Established 1999

FILARY EUROPY

10 lipiec 2009

Wolność i solidarność

Przypuszczam, że w krajach Europy Środkowej mogą zajść gwałtowne zmiany sceny politycznej podczas zbliżających się wyborów. Wyborcy obserwują problemy korupcji, etyki i moralności w życiu politycznym tych krajów i będą o tym pamiętać przy wyborach. Myślę, że polscy alianci EPL mają szansę uzyskać dobry wynik nie tylko w czerwcu przyszłego roku, ale także rok później i utworzyć koalicję rządzącą w przyszłym polskim rządzie. EPL to organizacja składająca się łącznie z 60 partii. Część z nich jest pełnoprawnymi członkami, część członkami stowarzyszonymi, którzy uzyskają pełnoprawny status po rozszerzeniu się Unii, a część członkami-obserwatorami. EPL jak każda partia ma strukturę i organy, które podejmują decyzje – mówi Wilfried Martens.

Z WILFRIEDEM MARTENSEM


 


przewodniczącym Europejskiej Partii Ludowej


 


rozmawia Mateusz Drożdż


 


Panie przewodniczący, obserwowaliśmy niedawno przytłaczające zwycięstwo CSU w wyborach w Bawarii, zwycięstwo OVP w wyborach regionalnych w Austrii, w Polsce widzimy jak sojusznicy Europejskiej Partii Ludowej pną się w górę w sondażach. Czy to oznacza, że Europa stawia na centroprawicę i EPL czekają długie lata wyborczych sukcesów?


Zwycięstwa wyborcze, które obserwowaliśmy ostatnio, i które mogą się wydarzyć w najbliższej przyszłości, to efekt ostatnich kilku lat rządów socjalistów. Jak widać, rządy socjalistyczne nie przekonują do siebie i sposobu realizacji swojego programu opinii publicznej w wielu krajach. Społeczeństwa potrzebują poczucia bezpieczeństwa wewnętrznego i zewnętrznego,  domagają się także rozwiązań problemów gospodarczych w swoich krajach. W globalnym świecie propozycje rozwiązań muszą brać pod uwagę również czynniki zewnętrzne i współpracę międzynarodową. Jako partia europejska opowiadamy się m.in. za gospodarką rynkową z elementami ochrony socjalnej i za zdecentralizowaną Europą z szerokimi kompetencjami państw członkowskich. Głosząc takie hasła i przede wszystkim, już realizując nasz program w wielu krajach europejskich, chrześcijańscy demokraci są postrzegani jako ci, którzy mają coś do przekazania i mają propozycje konkretnych rozwiązań. Między innymi stąd nasze sukcesy.


Przypuszczam, że w krajach Europy Środkowej mogą zajść gwałtowne zmiany sceny politycznej podczas zbliżających się wyborów. Wyborcy obserwują problemy korupcji, etyki i moralności w życiu politycznym tych krajów i będą o tym pamiętać przy wyborach. Myślę, że polscy alianci EPL mają szansę uzyskać dobry wynik nie tylko w czerwcu przyszłego roku, ale także rok później i utworzyć koalicję rządzącą w przyszłym polskim rządzie.


EPL liczy kilkadziesiąt partii członkowskich. Różnią się pochodzeniem, czasem również programami i celami. Gdy nowe kraje przystąpią do Unii i ich partie staną się pełnoprawnymi członkami EPL, sytuacja jeszcze bardziej się skomplikuje. Czy trudno jest zarządzać tak różnorodną organizacją?


