Established 1999

FILOZOFIA I DYPLOMACJA

6 marzec 2016

Trudna posada na Szucha

Ostatnio zbierały się chmury nad głową ministra spraw zagranicznych. Krytycy jego działań z grona członków własnej partii oraz dyspozycyjne media do tego stopnia zamieszały ludziom w głowach, że ci negatywnie ocenili w sondażach politykę zagraniczną oraz dokonania ministra. Obwiniano go za raport Komisji Weneckiej w sprawie Trybunału Konstytucyjnego i za generalnie nienajlepszą reputację naszego kraju z powodu różnych posunięć rządu. Tak jakby to minister spraw zagranicznych był ich motorem – pisze Jacek Potocki.

Jacek Potocki - dyplomata, korespondent zagraniczny, publicysta, komentator

Prawda jest taka, że zwykle ministrowie spraw zagranicznych zbierają cięgi za różne posunięcia swych rządów, które nie zyskują z wielu względów aprobaty w świecie. Jedni ministrowie tłumaczą te posunięcia lepiej, inni gorzej, w zależności od ogólnej atmosfery w stosunkach międzynarodowych, jak i osobistych kwalifikacji i predyspozycji. W przeciwieństwie do swego poprzednika dyplomaty-amatora, obecny minister jest doświadczonym pracownikiem polskiej służby zagranicznej i dobrze wie, co i jak ma powiedzieć. I daje sobie świetnie radę, mimo że niemal każdy dzień przynosi nowe i kontrowersyjne wydarzenia w kraju.

A i sytuacja międzynarodowa go nie rozpieszcza: fala migracji, zalewająca Europę, problemy jedności Unii Europejskiej, wzmocnienie wschodniej flanki NATO przez stałe bazy, najlepiej amerykańskie, dygocąca Ukraina… I bardzo ważne wydarzenie, jakim będzie szczyt Paktu Północnoatlantyckiego w Warszawie w lipcu br.

W naszej polityce zagranicznej miotają się problemy, bliskie raczej bezpośrednio zainteresowanym: złagodzenie pewnego napięcia, jakie ostatnio występuje między Warszawą a Berlinem, wzmocnienie naszej pozycji w stosunkach z USA, by z posłusznego i bezkrytycznego wasala przejść do kategorii przynajmniej quasi-partnera, gdyż obecny stan rzeczy denerwuje społeczeństwo (elity polityczne udają, że wszystko jest OK) i wreszcie znalezienie jakiegoś sensownego i zadowalającego modus vivendi w stosunkach z Moskwą (Rosji przecież nie da się przenieść 10 tys. km dalej).

Takie problemy może rozgryzać tylko znający się na rzeczy profesjonalista, a nie wolny strzelec: nazwiska kilku pretendentów do stanowiska ministra spraw zagranicznych pojawiły się już na politycznej giełdzie, wzbudzając wesołość w Centrali MSZ na Szucha, gdzie pamiętają, jak poprzednik obecnego ministra publicznie i bez żenady przekonywał świat, że niemiecki obóz koncentracyjny w Auschwitz wyzwolili Ukraińcy…

Pierwsze posunięcia na Szucha? Łagodna zmiana kilku ambasadorów i zapowiedź powrotu dalszych, po zakończeniu kadencji czyli bez rewolucji i pohukiwań. Zmiany na kierowniczych stanowiskach w Centrali, restytucja placówek, bezmyślnie zamykanych przez jednego z poprzednich szefów dyplomacji. Na pierwszy plan pójdzie otwarcie dwukrotnie już zamykanej ambasady w Mongolii, gdzie Polska ma ogromne interesy górnicze, a także ambasady na Filipinach, największym kraju katolickim w Azji. Pozostaje do uregulowania sprawa zlikwidowanych placówek w Afryce, być może dojdzie do otwarcia ambasady na Malcie, czyli w kraju członkowskim Unii Europejskiej.

Czyli, jest co robić!!!

Jacek Potocki

W wydaniu nr 172, marzec 2016, ISSN 2300-6692 również

  1. PO PROSTU SZTUKA

    Cele sztuki i sztuka celów
  2. BIBLIOTEKA DECYDENTA

    Dobry kryminał
  3. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

    Zmowa milczenia nad historią
  4. HAJOTY PRESS CLUB

    Kolacja u Wesołego Zająca
  5. LEKTURY DECYDENTA

    Z wysypiska na salony
  6. PiS POD TRYBUNAŁ RADBRUCHA

    Miałeś, chamie, złoty róg...
  7. BIBLIOTEKA DECYDENTA

    Tajemnice starożytnego Egiptu
  8. KOBIETY NA STANOWISKACH KIEROWNICZYCH

    Ambitne przebijanie szklanych sufitów
  9. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

    Trudna posada na Szucha
  10. "ARCHIMEDES" W MOSKWIE

    Salon wynalazków i innowacyjnych technologii
  11. LEKTURY DECYDENTA

    Siła Żydów
  12. WIATR OD MORZA

    Do łopat!
  13. Z KRONIKI BYWALCA

    Polska i Kazachstan
  14. IMR ADVERTISING BY PR

    Skarpetki: zdrowie, sport, higiena
  15. W OBRONIE POLSKI

    Wolność i prawa obywatelskie
  16. A PROPOS...

    "Ida" w TVP
  17. W OPARACH WIZERUNKU

    Renoma ochotników i amatorów