Established 1999

FILOZOFIA I DYPLOMACJA

24/01/2020

Nie będziemy walczyć przeciwko Iranowi!

Zastrzelenie na lotnisku w Bagdadzie, na polecenie amerykańskiego prezydenta, gen. Kasema Sulejmaniego, jednego z dowódców irańskiej milicji, postawiło na początku tego miesiąca świat na krawędzi wojny. Waszyngton zamierzał podjąć następny krok: uderzyć bezpośrednio w Iran – pisze Jacek Potocki.

Jacek Potocki - dyplomata, korespondent zagraniczny, publicysta, komentator

Decyzja prezydenta Dudy, że nie jedzie na obchody holocaustu do Izraela, pomieszała szyki Stanom, które zamierzały w czasie obchodów w Jerozolimie namówić Polskę do udziału w działaniach zbrojnych przeciwko Iranowi, jak pisze komentator Bloomberga. Może właśnie dlatego rozwścieczony Trump i jego przyboczny Kushner nie pojechali do Izraela.

Pani Ambasador Mosbacher nie ma takiego wpływu na polskie władze, jak szef wszystkich szefów, więc sprawa może się „rypnąć”, zwłaszcza że polska opinia publiczna jest przeciwna udziałowi naszych żołnierzy w walkach przeciwko przyjaznemu Iranowi i pamięta, że to właśnie Iran przyjął polskich uchodźców z ZSRR w czasie wojny.

Już raz Polska dała się „wpuścić w kanał” i na polecenie (podobno było to sojusznicze życzenie) niejakiego „Dabliju” wysłała naszych wojaków do Iraku, choć to też nie była nasza wojna. Niczego nie osiągnęli Amerykanie w Iraku, poza stworzeniem warunków do powstania Państwa Islamskiego, a polski decydent też nie został sekretarzem generalnym ONZ.

A Iran? USA nienawidzą Iranu z powodu obalenia szacha w 1979 roku i wzięcia zakładników z ambasady USA w Teheranie. Jeszcze bardziej nienawidzi Iranu Izrael, a Amerykanie przecież tak tańczą, jak Izrael im zagra. Umiędzynarodowienie konfliktu wymagałoby udziału kraju trzeciego. Nasi strategiczni sojusznicy, USA i Izrael, wybrali do spełnienia tej roli poddańczą Polskę i to nie zagrało.

Włodarze naszego bohaterskiego kraju powinni sobie przypomnieć wojnę brytyjsko-argentyńską o Falklandy i odtworzyć z pamięci, jak ona się zakończyła, zwłaszcza dla Argentyny.

Polska nie chce udziału w wojnie z Iranem, na polecenie egzotycznych, nominalnie strategicznych, sojuszników, którzy nigdy, przenigdy, nam nie pomogą.

JACEK POTOCKI

W wydaniu nr 218, styczeń 2020, ISSN 2300-6692 również

 1. MIUOSH - NOWY ALBUM

  W drodze do własnego "Illmatica"
 2. STARE DRZEWO I MORZE

  Synergia z naturą
 3. WSPÓLNE CZYTANIE

  Ważne nauki dla Maluszków
 4. OKRADZIONY BARTIMPEX

  Jak wyciekał majątek Aleksandra Gudzowatego
 5. DECYDENT POLIGLOTA

  Pomoc w biznesie z Rosją
 6. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  Nie będziemy walczyć przeciwko Iranowi!
 7. POLITYKA DECYDENTA

  Głębokie spojrzenie na Chiny
 8. DECYDENT GLOBTROTER

  Iran bez upiększeń
 9. THRILLER DECYDENTA

  Każdy może zostać uwikłany
 10. KRYMINAŁ DECYDENTA

  Zło złem się odciska
 11. KRYMINAŁ DECYDENTA

  Dobry koniec
 12. CELEBRYCI DECYDENTA

  Upalne lato przed apokalipsą
 13. WIATR OD MORZA

  Disco brothers
 14. HISTORIA DECYDENTA

  Tego już nie ma
 15. O NAPRAWIE RZECZPOSPOLITEJ

  Polski kołtun ma się znakomicie
 16. KRYMINAŁ DECYDENTA

  Morderca złapany
 17. CO SIĘ W GŁOWIE MIEŚCI

  Czy instytucje mają honor?
 18. WIATR OD MORZA

  Do Siego Roku 2020!
 19. DIETA DECYDENTA

  Przygotuj w domu, zabierz ze sobą