Tak, to bardzo skomplikowane zadanie. EPL to organizacja składająca się łącznie z 60 partii. Część z nich jest pełnoprawnymi członkami, część członkami stowarzyszonymi, którzy uzyskają pełnoprawny status po rozszerzeniu się Unii, a część członkami-obserwatorami. EPL jak każda partia ma strukturę i organy, które podejmują decyzje. Co dwa lata organizujemy nasze kongresy. Na najbliższym, w lutym 2004 roku, zapadną decyzje o programie, który będziemy wdrażać w nowej kadencji parlamentu w latach 2004-2009. Ustalimy jakie akcje podejmiemy np. w Parlamencie Europejskim, Radzie Europy czy w Komitecie Regionów. Projekt został wysłany do naszych członków w lipcu i właśnie teraz omawiamy poprawki do niego. Lutowy kongres podejmie ostateczną decyzję co do programu dla naszych prawodawców. Przygotujemy i ogłosimy także nasz manifest wyborczy – wspólny dokument dla wszystkich partii członkowskich w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Decyzje podejmujemy w sposób demokratyczny i przejrzysty czyli większościowo. Muszę podkreślić dwie bardzo ważne sprawy. Po pierwsze, decyzje podejmują wszystkie partie, które współpracują z EPL, nawet członkowie-stowarzyszeni i członkowie-obserwatorzy. Nasi członkowie mogą przedstawiać i bronić swoich propozycji na forum partii. Po drugie, prowadzimy edukację polityczną. To z kolei jest bardzo istotne dla młodych działaczy i studentów, ale także dla przedstawicieli młodych demokracji ze wschodu Europy albo – mówiąc ogólnie – dla wszystkich osób zainteresowanych sprawami europejskimi.


W przyszłym roku odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Po raz pierwszy wezmą w nich udział obywatele nowych państw członkowskich. Jakie nowe pomysły z Europy Środkowo-Wschodniej będą ciepło powitane w Brukseli i Strasburgu?


Wkład naszych kolegów z Europy Środkowo-Wschodniej może opierać się na dwóch zasadniczych punktach, wykorzystujących doświadczenia historyczne Polski i innych krajów regionu. Po pierwsze, kto żył pod rządami dyktatorskimi, ten powinien przypominać Europie o wolności i godności człowieka. To podstawa Wspólnoty Europejskiej. Trzeba o tym przypominać kolegom z innych krajów i innych partii, ponieważ te wartości powinny być stale obecne w naszych działaniach. Jest to również zadanie dla przyszłych pokoleń. Po drugie, kraje członkowskie muszą zaakceptować wspólny interes europejski. Bez tego nie zbudujemy wspólnej Europy. A to oznacza kolejną ważną rzecz: solidarność – jeden z najważniejszych filarów Unii Europejskiej dla nowych krajów członkowskich, ponieważ solidarność pomoże w wyrównaniu poziomu rozwoju. Deputowani, których wybierzecie w czerwcu przyszłego roku powinni bronić wolności i godności człowieka oraz solidarności i wspólnych polityk europejskich.


         Dziękuję za rozmowę.


 


Wilfried Martens – przewodniczący Europejskiej Partii Ludowej od 1990 roku, współzałożyciel EPL w 1976 roku, premier Belgii w latach 1979-92. Wielokrotnie odznaczany za wkład w integrację europejską.


W EPL występują 3 partie stowarzyszone z Polski: PO, SKL-RNP i RS oraz dwie jako obserwatorzy: PiS i PSL.

W wydaniu 50, grudzień 2003 również

  1. ORDYNACKA

    Nowy początek
  2. 45 LAT PEKAES S.A.

    Pewność i szybkość
  3. OBWE

    Więcej serca
  4. SAMOOBRONA

    Wierni ludziom
  5. DECYZJE W UE

    Obrona interesów
  6. KOMUNIKACJA POLITYCZNA

    Kryzys zaufania
  7. MAŁOPOLSKA

    Format europejski
  8. KOCIOŁ FALAISE

    W oparach absurdu (cz. 4)
  9. PUNKTY WIDZENIA

    Tyle samorządności, ile pieniędzy
  10. PUNKTY WIDZENIA

    Bliżej obywatela
  11. FILARY EUROPY

    Wolność i solidarność
  12. DYPLOMACJA

    Wiele pytań
  13. ARCHIWUM KORESPONDENTA

    Madame Czang Kai-szek
  14. TROSKI PRZEDSIĘBIORCY

    Miller w baletkach
  15. NIEUCZESANE REFLEKSJE

    Memento pro patria
  16. SZTUKA MANIPULACJI

    Co chwalimy
  17. TRUDNOŚĆ WYBORU

    Ciągłość błędów
  18. DECYZJE I ETYKA

    Z życzeniami dla J.W. Decydencji
  19. SPRZĘT MEDYCZNY

    Nie szkodzić polskim firmom