Established 1999

EUROPEJSKI LOBBING

11 września 2013

Jądrowy renesans w Europie - 11.09

Podczas, gdy część krajów Unii Europejskiej – z Niemcami na czele – lobbuje za ogólnoeuropejskim zakazem budowy elektrowni atomowych, Bruksela planuje ich renesans. Przygotowywany przez Komisję Europejską projekt przewiduje wprowadzenie subwencji dla przedsiębiorstw budujących elektrownie atomowe, jak i dla samej energii w nich wytwarzanej – pisze z Berlina Magdalena Kornelia Stawiana.

Jak podaje Greenpeace, międzynarodowa organizacja pozarządowa, działająca na rzecz ochrony środowiska, zgodnie z projektem przedstawionym przez Joaquina Almunię, unijnego komisarza ds. konkurencji, przedsiębiorstwa wytwarzające tzw. zielone energie, będą mogły liczyć na mniejsze dotacje ze strony państwa, niż elektrownie atomowe.


Inwestorzy będą mogli liczyć nie tylko na subwencje państwowe w budowie elektrowni atomowych, ale również na wszelką pomoc prawną. Dzięki temu inwestowanie w tę gałąź energetyki ma się stać na nowo opłacalne. A jak podkreśla sam autor projektu, energia atomowa jest energią ubogą w dwutlenek węgla, dlatego powinna być tak samo wspierana, jak energia słoneczna czy wiatrowa.


Komisja Europejska planuje wprowadzić odpowiednie dyrektywy już od wiosny 2014 roku. Choć Niemcy wyraziły swoj głośny sprzeciw wobec projektu Almunii, Wielka Brytania, Francja, Litwa, Czechy i Węgry zapowiedziały jego poparcie.


Ekolodzy nie kryją swego oburzenia. Cytowani przez niemiecki dziennik „Sueddeutsche Zeitung” przewodnicząca frakcji Zieloni-Wolny Sojusz Europejski (ang. Greens/European Free Alliance) w Parlamencie Europejskim, Rebecca Harms oraz Claude Turmes, luksemburski europoseł i ekspert ds. energetyki w europejskiej Partii Zielonych, zgodnie podkreślali, że projekt ten popiera celowe działania na rzecz wielkich koncernów, a przeciw interesom obywateli. To również ogromny cios w rozwój odnawialnych źródeł energii, gdyż subwencje dla energetyki jądrowej oznaczać będą w konsekwencji mniejsze wsparcie finansowe na rozwój i rozbudowę zielonych energii.


Cytowany szeroko przez niemiecką prasę europejski komisarz ds. energetyki, Guenther Oettinger podkreśla, że celem Komisji Europejskiej jest stworzenie wewnętrznego rynku energii w UE, co nie oznacza działania na szkodę odnawialnych źródeł energii. Priorytetowym zadaniem Brukseli jest stworzenie takich warunków w EU, by nigdy więcej nie doszło do takiej katastrofy, jaka miała miejsce w japońskiej Fukushimie.


Polska za budową elektrowni jądrowej


Wraz z uchwaleniem w 2005 roku przez Radę Ministrów Polityki Energetycznej Polski do roku 2025, powróciły plany budowy elektrowni jądrowej w naszym kraju. Jak dowiadujemy się z powyższego dokumentu, ze względu na konieczność dywersyfikacji nośników energii pierwotnej, jak również ograniczenia emisji gazów cieplarnianych, uzasadniony jest powrót, zarzuconych przed laty, planów rozbudowy energetyki jądrowej w Polsce.


Z początkiem września br. firma Worley Parsons, wykonawca badań lokalizacyjnych i środowiskowych dla pierwszej polskiej elektrowni w Choczewie (woj. pomorskie) lub Żarnowcu (woj. pomorskie) zakończyła pierwszy etap prac przygotowawczych. Dokładna jej lokalizacja będzie znana w 2014 roku – czytamy w oświadczeniu spółki PGE EJ, odpowiedzialnej za przygotowanie procesu inwestycyjnego oraz budowę elektrowni jądrowej w Polsce.


Plany polskiego rządu zakładają wybudowanie przez Polską Grupę Energetyczną dwóch elektrowni jądrowych o mocy ok. 3000 MW każda. Pierwsza z nich miałaby ruszyć ok. 2024 roku.


