaczej
 2. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Życie obok życia
 3. I CO TERAZ?

  Trump - jeden przeciw wszystkim
 4. LEKTURY DECYDENTA

  Szkocka para z psem w Grecji
 5. KAMPANIA SPOŁECZNA

  Kwiat Kobiecości v. rak
 6. Z KRONIKI BYWALCA

  Ekslibrisy Beaty Przedpełskiej
 7. IMR I KWIAT KOBIECOŚCI

  Profilaktycznie o raku jajnika
 8. WIATR OD MORZA

  Wojna polsko-ruska
 9. A PROPOS...

  ...Caracali
 10. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  Wicepremier Morawiecki w Waszyngtonie
 11. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Polak i Czech w jednym żyją domu...
 12. DECYDENT SNOBUJĄCY

  Gdzie czytać?
 13. LEKTURY DECYDENTA

  Wynurzenia jasnowidza
 14. W OPARACH WIZERUNKU

  Celebrycki tytuł do "sławy"
 15. WIDMA PRZESZŁOŚCI

  Duch Bieruta nad państwem prawa
 16. WIATR OD MORZA

  Powrót hrabiów