Established 1999

DECYZJE I ETYKA

15 czerwiec 2008

Na długie zimowe wieczory

Wyszukiwarka znanego Yahoo! w odpowiedzi na hasło „decisions and ehtics” w 0,26 sekundy wskazuje 1 640 000 stron, a strona przedpierwsza dotyczy kursu umożliwiającego nauczenia się etycznego podejmowania decyzji w biznesie.



WOJCIECH GASPARSKI



Comiesięczne spotkania z Czytelnikami DECYDENTA na tej kolumnie to zaledwie skromny przyczynek do problematyki decyzji i etyki. Ujawnia się ona w całej pełni w dowolnej wyszukiwarce internetowej. Przekonać się o tym można wpisując hasło “decyzje i etyka” np. w wyszukiwarce Onet.pl. Wynik jest iście zaskakujący, dowiadujemy się bowiem, że istnieją aż 2 845 552 strony powiązane z tym tematem. Czyż nie jest to znakomita lektura na wieczorne godziny zimowych dni?


Kogo przeraża liczba stron na Onecie zacząć może od czegoś krótszego, np. od Rzeczypospolitej Online, gdzie za okres od 7 stycznia do 7 października br. wskazywane są jedynie dwie strony: (a) rozmowa z Ryszardem Bugajskim, scenarzystą i reżyserem filmu “Przesłuchanie” (kto ciekaw dlaczego ten artykuł znalazł się na pierwszym miejscu niech sięgnie do nr 112 RP z 14 maja br.); (b) artykuł, którego sam tytuł tłumaczy jego obecność na liście głosząc “Przede wszystkim zaufanie” (RP 83, 7 lipca br.), a odnosi się do samorządów licznych profesji od A(ptekarzy) do U(rbanistów), a właściwie do Z(rzeszeń) gromadzących tych, którzy, wedle podtytułu rzeczonego artykułu, zachęcani są do wspólnej pracy nad wizerunkiem.


Konkurująca z Rzepą” “Gazeta Wyborcza” na swej wyszukiwarce znalazła w dniu 7 października br. znacznie więcej, bo aż 443 strony. Posortowawszy te strony “według trafności”, wyszukiwarka zestawiła pierwszą dziesiątkę w następującym porządku: (1) stenogram z 75 posiedzenia Komisji Śledczej tzw. sprawy Rywina (przesłuchanie red. Adama Michnika z 21 października 2003r.); (2) wywiad z prof. Peterem Singerem głoszącym, że “postępu medycyny nie da się pogodzić z zasadą świętości życia” (z 30 stycznia 2001r.); (3) wywiad z arcybiskupem Józefem Życińskim (z 14 maja br.), (4) “Jakie masz prawa?” (artykuł sprzed ponad roku); (5) rzecz o prawach ucznia, który “wiele w szkole może, …, byle tylko nauczył się to robić z głową” (sprzed dwu lat); (6) o nałożeniu “najniższej z możliwych kar” na posła Wiesława Kaczmarka (jeszcze SLD) za pytanie zadane (ponad dwa lata temu) posłowi Mariuszowi Kamińskiemu (PiS); (7) cnoty kapitalizmu (sprzed roku) chwalone przez Witolda Gadomskiego, który “jako liberalny pesymista [wie] doskonale, że kapitalizm zawsze będzie się zmagał z aferami, jak na przykład afera Enronu. Tyle że świat, jaki marzy się lewicowym moralistom, byłby jeszcze bardziej niemoralny. A na dodatek byłby to świat biedny i zniewolony.”; (8) ponownie Sejmowa Komisja Etyki zwracająca (ponad dwa i pół roku temu) uwagę posłowi Zygmuntowi Wrzodakowi (LPR) na niestosowność “polemiki” z ówczesnym wicepremierem Markiem Polem (UP); (9) rozmowa z prof. Robertem Cialdinim, który trzy lata temu pytał “Czy jesteśmy idiotami?”; (10) rozważania sprzed roku na temat eutanazji zatytułowane “Morderstwo czy miłosierdzie”.


