Established 1999

FILOZOFIA I DYPLOMACJA

2 sierpnia 2015

Emigranci w służbie czynnej - 4.08

Komentarz, jaki kilka dni temu na temat zamachu dokonanego w lipcu w Chattanooga przez Muhammada Jussefa Abdulaziza napisała dla „Project Sindicate” Nina Chruszczowa, wnuczka Nikity Siergiejewicza, w swoim czasie I sekretarza KPZR, to okazja, by przypomnieć losy ważnych imigrantów w „nowych ojczyznach”. Ojciec Niny, Siergiej, syn Nikity, też „wybrał wolność” w USA i jako wykształcony w ZSRR specjalista w zakresie technologii kosmicznej, znalazł zatrudnienie na amerykańskim uniwersytecie, ale jako politolog i tam „twórczo” krytykował system, z którego jako syn „pierwszego sługi naroda” wysysał najlepsze soki – pisze Jacek Potocki.

Nina, która urodziła się w ZSRR i tam studiowała na elitarnym Uniwersytecie Moskiewskim, potem przez lata wykładała nauki polityczne na Columbia University w Nowym Jorku, a jej publikacje nie pozostawiały suchej nitki na ZSRR i Rosji; jej wypowiedź dla PAP, że „Putin udławi się Krymem” wywołała entuzjazm i zachwyty wśród naszych rusofobów.  Tak właśnie napisała wnuczka szefa komuchów, który – najprawdopodobniej w stanie zamroczenia alkoholowego – w 1954 roku przekazał Krym, będący w rękach Rosji, Ukraińskiej Socjalistycznej Republice Radzieckiej.


Charakterystyczne, że najostrzejsze ataki na ZSRR i Rosję padają z ust byłych członków radzieckich i rosyjskich elit, a nie rodowitych Amerykanów.


Córka „Słońca Narodów”, czyli Swietłana Stalin-Aliłujewa, też wyjechała do USA, jednakże nie prowadziła tam ani czynnej działalności naukowej ani publicystycznej, choć napisała i próbowała w Stanach wydać wspomnienia o swym zniewoleniu na Kremlu.


Hamid Karzaj, prezydent Afganistanu w latach 2001-2014, przywieziony do kraju przez Amerykanów w teczce, był najpierw premierem, a potem prezydentem, a przez długie lata gwarantem lojalności i bezwolnej spolegliwości wobec mocodawców zza oceanu.


Pod wpływem nienawidzących Saddama Husajna uciekinierów z Iraku, CIA i „Dabljiu” ochoczo zmontowali teorię o zbudowaniu przez dyktatora broni atomowej, której po inwazji jakoś nie można było znaleźć. Zresztą owi uciekinierzy, przez długie lata spiskujący przeciwko Husajnowi, zostali osadzeni przez Amerykanów i Anglików na czołowych stanowiskach rządowych, a przywieziony w teczce z Londynu minister spraw zagranicznych Iraku nawet publicznie pochwalił tortury stosowane przez Amerykanów wobec Irakijczyków w więzieniu Abu Ghraib, mówiąc, że „dobrzy chłopcy karali złych chłopców”.


Była prezydent Łotwy, pani Vaira Vīķe-Freiberga przez długie lata przebywała w Kanadzie, by w rok po powrocie na Łotwę zostać głową państwa, podobnie było z prezydentem Litwy, Valdasem Adamkusem, który po sprawowaniu stanowiska rządowego w USA wrócił do kraju swego urodzenia, by objąć stanowisko prezydenta tego kraju.


W Polsce przez długie lata ministrem finansów był były kadrowy pracownik angielskiej służby zagranicznej. Indie trzymają u siebie rząd Tybetu na wygnaniu; w świetle ich stosunków z Chinami, raczej nie czynią tego z miłości do Dalajlamy.


Amerykanie z kolei zewsząd ściągają do siebie przeciwników rządu komunistycznego w Pekinie: zarówno Ujgurów z Sinkjangu, jak i Tybetańczyków z Tybetu. W razie czego, z pewnością mają dla nich gotowe teczki.


Czy w związku z tym są podstawy do postawienia pytania, czy ci ludzie cierpieli lub  cierpią na tzw. syndrom rozdarcia?


 


                                                                                              Jacek Potocki

W wydaniu nr 165, sierpień 2015, ISSN 2300-6692 również

 1. ŚWIATOWA RADA ZŁOTA INFORMUJE

  Popyt na kruszec spadł, ale nie w Europie - 13.08
 2. LIST W SPRAWIE LEKTUR

  Letni "Browar" - 10.08
 3. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Dzieło - 21.08
 4. IMR Z NES PHARMĄ

  Powrót do współpracy - 3.08
 5. DECYDENT SNOBUJĄCY

  Wtorek, 18.08 – Snobizm na świerszcze
 6. POWSTANIE WARSZAWSKIE

  Pamięć patriotów - 3.08
 7. W OPARACH WIZERUNKU

  Nowi ludzie - nuworysze - 3.08
 8. A PROPOS...

  ...zostawiania w samochodach psów - 12.08
 9. WIATR OD MORZA

  Wieloryb a sprawa polska - 26.08
 10. LEKTURY DECYDENTA

  Apetyt na browar - 3.08
 11. I CO TERAZ?

  Ci odlatują, ci zostają - 10.08
 12. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  Emigranci w służbie czynnej - 4.08
 13. PO PROSTU SZTUKA

  Wenecki sierpień Evy Chelmeckiej - 3.08