Established 1999

FILOZOFIA I DYPLOMACJA

9 wrzesień 2015

"Dnia 1 września... - 9.09

…roku pamiętnego, wróg napadł na Polskę z kraju sąsiedniego”, jak przypomniano w pierwszym powojennym polskim filmie fabularnym „Zakazane piosenki”. Tak, w dniu 1 września 1939 roku nad ranem, na Polskę ruszyło 1 milion 850 tysięcy żołnierzy niemieckich. Osamotniona Polska mogła im przeciwstawić 950 tysięcy żołnierzy. Mimo że Trzecia Rzesza miała ogromną przewagę, również i w sprzęcie wojennym, „błyskawiczna wojna” przeciwko Polsce nie powiodła się, gdyż walki trwały do 6 października 1939 roku, kiedy to pod Kockiem skapitulowały oddziały Samodzielnej Grupy Operacyjnej pod dowództwem gen. Fr. Kleeberga – pisze Jacek Potocki.

Niemcy w czasie polskiej wojny obronnej we wrześniu straciły 1/3 swej zdolności bojowej. Wprawdzie Anglia i Francja wypowiedziały w dniu 3 września wojnę, ale oba kraje nie ruszyły palcem, by przyjść na pomoc sojuszniczej Polsce.

Niektórzy historycy tłumaczą tę bierność brakiem przygotowania, ale bliżej prawdy jest teza, że oba mocarstwa kolonialne bardziej pilnowały podbitych ziem w Azji i Afryce, które ograbiali przez stulecia wszelkimi możliwymi sposobami, niż pokoju w Europie. Na dodatek, 17 września najbardziej pokojowe państwo świata czyli ZSRR, realizując tajny protokół do Układu Ribbentrop-Mołotow, zajęło nasze kresy wschodnie, a bohaterskie władze II Rzeczypospolitej, które nie zamierzały oddać Niemcowi ani guzika, salwowały się ucieczką do Rumunii.

Na polskich ziemiach rozpoczął się mroczny okres okupacji niemieckiej, który trwał do wiosny 1945 roku. Przed laty tygodnik „Polityka” zamieścił następującą, przerażającą statystykę: Niemcy zamordowali w Polsce 700 profesorów i pracowników wyższych uczelni, 1000 nauczycieli szkół średnich i ponad 4000 nauczycieli szkół podstawowych, 5000 lekarzy, 2500 dentystów, 4500 adwokatów, 9000 oficerów, 235 plastyków,122 dziennikarzy, 104 aktorów i 56 pisarzy. Na tysiąc mieszkańców Polska straciła 220 obywateli, Jugosławia 108, Grecja 70, ZSRR 40, Francja i Czechosłowacja 15, Anglia 8, Belgia 7.

O, bardzo przepraszam, tego nie dokonali Niemcy. Po 1989 roku dowiedzieliśmy się, że mordowali nie Niemcy, tylko naziści czyli taka nacja, która żyła od 1933 roku do 8/9 maja 1945 roku i gdzieś nagle bezpowrotnie zniknęła w kosmosie.

W niemieckich szkołach niewiele uczą o tamtej wojnie. Młodzież dowiaduje się na lekcjach historii, że nie wywołali jej Niemcy, a niemieckie działania militarne były jedynie obroną niemieckich interesów narodowych.

Potem był Poczdam i podział Niemiec oraz powstały Europejskie Wspólnoty Gospodarcze, by nie dopuścić do dominacji Niemiec w Europie, pojawił się Gorbaczow, który zgodził się na zjednoczenie Niemiec. Obecnie zjednoczone Niemcy są najsilniejszym państwem europejskim, odgrywając decydującą rolę w Unii Europejskiej. Nasz bohaterski kraj, który podobno należy do grona zwycięzców II wojny światowej konsultuje każdy swój ruch z Berlinem, a w nagrodę nasi kierownicy i podkierownicy nawy rządowej dostają intratne stanowiska w Unii i tak dalej…

Ostatnio Niemcy uczą nas solidarności w sprawie przyjmowania imigrantów z Afryki, a nasz rząd podaje pod ich naciskiem do wiadomości publicznej coraz wyższą liczbę tych, których niezbyt zasobny kraj nad Wisłą ma obowiązkowo ugościć.

Polacy, zbudźcie się!

Jacek Potocki