Niewiele stron z wymienionych przez gazetę.pl to strony z ostatnich dni, miesięcy, a nawet roku bieżącego. Prawdopodobnie trafność tych najnowszych stron w odniesieniu do “decyzji i etyki” wyszukiwarka uznała za mniejszą, niż stron z okresów dawniejszych. Jednakże to, czego te dawniejsze dotyczą daje do myślenia, a w kilku przypadkach faktycznie dotyczy decydentów par excellence, to zaś, że owe strony od dawna utrzymują się na wysokiej pozycji trafności dowodnie przypomina, iż scripta manent.


Onet nie jest kazuistyczny. Wskazuje raczej na publikacje źródłowe, a także na DECYDENTA i zamieszczone w nim artykuły. Jest to więc katalog publikacji, jakie mogliby nabyć ci, których “decyzje i etyka” bardziej interesują dla zdobycia wiedzy i umiejętności, aniżeli jako rejestr wydarzeń. Kuriozalne natomiast jest przedstawienie pod hasłem “etyka i odpowiedzialność w biznesie” oferty handlowej przez pewną firmę, co świadczy, iż ogłoszeniodawca uważa, że przysporzy mu to klienteli.


Wyszukiwarka znanego Yahoo! w odpowiedzi na hasło “decisions and ehtics” w 0,26 sekundy wskazuje 1 640 000 stron, przy czym strona przedpierwsza, właściwie ogłoszenie, dotyczy kursu umożliwiającego nauczenia się (online) etycznego podejmowania decyzji w biznesie, i to w ciągu 90 dni za jedyne 29 dolarów. Dalsze strony to źródła wiedzy i edukacji. Jest wśród nich strona oferująca młodym ludziom pomoc w kształtowaniu charakteru.


Oferta z Yahoo! koresponduje ze słowami Tomasza Jakubowskiego (www.gazeta-it.pl, nr 5, wrzesień 2002): “Teraz technologia umożliwia zwykłym ludziom czynić wiele na różnych poziomach i w różnych miejscach. Czy będą potrafili to wykorzystać? … czy w swoich działaniach będą kierowali się wyższymi wartościami, czy będą podejmowali decyzje mając na myśli jedynie swoje dobro? … ludzie, którzy wpływają na naszą karierę, nasze rodziny, nasze otoczenie, nasz rząd – powinni postępować etycznie, na korzyść większego dobra. Ale przede wszystkim – i z tym na pewno najtrudniej – powinniśmy zacząć od ‘swego podwórka’, od siebie.” Najlepiej od tej właśnie zimy.


Wojciech Gasparski


W wydaniu 60, grudzień 2004 również

  1. LOBBING I NOWY ŚWIAT TEATRU

    Wyścig szczurów
  2. BARIERY EFEKTYWNOŚCI cz. 4

    Planowa dezorganizacja
  3. WYSŁUCHANIE PUBLICZNE

    Nowa jakość demokracji
  4. WOKÓŁ SPORTU

    Krew mnie zalewa
  5. WOKÓŁ SPORTU

    Żenada
  6. DECYZJE I ETYKA

    Na długie zimowe wieczory
  7. SZTUKA MANIPULACJI

    Podbój
  8. LOBBING

    5 lat Unilobu
  9. TROSKI PRZEDSIĘBIORCY

    Kampania głupoty
  10. BP POLSKA

    Lobbing w granicach prawa
  11. SPOJRZENIE MENEDŻERA

    Wybór drogi
  12. AL GORE W WARSZAWIE

    Szansa na sukces
  13. LOBBING

    Budowanie zaufania
  14. DEBATA W POZNANIU

    O lobbingu kameralnie
  15. MUZYKA KLASYCZNA

    Idę swoją drogą