Established 1999

FILOZOFIA I DYPLOMACJA

1 kwiecień 2022

Wojenne groźby Rosji

Dzisiaj jest 37. dzień wojny, prowadzonej przez Rosję przeciwko Ukrainie. Rosja, ustami jej prezydenta, powiedziała kilka dni temu prezydentowi Francji, że Ukraina nie ma racji bytu dla swej państwowości i może być jedynie częścią Rosji – pisze Jacek Potocki.

Jacek Potocki - dyplomata, korespondent zagraniczny, komentator

Armia rosyjska do dzisiaj nie zdobyła żadnego ważnego miasta ukraińskiego, a zwłaszcza Kijowa, gdzie Rosja zamierzała przeprowadzić referendum, w wyniku którego Ukrainą miałby rządzić prorosyjski rząd, a prezydentem miałby zostać Wiktor Janukowycz, który uciekł do Rosji po wydarzeniach na Majdanie.

Zachód wprowadził szeroki zakres sankcji, zwłaszcza finansowych, które doskwierają zwykłym Rosjanom oraz oligarchom, powiązanym z Kremlem. Powodują one problemy pieniężne (bankomaty) oraz w zaopatrzeniu (coraz bardziej puste półki w sklepach), choć niektóre państwa członkowskie Unii Europejskiej nie przestały kupować, a więc i płacić Rosji za ropę i gaz; eksperci obliczają, że wystarczyłoby wstrzymać zakupy przez 3 miesiące, by Rosja padła. Rosja bowiem nie ma pieniędzy na armię i prowadzenie tej wojny, w której od 24 lutego czyli od pierwszego dnia wojny, zginęło już 17,3 tys. rosyjskich żołnierzy, padło 605 czołgów, 1723 pojazdy opancerzone, 305 systemów artyleryjskich, 96 wyrzutni rakietowych, 54 systemy obrony przeciwlotniczej, 131 samolotów.

Na uwagę zasługuje rosyjska propaganda, pełna manipulacji i przeinaczeń: oficjalna propaganda nie mówi o wojnie, a jedynie o akcji specjalnej, podjętej w celu denazyfikacji Ukrainy. W ramach tej akcji aktywny jest nie tylko prezydent Rosji, ale i jego minister spraw zagranicznych, a także rzecznik Kremla.

Dla kontrastu, prezydent Ukrainy wyrósł na męża stanu światowego formatu, zagrzewając swój naród do walki i apelując do świata o pomoc dla Ukrainy. Z drugiej strony, interesujące jest kłamliwe stanowisko Białorusi i jej prezydenta na temat udziału tego państwa w wojnie Rosji przeciwko Ukrainie, a także pełnego udziału naszego państwa w sankcjach społeczności międzynarodowej.

Oczywistą oczywistością jest odruch serca polskiego społeczeństwa w kwestii pomocy dla ukraińskich uchodźców. Ważne są też kolejne rundy negocjacji między Rosją a Ukrainą, które, niestety, do tej pory nie doprowadziły do zakończenia tej wojny. Ważne są też perspektywy losów naszego kraju, jak i całego świata, gdyż Rosja jest mocarstwem atomowym. A przecież zarówno prezydent Rosji jak i jego minister spraw zagranicznych, grozili przeciwnikom wojny użyciem broni jądrowej.

Jacek Potocki

W wydaniu nr 245, kwiecień 2022, ISSN 2300-6692 również

  1. METEO DECYDENTA

    Czytanie chmur
  2. CZYTADŁO DECYDENTA

    Okropna rodzinka
  3. CHIŃCZYCY NA SYBERII

    Nowe wyzwania, stare konflikty
  4. RELIGIA DECYDENTA

    "Zapomniany" polski święty
  5. HISTORIA DECYDENTA

    Rzeczy powszechnie nas otaczające
  6. DECYDENT GLOBTROTER

    Mały, atrakcyjny kraj
  7. DALEKI WSCHÓD

    Poznać i zrozumieć
  8. EDUKACJA DECYDENTA

    W małym miasteczku
  9. ŁAD ŚWIATOWY

    Chińska wizja
  10. HISTORIA DECYDENTA

    Nowoczesne Państwo Środka
  11. BIBLIOTEKA DECYDENTA

    Marzenia pasterza Santiago
  12. WIATR OD MORZA

    Pokłosia
  13. LATAĆ NAD KURYLAMI

    Czy te loty mają związek z Ukrainą?
  14. CO SIĘ W GŁOWIE MIEŚCI

    "Młodzi gniewni"... karierowicze
  15. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

    Wojenne groźby Rosji