Established 1999

DECYDENT SNOBUJĄCY

20/10/2015

Najgłupsze pytanie

Ciekawi, co do powiedzenia mają kandydaci do rządzenia Polską przez kolejne cztery lata. Podczas spotkań i wyborczych wieców mówią ludowi miast i wsi co chcą, a właściwie to, co ów lud pragnie usłyszeć.

Decydent Snobujący

Inaczej ma się sprawa w telewizji, a szczególnie podczas wtorkowej debaty wszystkich zarejestrowanych komitetów wyborczych, a jest ich osiem. Otóż, pytania zadawali Diana Rudnik z TVP, Jarosław Gugała z Polsatu (wypadł najrozsądniej) i Grzegorz Kajdanowicz, reprezentujący TVN.

I ten ostatni redaktor zadał pytanie o ewentualne koalicje powyborcze. No, głupszego zagadnienia w tym gremium i czasie nie można było sobie wyobrazić, czemu zresztą dała wyraz połowa kandydatów z Pawłem Kukizem i Januszem Korwin-Mikkem na czele.

I druga sprawa. Najlepiej wypadł Janusz Piechociński. Po raz kolejny (po raz pierwszy pokonując przed laty Waldemara Pawlaka w głosowaniu na szefa PSL) dowiódł, że jest politykiem wielkiego formatu, mającym wiedzę z różnych dziedzin i potrafiącym ją w sposób skondensowany wykorzystać, przedstawić, politykiem ważącym emocje, mówiącym poprawnie po polsku, potrafiącym skupić uwagę na swoich ważnych wyborczo słowach.

Natomiast wielkim nieporozumieniem (porównywalnym do kandydatury Magdaleny Ogórek w wyborach prezydenckich) było wystawienie (i wystąpienie) przedstawicielki Zjednoczonej Lewicy, Barbary Nowackiej. W każdym jej słowie czuło się wpływ SLD-owskiego myślenia vide Leszek Miller, a apogeum kandydatka Nowacka osiągała nie odpowiadając na pytania i klepiąc wyuczone żenujące frazesy.

W każdym bądź razie, nowy parlament i rząd powinny składać się z z przedstawicieli wszystkich ugrupowań biorących udział we wtorkowej debacie. Z małym prawdopodobieństwem, że taka mieszanka byłaby zdolna do jakiegokolwiek konsensu.

W wydaniu nr 167, październik 2015, ISSN 2300-6692 również

 1. WIATR OD MORZA

  Pieśń dla prezydenta
 2. KONFEDERACJA LEWIATAN

  Powyborcze oczekiwania przedsiębiorców
 3. I CO TERAZ?

  Czekanie na mannę
 4. DECYDENT SNOBUJĄCY

  Wyczekiwana porażka
 5. I CO TERAZ?

  Co będzie, to będzie
 6. Z KRONIKI BYWALCA

  Szczęśliwa trzynastka
 7. LEKTURY DECYDENTA

  Kolaborant niejedno ma imię
 8. DECYDENT SNOBUJĄCY

  Najgłupsze pytanie
 9. I CO TERAZ?

  Syndrom takifugu
 10. WIATR OD MORZA

  Na Wschodzie bez zmian
 11. PO PROSTU SZTUKA

  Wenecja w podziemiach
 12. I CO TERAZ?

  Nie wypada... Czyżby?
 13. O POLSKICH PILOTACH I INŻYNIERACH LOTNICTWA

  Początki awiacji
 14. W OPARACH WIZERUNKU

  Człowiek oddzisiejszy
 15. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Primabalerina i pierwszy tancerz
 16. DECYDENT SNOBUJĄCY

  Piłka a polityka
 17. WIATR OD MORZA

  Francisco Goya w Polsce?