Established 1999

DIAMENT DIAMENTOWI NIERÓWNY

19 czerwca 2015

Nie daj się oszukać, jak Napoleon III - 18.06

W ostatnich miesiącach nie brakowało rekordowych aukcji, na których nowi właściciele płacili majątek za największe i najdoskonalsze diamenty na świecie. W kwietniu za 22,1 miliona dolarów sprzedano nieskazitelny 100-karatowy kamień, a w lutym prawie 60-karatowy diament Pink Star osiągnął cenę 83,2 miliona dolarów, czyli ponad 300 milionów złotych!

Gdy w grę wchodzą tak ogromne pieniądze, kupujący muszą mieć absolutną pewność, że płacą za prawdziwy diament. Nie można przecież zapominać, że na rynku pojawiają się falsyfikaty, a pierwszą słynną ofiarą oszustwa był niegdyś sam Napoleon III, który zapłacił fortunę za kopię Hope Diamond.


Ale diamenty to inwestycja nie tylko dla multimilionerów – ich ceny zaczynają się już od nieco ponad tysiąca złotych.W takim przypadku również trzeba mieć pewność, że mamy do czynienia z oryginalnym kamieniem, a nie wyprodukowaną w laboratorium kopią. Taką pewność daje tylko certyfikat instytutu gemmologicznego, choć niestety nie każdy sprzedawca oferuje takie produkty – mówi Anna Morawska ekspert portalu e-brylanty.pl.


Jak przekonali się niedawno klienci amerykańskiego salonu Van Cleef & Arpels, różnice między kamieniami naturalnymi i syntetycznymi są ledwo dostrzegalne, więc warto kupować świadomie.


W założonej przez firmę z Nowego Jorku szkole odbyły się zajęcia, na których można było dowiedzieć się więcej o historii i kulturze związanej z branżą jubilerską. Część zajęć dedykowano pracy gemmologów, a żeby podkreślić jej znaczenie, uczestnikom zaprezentowano cztery z pozoru jednakowe diamenty.


Tylko jeden z nich był kamieniem szlachetnym, dwa były półszlachetne, a jeden syntetyczny. Diamenty oglądane gołym okiem nie różniły się niczym. Po zastosowaniu szkła dziesięciokrotnie powiększającego okazało się, że dwa kamienie posiadały niedoskonałości i inkluzje, co sugerowało, że właśnie te dwa są półszlachetne. Pozostałe dwa wciąż wydawały się identyczne.


Przy użyciu narzędzi gemmologicznych, jak polaryskop, dychroskop, refraktometr i spektroskop, uczniowie przeprowadzili szereg testów i po kilku godzinach wszystkim udało się wskazać falsyfikat.


Mimo zachowania walorów estetycznych, ceny syntetycznych kamieni są znacznie niższe.  Jeśli zatem chcemy mieć pewność co kupujemy, a nie mamy do dyspozycji całego dnia i specjalistycznego laboratorium, najlepiej zdecydować się na kamień w opakowaniu z certyfikatem.


Marianna Wodzińska


Inwestycje Alternatywne Profit S.A.


 

W wydaniu nr 163, czerwiec 2015, ISSN: 2300-6692 również

 1. DIAMENT DIAMENTOWI NIERÓWNY

  Nie daj się oszukać, jak Napoleon III - 18.06
 2. TURYSTO! PIJ!

  Whisky przyciąga do Szkocji - 19.06
 3. HANDEL PALIWAMI

  W obronie uczciwych przedsiębiorców - 15.06
 4. RYNEK SZTUKI

  Jak zostać znanym artystą? - 11.06
 5. LEKTURY DECYDENTA

  Rewolucyjna teoria ewolucji - 8.06
 6. A PROPOS...

  ...Amerykanów w Polsce - 15.06
 7. W OPARACH WIZERUNKU

  Psychologia neofity - 1.06
 8. I CO TERAZ?

  Wydymani.PL - 22.06
 9. PREKURSORZY MEDYCYNY cz. 2

  Leonardo - mistrz genialnego oka - 1.06
 10. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  Migracja a solidarność - 24.06
 11. WIATR OD MORZA

  Forsa na wakacje - 16.06
 12. KONFEDERACJA LEWIATAN

  Obawy o e-faktury - 11.06
 13. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Składamy mozaikę - 15.06
 14. DECYDENT SNOBUJĄCY

  Poniedziałek, 29.06 – Nie z tej ziemi