Established 1999

FILOZOFIA I DYPLOMACJA

31 lipca 2014

Teoretyczne państwo - 20.08

Większość polskiego PKB wytwarzają dzisiaj firmy prywatne, zwłaszcza związane z kapitałem zagranicznym – pisze Jacek Potocki.


Niedawno opublikowana rozmowa dwóch koryfeuszy polskiej polityki zmusza jednak do postawienia sobie pytania: czy państwo polskie rzeczywiście istnieje tylko teoretycznie? A wyjątkowy fart uniknięcia skutków ostatniego kryzysu zawdzięcza temu, że nic nie posiada? 


Przez 45 lat powojennych odbudowywano ze zniszczeń wojennych bądź budowano od podstaw przemysł, narodową gospodarkę. Co się dzisiaj stało z niektórymi kluczowymi i znanymi firmami państwowymi, które niejednokrotnie sternicy polskiej nawy państwowej sprzedali w latach 90. XX w.  za symboliczną złotówkę lub nawet jeszcze taniej? Czy właśnie dlatego ci polscy decydenci, którzy sprzedawali za bezcen polskie aktywa, rotują po różnych, wysoko płatnych stanowiskach w Komisji Europejskiej?


Elbląski „Zamech” został sprzedany szwajcarskiemu koncernowi ASEA Brown Boveri (ABB), ale ABB postanowił stopniowo zrezygnować z zakładów w Elblągu. Część Zamechu kupił francuski ALSTOM, a część produkującą przekładnie kupił MAAG Gears ze Swajcarii. Z kolei ABB Marine Service został sprzedany w 2008 r. firmie  Scana Industrier ASA z Norwegii. 


Żywiec browar w 1994 r.: głównym udziałowcem firmy został holenderski koncern Heineken International Beheer B.V.


Słynne Zakłady im. Nowotki do dzisiaj są w likwidacji.


Zakłady im. Róży Luksemburg zostały zlikwidowane.


Pafawag – przedsiębiorstwo należy obecnie do kanadyjskiego koncernu transportowego Bombardier Corp.    


 Fabrykę Obrabiarek W4 z Zakładów Cegielskiego przejął Volkswagen i utworzył tam odlewnię aluminium.


Huty: Warszawa, Częstochowa, Katowice i b. Huta im. Lenina są w rękach stalowego potentata Lakshmiego Mittala, a w swoim czasie potentat europejski w swojej branży czyli fabryka kabli w Ożarowie niedawno padła, a na opuszczonym placu operuje firma Thornmann Recycling.


Jak działają znane firmy w polskich rękach? Ano, w większości chyba tak, jak „Wólczanka”. Jeśli np. znana francuska firma zamawia w „Wólczance” koszule, przesyła jej żądane wymiary, a „Wólczanka” szyje te koszule, jednak bez metki Made in Poland. Po otrzymaniu koszul, Francuzi wszywają na miejscu swoje metki. Zupełnie, jak w Chinach.


                                                                                              Jacek Potocki


**********


A ludzie giną… – 2.08


Co się dzieje na Ukrainie, raczej wszyscy wiedzą, gdyż setki młodych dziennikarzy wprawiają się do zawodu, naganiając wraz z polskimi politykami świat do wojny z Rosją. Rzadko który z terminatorów zwraca uwagę na sprawy, w cieniu Ukrainy rozgrywające się.


USA ustami samego prezydenta Obamy publicznie prężą muskuły, ale dla Białego Domu najważniejsze są sprawy strategiczne: porozumienia rozbrojeniowe i współpraca z Moskwą w obszarach ważnych, takich jak Syria czy Iran, a nie jakaś tam Ukraina. Niewątpliwie, Moskwa umiejętnie wykorzystała zamęt wokół Ukrainy do ponownego, po latach, usadowienia się na Kubie, gdzie Rosjanie odbudowali silną stację podsłuchową w Lourdes pod Hawaną, wymierzoną w USA.