W sondażu, przeprowadzonym przez Ministerstwo Gospodarki w grudniu 2012 roku na potrzeby kampanii informacyjnej, 56 proc. ankietowanych opowiedziało się za budową elektrowni jądrowej w Polce. Ponadto, od początku ministerialnej kampanii (tj. od marca 2012 roku), odsetek zwolenników budowy elektrowni jądrowej w najbliższej okolicy ich miejsca zamieszkania wzrósł z 30 do 41 proc.


A co na to Kowalski?


Jeśli wziąć pod uwagę, że 1 kg węgla dostarcza 3 kWh energii, 1 kg drewna 1 kWh energii, 1 kg ropy naftowej 4 kWh, a 1 kg uranu 50 tys. kWh nic dziwnego, że przeciętny Kowalski, który niezmiennie z roku na rok płaci coraz wyższe rachunki za energię, po dokonaniu prostej kalkulacji stwierdza, że energia pozyskana z elektrowni jądrowej może oznaczać więcej pieniędzy w jego portfelu.


Ale czy ten sam Kowalski wie, że odpady atomowe muszą być przechowywane przez setki tysięcy lat w odizolowanych miejscach, niedostępnych dla ludzi, zwierząt i roślin?


Elektrownia atomowa, w wyniku rozpadu jądrowego, zmienia uranowe pręty paliwowe w wysoce radioaktywne odpady, które ze względu na radioaktywne promieniowanie są ogromnym zagrożeniem dla człowieka.


Gdyby praczłowiek posiadał elektrownie atomowe, do dziś musielibyśmy zabezpieczać jego odpady atomowe.


MAGDALENA KORNELIA STAWIANA


Berlin

W wydaniu nr 142, wrzesień 2013 również

 1. DEKLARACJA SOPOCKA

  Co dalej, Europo? - 27.09
 2. SAMOCHÓD ELEKTRYCZNY

  Tesla - napięcie rośnie - 26.09
 3. WSZYSTKO NA SPRZEDAŻ

  Księżna Diana - historia warta miliony - 24.09
 4. W IMR ADVERTISING BY PR

  Bieluchowa smukłość - 24.09
 5. C.D. POLEMIKI PROFESORA Z PREMIEREM

  "Niech premier zostanie ślusarzem" - 24.09
 6. ZŁOTO NIE JEST NUDNE

  Monety bulionowe do kolekcji - 18.09
 7. KLUB DECYDENTÓW

  Witamy - 19.09
 8. INWESTYCJE W MEMORABILIA

  Autografy, zdjęcia, płyty, gitary - 16.09
 9. EKONOMIA CHULIGANÓW

  Teoria versus rzeczywistość - 13.09
 10. EUROPEJSKI LOBBING

  Jądrowy renesans w Europie - 11.09
 11. SYSTEM EMERYTALNY

  OFE: co tracimy? - 10.09
 12. POLEMIKA PROFESORA Z PREMIEREM *

  Nie matura, lecz chęć szczera - 10.09
 13. EUROPA W LUBLINIE

  Bieluch na festiwalu - 9.09
 14. KRONIKA BYWALCA

  Tajski jedwab - 20.09
 15. RYNEK SPOŻYWCZY

  Klient musi kupować więcej - 5.09
 16. PRZYSTANEK PRZEDSIĘBIORCZOŚĆ

  Pierwszy: szkoła podstawowa - 2.09
 17. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  Rosja wraca do gry - 17.09
 18. SZKOŁA LIDERÓW

  Nie wódz, a lider - 2.09
 19. PODRÓŻE SMAKUJĄ

  Vrbnik - miasteczko na skale - 2.09
 20. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Reakcja - 17.09
 21. LEKTURY DECYDENTA

  Sekrety międzywojnia - 25.09
 22. RYNEK APTECZNY W POLSCE

  Rozwijać będą się tylko sieci - 2.09
 23. KRÓLUJE BORDEAUX

  In vino... profit - 2.09
 24. WHISKY MADE IN JAPAN

  Boom na Karuizawę - 2.09
 25. DECYDENT SNOBUJĄCY

  Poniedziałek, 30.09 – Krecia robota
 26. SZTUKA MANIPULACJI

  Krętactwo - 2.09
 27. I CO TERAZ?

  Serial - 2.09