Established 1999

FILOZOFIA I DYPLOMACJA

18 listopad 2015

Trudny problem

Kwestia przyjęcia przez Polskę imigrantów czy też, jak kto woli, uchodźców, to trudny problem. Są to ludzie z innego kręgu cywilizacyjnego, wyznający inną religię, która ostatnimi czasy zawiera coraz więcej elementów agresywnych, przepojonych ideą walki na śmierć i życie z naszą cywilizacją – pisze Jacek Potocki.

Jacek Potocki - dyplomata, korespondent zagraniczny, publicysta, komentator

Sama historia obciążenia Polski obowiązkiem przyjęcia kilku tysięcy obcych nam ludzi w dużej grupie nasrożyła społeczeństwo: szefowa niemieckiego rządu, która jest przekonana, że rządzi Europą i że wszystko w niej może, poprzez swoich ludzi w Unii Europejskiej wymusiła na krajach członkowskich przyjęcie sporej liczby uchodźców.

Poprzedni polski rząd, paraliżowany przez Donalda Tuska, podkulił ogon i pochopnie zgodził się na przyjęcie przez nasz niezbyt zasobny kraj uchodźców, którym trzeba by dać zasiłki, bezpłatne mieszkania, miejsca w szkołach dla ich dzieci, zapewnić opiekę medyczną. I zachować poprawność polityczną czyli potulnie milczeć, kiedy w katolickim kraju brodaci faceci w burnusach będą latać po ulicach i wykrzykiwać o jakimś Akbarze.

Nie jestem daleki od tego, by twierdzić, że zgoda na przyjęcie przez Polskę uchodźców z Syrii, Libii czy Erytrei była jedną z ważnych przyczyn klęski poprzedniego rządu w wyborach parlamentarnych. Chyba jednak Polacy wyrazili głośne „nie” dla tej idei za pomocą długopisu.

Potem nastąpiła tragedia w Paryżu, która uświadomiła Europejczykom, że wrodzy naszej cywilizacji fundamentaliści islamscy, mogą dostać się do nas w tłumie uchodźców. Zaczęto się zastanawiać i wyszło jasno na jaw, że: nikt nie jest w stanie sprawdzić rzeczywistego statusu przybyszów, że imigranci z tamtego kręgu kulturowego w żadnym z krajów europejskich nie integrowali się i nie zintegrowali się z tamtejszymi społeczeństwami, że ich świątynie to centra antyeuropejskiej indoktrynacji.

Nawet w najwierniejszym kraju sojuszniczym, czyli w Polsce, zaczęto wreszcie otwartym tekstem mówić, że chaos na Bliskim Wschodzie wywołali Amerykanie i Francuzi, prowadząc bezmyślnie wojny w Iraku i w Libii, obalając tamtejsze struktury władzy, wprawdzie dyktatorskie, ale trzymające to całe mordercze towarzystwo w jakichś ryzach.

Niestety, nasz bohaterski kraj też maczał palce, w tych godnych pożałowania, akcjach, a jeden z byłych polskich ministrów, obecnie jako licencjat, prowadzący wykłady na amerykańskim uniwersytecie, publicznie chwalił zamordowanie Kadafiego.

Myślę, że nowy rząd zdystansuje się od poleceń, wydawanych przez Unię Europejską za pośrednictwem przewodniczącego Donalda. Są to bowiem polecenia z Berlina, gdzie pewna żelazna lady wezwała uchodźców do osiedlania się w Niemczech bez żadnego pomyślunku, co z nim tam zrobić. Teraz już wiadomo: najlepiej podrzucić ich innym, a jak ci nie mogą ich przyjąć, to najlepiej oskarżyć ich o ksenofobię i rasizm.

Polacy chcą bezpiecznie żyć w swoim kraju, bez strachu o los swoich żon i dzieci, bez obawy, czy w teatrze, do którego idą, nie wybuchnie bomba, wspierana okrzykiem związanym z rzeczonym Akbarem.

Przy okazji muszę podkreślić, że ksenofobem nie jestem, ale mam wątpliwości, czy władze powinny wyrażać zgodę na budowę kolejnych meczetów, zwłaszcza, że w kraju fundatorów nie ma żadnych kościołów, a za samo posiadanie Biblii można zgnić w świętym lochu po wsze czasy.

Sprawa przyjęcia imigrantów z Bliskiego Wschodu będzie bez wątpienia najważniejszą kwestią, z którą zarówno w kraju jak i na forum międzynarodowym w najbliższzym czasie będzie musiał się zetknąć nowy rząd.

Są dwa rozwiązania: albo ich przyjąć i wtedy władza poleci tak, jak niebawem poleci w niebyt Angela Merkel, albo nie przyjąć, tak jak proponują i mają odwagę to publicznie powiedzieć: prezydent Czech Milos Zeman, że „młodzi migranci powinni zostać w swoim kraju i walczyć za ojczyznę z Państwem Islamskim”, czy premier Węgier Viktor Orban, który otwarcie mówi, że wprowadzone w Unii Europejskiej kwoty migrantów dla poszczególnych krajów mogą przyczynić się do szerzenia terroryzmu w Europie”.

To są mężowie stanu, którym na sercu leży bezpieczny los ich narodów.

Nic dodać, nic ująć.

Jacek Potocki

W wydaniu nr 168, listopad 2015, ISSN 2300-6692 również

 1. PO PROSTU SZTUKA

  Złudny świat cyber
 2. WIADOMOŚCI AMERYKAŃSKIE

  Pieniądz rządzi
 3. LEKTURY DECYDENTA

  Goniąc Niemcy
 4. WIATR OD MORZA

  Nadchodzi Nowy Świat
 5. I CO TERAZ?

  Obserwujmy efekt motyla
 6. SZTUKA WSPÓŁCZESNA

  Dobry sezon
 7. I CO TERAZ?

  Szydło przed Sezamem
 8. BUSINESS CENTRE CLUB

  Przedsiębiorcy chwalą, ale też pytają
 9. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  Trudny problem
 10. HAJOTY COMMUNICATIONS

  Naturalnie z Nacomi
 11. DECYDENT SNOBUJĄCY

  Twarze
 12. IMR ADVERTISING BY PR

  Nowy wizerunek Lotonu
 13. MISTRZOWIE CZASU

  Szwajcarska manufaktura
 14. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Intelektualista językowy
 15. CHICHOT POLITYKI

  Zmiana punktu widzenia
 16. DECYDENT SNOBUJĄCY

  Donald Tusk padnie
 17. I CO TERAZ ?

  Malta a sprawa polska
 18. I CO TERAZ?

  Dwa wyjścia
 19. HAJOTY PRESS CLUB

  Pamięć o patronce
 20. PLATFORMA WIEDZY I PRAKTYKI

  Otwarta nauka
 21. WIATR ZE SZWECJI

  Czy może nam coś przywiać?
 22. DECYDENT SNOBUJĄCY

  Winnetou nie żyje
 23. II WOJNA ŚWIATOWA

  Polskie asy przestworzy
 24. CHICHOT POLITYKI

  Wyszło szydło z worka
 25. WIATR OD MORZA

  Damy radę...
 26. I CO TERAZ?

  Troska nade wszystko
 27. W OPARACH WIZERUNKU

  Renoma i marka
 28. LEKTURY DECYDENTA

  Książki pod strzechy
 29. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  Ekstradycja a polityka