Wprawdzie USA blokują rosyjskie kanały finansowe, ale należy wziąć pod uwagę, że wielkimi beneficjentami korzyści, płynących z usług finansowych dla Rosji, były potężne amerykańskie banki i korporacje finansowe. Myślę, że one nie będą długo milczeć.


Od dłuższego czasu świat koncentrował się na nawoływaniach Waszyngtonu do zduszenia Rosji. W tym czasie Chiny i Nikaragua spokojnie zawarły układ o budowie za chińskie 40 miliardów USD kanału na terytorium Nikaragui, łączącego Atlantyk z Pacyfikiem od wpadającej do Morza Karaibskiego Punta Gorda do ujścia rzeki Brito nad Pacyfikiem.


Wprawdzie Kanał Panamski już nie jest w stanie gościć największych statków, ale z udziałem USA powstała niedawno interesująca koncepcja jego poszerzenia i pogłębienia. Kanał nikaraguański to niewątpliwie uderzenie w interesy amerykańskie na kontynencie. Kiedy na przełomie XIX i XX w. USA miały problemy z budową Kanału Panamskiego na obszarze Kolumbii, po prostu zorganizowały rewoltę, w wyniku której powstało nowe, wcześniej nieistniejące państwo Panama. I kanał można było zbudować, a potem przekazać go „na wsze czasy” Stanom Zjednoczonym. Dzisiaj, oczywiście, Amerykanie mogą zorganizować rewoltę w Nikaragui, by obalić rząd Ortegi i odesłać projekt nowego kanału do lamusa, ale są już inne czasy i Amerykanie muszą w sporym stopniu liczyć się z opinią „międzynarodowej społeczności”, do której nieustannie się odwołują, Zwłaszcza po kolejnych przegranych wojnach w Afganistanie i w Iraku.


Jednakże największą radość konflikt na Ukrainie sprawił Izraelowi, który uruchomił zbrodniczą machinę działań przeciwko narodowi palestyńskiemu, nie obawiając się ani protestów Rosji, ani USA. Starsi czytelnicy może pamiętają podobną sytuację w 1956 r., kiedy to w sześć dni po wydarzeniach węgierskich, 29 października 1956 r. Izrael podjął działania wojenne przeciwko Egiptowi.


I tak to świat ciągnie swój wóz goryczy. A ludzie giną…


Jacek Potocki
W wydaniu nr 153, sierpień 2014, ISSN 2300-6692 również

 1. TP NR 35

  Cała prawda o pisarzach - 28.08
 2. ZAWÓD PRZYSZŁOŚCI

  Tester oprogramowania - 25.08
 3. RYNEK PRACY SPECJALISTÓW

  Inżynierowie pilnie poszukiwani - 11.08
 4. KLUB DECYDENTÓW

  50 Plus - 7.08
 5. RYNEK DZIEŁ SZTUKI

  Najdroższy Pablo Picasso - 6.08
 6. PARLAMENT EUROPEJSKI

  Prace Jana Olbrychta - 5.08
 7. LEKTURY DECYDENTA

  Izrael skazany na potęgę - 18.08
 8. AKCJA "WIŚNICZ" 1944

  Odbicie więźniów politycznych - 4.08
 9. WIATR OD MORZA

  Kto rozpętał II wojnę światową - 17.08
 10. SEN O EMERYTURZE

  Jak sobie pościelesz, tak się... 1.08
 11. UNIA EUROPEJSKA PO WYBORACH

  Polacy w instytucjach unijnych - 1.08
 12. ZARABIAMY CORAZ WIĘCEJ

  Stać nas na coraz mniej - 1.08
 13. PRZEDSIĘBIORCY W LEASINGU

  Coraz większe zainteresowanie - 1.08
 14. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Viva Maria - 25.08
 15. DECYDENT SNOBUJĄCY

  Piątek, 29.08 – Czarny jak Polak
 16. W OPARACH WIZERUNKU

  Czy wąż ma ogon? - 1.08
 17. I CO TERAZ?

  Granaty pod pokrywką - 12.08
 18. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  Teoretyczne państwo - 20.08