Established 1999

FILOZOFIA I DYPLOMACJA

3 grudnia 2013

Wielka przegrana w Wilnie - 4.12

Byłem na szczycie Partnerstwa Wschodniego w Wilnie i obserwowałem z bliska „the last minute” podchody i gospodarzy, i innych unijnych uczestników szczytu, by jednak Ukraina podpisała układ z Unią – pisze Jacek Potocki.

Współautorką fiaska Unii Europejskiej w sprawie Ukrainy jest tzw. dyplomacja unijna. Pierwszy sygnał klęski szczytu Partnerstwa Wschodniego w Wilnie pojawił się 3 września 2013 r., kiedy to prezydent Armenii zapowiedział przystąpienie swego kraju do Unii Celnej pod przewodnictwem Moskwy. I co zrobił pion pani baronessy Catherine Ashton?  Czy właściwie doradzał w tej sprawie kierownictwu Unii? Śmiem wątpić.


Unia popełniała błąd za błędem. Jej funkcjonariusze oraz najwyżsi przedstawiciele państw członkowskich prześcigali się w żądaniach uwolnienia z ukraińskiego więzienia byłej premier Julii Tymoszenko, przedstawiając ją światowej opinii publicznej jako więźnia sumienia, zakładnika niegodziwego prezydenta Wiktora Janukowycza. Kiedy Ukraina była skłonna udzielić jej przerwy w odbywaniu kary i wysłać na leczenie za granicę, Bruksela stawiała coraz to nowe żądania w jej sprawie, kładąc na jednej szali układ stowarzyszeniowy, na drugim zaś los przedsiębiorczej byłej pani premier.


Zbigniew Brzeziński powiedział kiedyś, że Rosja bez Ukrainy nie jest w stanie odbudować imperium. Moskwa pojmuje doskonale tę prawdę, dlatego wiąże ze sobą Ukrainę na wszelkie możliwe sposoby. Czy dyplomacja unijna zrobiła choć jeden krok, by przekonać Rosję, że związek Ukrainy z Unią Europejską leży na dłuższą metę w interesie Moskwy? Czy zapewniała Moskwę o gotowości do współpracy? Czy należycie tłumaczyła jej, że Bruksela nie żywi do niej wrogości? Też śmiem wątpić.


Czy dokładnie przeprowadzono wyliczenie, jakie byłyby koszty, związane z wprowadzeniem do Unii Europejskiej prawie 50-milionowego narodu z poradziecką gospodarką? Z oligarchami, z korupcją, z biednym społeczeństwem? Zgadzam się z ministrem Radosławem Sikorskim, że takie wyliczenie powinno być przeprowadzone by wiedzieć, ile miliardów euro trzeba wpompować w ukraińską gospodarkę, aby w jakimś chociaż stopniu zbliżyła się ona do gospodarek rynkowych Europy.


Byłem na szczycie Partnerstwa Wschodniego w Wilnie i obserwowałem z bliska „the last minute” podchody i gospodarzy, i innych unijnych uczestników szczytu, by jednak Ukraina podpisała układ stowarzyszeniowy z Unią. Ujawniono nawet nagraną prywatną rozmowę prezydenta Wiktora Janukowycza z litewską prezydent, Dalią Grybauskaite, w której głowa państwa ukraińskiego tłumaczy rezygnację Ukrainy z podpisania układu faktem, że Kijów znalazł się pod wielką presją Moskwy i znalazł się sam. Był to chwyt ze strony gospodarzy poniżej pasa. Na konferencji prasowej Janukowycz siedział w rogu sali, za premierem Mołdawii i przed ministrem spraw zagranicznych Białorusi. Nikt z nim nie rozmawiał ani do niego nie podchodzi ł. Nic więc dziwnego, że w pewnym momencie już nie wytrzymał, wstał, wyszedł z sali i odleciał do Kijowa.


Taką oto dyplomację „w białych rękawiczkach” prowadzi Unia Europejska.


 


                                                                                     Jacek Potocki z Wilna

W wydaniu 145, grudzień 2013, ISSN 2300-6692 również

 1. FASCYNACJA MOTOCYKLOWA cz. 1

  Takie były moje początki - 22.12
 2. W IMR ADVERTISING BY PR

  Gotowe na Sylwestra IV
 3. RYNKI WSCHODZĄCE

  Co kupić, czego unikać - 20.12
 4. KRONIKA BYWALCA

  Jak Polak z Chińczykiem - 13.12
 5. UMIARKOWANY OPTYMIZM PRACODAWCÓW

  Perspektywy zatrudnienia - 11.12
 6. GOSPODARKA CHIN

  Co towarzysze upichcą? - 10.12
 7. PRZEDSIĘBIORCZOŚĆ RODZINNA

  Pułapki nepotyzmu - 9.12
 8. LUBELSKI KLUB BIZNESU

  Prezes ambasadorem - 9.12
 9. MEDIATORY 2013

  Medialne lokomotywy - 9.12
 10. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Książę poetów - 23.12
 11. LADIES NIGHT

  Wesołe wróżenie w IMR - 2.12
 12. LOBBING NAUKOWY W PRAKTYCE

  Przejrzystość decyzji publicznej w Europie - 5.12
 13. PODRÓŻE SMAKUJĄ

  Gulasz, Stefan i Madziary - 4.12
 14. CZŁOWIEK I MASZYNA

  Komu roboty zabiorą miejsca pracy - 4.12
 15. DLA KONESERÓW

  Dobry rok dla whisky - 4.12
 16. LEKTURY DECYDENTA

  Wajda podejrzany - 10.12
 17. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  Wielka przegrana w Wilnie - 4.12
 18. MOIM ZDANIEM

  Opinie, komentarze, sugestie
 19. DECYDENT SNOBUJĄCY

  Wtorek, 31.12 – Ślina na języku
 20. SZTUKA MANIPULACJI

  Wykręt mentorski - 2.12
 21. I CO TERAZ?

  Ten język giętki - 2.12