Established 1999

FILOZOFIA I DYPLOMACJA

14 lutego 2016

Powtórka z Iraku?

W ubiegłym tygodniu, na posiedzeniu ministrów obrony państw-członków NATO w Brukseli, nasz minister zapowiedział, że Polska włączy się do walki przeciwko Państwu Islamskiemu w formie działań wywiadowczych i szkolenia w Syrii i w Iraku. Unikał jednocześnie odpowiedzi na pytanie, czy nasz kraj podejmie działania militarne przeciwko IS – pisze Jacek Potocki.

Jacek Potocki - dyplomata, korespondent zagraniczny, komentator, publicysta

Ta gotowość do zwalczania Państwa Islamskiego brzmi pięknie, ale w rzeczywistości wyglądać to będzie tak: w odruchu solidarności z Wielkim Bratem nasi żołnierze, wysłani przez polityków, będą z pewnością walczyć na ziemi, a nie w powietrzu i nikogo nie będą szkolić, a walczyć będą z rządem syryjskiego prezydenta Asada po stronie koalicji antyislamskiej czytaj po stronie „umiarkowanych islamistów” czyli opozycji antyrządowej. O Iraku już lepiej nie mówić, po tęgim laniu, jakie koalicja pod przewodnictwem USA dostała nad Eufratem i Tygrysem.

W Iraku zginęło 22 polskich żołnierzy, a ok. 150 zostało rannych. Obecnie, sytuacja w sferze bezpieczeństwa jest tam zatrważająca. Koalicja, poza wyeliminowaniem Saddama Husajna, nie osiągnęła żadnego z założonych celów, a Irak stał się matecznikiem Państwa Islamskiego.

Poprzez nasz udział, Polska zamierza wymusić na państwach NATO zaangażowanie militarne Sojuszu na Wschodzie, czytaj: przeciw Rosji. Myślę, że pod tym względem Zachód nadal będzie bierny, gdyż wojny z Rosją o peryferyjną dla Brukseli i Waszyngtonu Ukrainę nikt tam nie chce. Oni tam mają inną optykę spraw ukraińskich, niż Warszawa. I prowadzą inne niż Polska interesy z Rosją.

Na razie nasz dzielny minister kręci, próbuje się targować z Amerykanami, wręcz wymuszać na nich rewanż, ale sprawa jest raczej przyklepana czyli do Iraku i Syrii pojedziemy walczyć. Od ostatecznego i bezwarunkowego polskiego OK zależy przecież dobry przebieg przygotowywanej wizyty prezydenta Dudy w Waszyngtonie, która jak wszystkie poprzednie polskie wizyty na szczycie w USA, będzie pełna frazesów i pustych deklaracji i nie przyniesie żadnych konkretnych efektów.

Czy tak, jak dotąd, Polska będzie ochoczo, na gwizdek, szafować krwią młodych ludzi? Czy do kraju zacznie napływać kolejna seria plastykowych worków z tragiczną zawartością? A może pora się zastanowić nad pytaniem: co za to mamy? Czy tak dzisiaj rozumie się powiedzenie „Za wolność waszą i naszą?” A może czas się zapytać, jak to interpretuje i jak to ocenia Naród?

Jacek Potocki

W wydaniu nr 171, luty 2016, ISSN 2300-6692 również

 1. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Zbrodnia i kara w kraju faraonów
 2. WIATR OD MORZA

  Mój Smoleńsk
 3. DECYDENT POLIGLOTA

  Myśl po angielsku
 4. IMR ADVERTISING BY PR

  Wodzisław stawia na Pesso
 5. DECYDENT SNOBUJĄCY

  Cios w ministerialne plecy
 6. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  Powtórka z Iraku?
 7. LEKTURY DECYDENTA

  Mroki życia i śmierci
 8. Z KRONIKI BYWALCA

  Polska, Niemcy, Europa
 9. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Dykteryjki przedśmiertne
 10. LEKTURY DECYDENTA

  W bankowym piekle
 11. ZA GÓRAMI, ZA LASAMI...

  Wiatr dobrej zmiany
 12. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Zakochani w Śmierci
 13. DECYDENT SNOBUJĄCY

  Na obywatelską drogę
 14. LEWIATAN PUNKTUJE RZĄD

  Podatek jako kara
 15. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  Między kłami w paszczy tygrysa
 16. W OBRONIE PRAW I WOLNOŚCI

  Historia uczy i przestrzega
 17. W OPARACH WIZERUNKU

  Zawody zaufania publicznego
 18. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Wojna i miłość