Established 1999

FILOZOFIA I DYPLOMACJA

5 wrzesień 2016

Nie sądzę, że jak świat światem...

Wszystkie rządy RP po 1989 roku i większość mediów, zwłaszcza po spotkaniu Tadeusza Mazowieckiego i Helmuta Kohla w Krzyżowej, poczuły się do tego stopnia ubezwłasnowolnione obecnością silnego sąsiada na zachodniej granicy, że ochoczo odkryły, iż na Polskę w dniu 1 września 1939 roku napadli jacyś naziści, czyli naród raczej mało znany w Europie i wymarły 8-9 maja 1945 roku, nie zaś Niemcy. Warto wiedzieć, że w armii niemieckiej, czyli w Wehrmachcie, akurat nie było w 1939 roku wielu członków NSDAP – pisze Jacek Potocki.

Jacek Potocki - dyplomata, korespondent zagraniczny, publicysta, komentator

W próbach nowego spojrzenia na historię naszej bohaterskiej i ciągle katolickiej Ojczyzny od lat głosi się, że II wojna światowa zaczęła się nie w dniu 1 września 1939 roku, napadem Niemiec na Polskę, ale dopiero w dniu 17 września 1939 roku, kiedy robotniczo-chłopskie oddziały niezwyciężonej Armii Czerwonej wkroczyły na nasze kresy wschodnie.

A tymczasem wystarczy zapoznać się z ponurą statystyką: w czasie wojny z Niemcami i okupacji niemieckiej śmierć poniosły ponad 3 miliony etnicznych Polaków i ok. 2,7-3,0 miliony obywateli polskich pochodzenia żydowskiego. W tym ofiarami terroru, a więc ofiarami mordów dokonanych przez Niemców w kazamatach, obozach koncentracyjnych i grupowych egzekucji padło 5 mln 384 tysiące obywateli polskich. Nie mówi się tu o skradzionych lub zniszczonych przez Niemców dobrach naszej kultury, czy o stratach gospodarczych, liczonych w setkach miliardów dolarów.

Niemcy starają się wymazać brunatny okres swojej historii z pamięci swojego narodu i innych narodów. W niemieckich filmach pokazuje się „wypędzonych”, naloty alianckie na Drezno i „wyczyny” krasnoarmiejców po zdobyciu Berlina, a także „powszechny opór” przeciwko kamaryli hitlerowskiej, o czym ma zwłaszcza świadczyć zamach na Hitlera w dniu 20 lipca 1944 roku. Nie ma filmów o zbrodniach. Zresztą nastroje z tamtej epoki są wiecznie żywe. Niedawno 87. letnia pisarka pani Ursula Haverbeck została skazana na 10 miesięcy więzienia za publiczne oświadczenie, że obozy koncentracyjne w czasach Adolfa były zwykłymi obozami pracy.

To wszystko powoduje, że stosunki z naszym zachodnim sąsiadem są raczej trudne. Niedawna wizyta pani kanclerz Angeli Markel była dość wąsko komentowana w naszych mediach. Polska nie może pogodzić się z faktem, że status mniejszości narodowej, jaki został Polakom odebrany przez hitlerowskie Niemcy, nie został im do dzisiaj przywrócony. Natomiast niemiecka mniejszość w Polsce ma się świetnie. Ekspansywnie działa w Opolu Związek Mniejszości Niemieckiej w Polsce, nakierowany na indoktrynację młodzieży. W Szczecinie i Opolu tysiące szyldów i tablic informacyjnych w języku niemieckim przygniatają swym wyglądem informacje w języku polskim.

Ponadto, Niemcy, bardzo często ustami swych polityków sprawiają wrażenie, jakby traktowały Polskę jak swój protektorat, a niemieckie media kpią sobie z Polski. Czy 100 mld euro obrotów handlowych rocznie nie pozwala nam tupnąć nogą?

                                                                                           Jacek Potocki

W wydaniu nr 178, wrzesień 2016, ISSN 2300-6692 również

 1. CLINTON VERSUS TRUMP

  O debacie teraz ja!
 2. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Tajne więzienia CIA w Polsce
 3. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  Historia kołem się toczy
 4. OSZCZĘDNY JAK POLAK

  Przede wszystkim na czarną godzinę
 5. WĘGIERSKI PRZYKŁAD

  Orban Zwycięzca
 6. IMR ADVERTISING BY PR

  Kosmetyki w skarpetkach
 7. OPOWIADANIE

  Z życia Napoleonów
 8. Z KRONIKI BYWALCA

  Polski eksport do Chin
 9. LEKTURY DECYDENTA

  Kto mieczem wojuje...
 10. I CO TERAZ?

  Kalejdoskop ciekawostek amerykańskich wyborów
 11. IMR ADVERTISING BY PR

  Na słodko i wytrawnie
 12. WIATR OD MORZA

  Witaj, Grodno
 13. LEKTURY DECYDENTA

  Zapomniany geniusz
 14. I CO TERAZ?

  Z braku armat
 15. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  Nie sądzę, że jak świat światem...
 16. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Przydatni hitlerowcy
 17. W OPARACH WIZERUNKU

  Autocelebracja
 18. I CO TERAZ?

  Dzieje się i będzie się działo. W Ameryce
 19. WIATR OD MORZA

  Dokąd pędzą szaleńcy
 20. WIZERUNEK BIZNESMENA

  Każdy sobie rzepkę skrobie