Established 1999

DECYDENT POLIGLOTA

08/01/2021

Po włosku jak Włosi

Książka jest kolejną pozycją znanego wydawnictwa Berlioz. Jej polskie tłumaczenie ma wspomóc naukę języka włoskiego przez naszych rodaków.

Za pontyfikatu Jana Pawła II był to najczęściej uczony się przez Polaków język obcy. Dzisiaj włoski jest wprawdzie nieco mniej popularny, ale nadal Polacy się go chętnie uczą: nie jest to dla nich język trudny, jeżdżą nadal do Watykanu, jeżdżą do Włoch, kraju pięknych widoków, wspaniałych zabytków i plaż.

Książka dzieli się na pięć części. Każda część zawiera rozdziały, dostosowane do jej zawartości. Oprócz wskazówek językowych, książka zawiera wiele informacji o kulturze i zwyczajach Włochów; warto te informacje sobie przyswoić, dla swobodnego poruszania się we Włoszech, dla uniknięcia tzw. wpadek, a także dla „zlania się” z miejscową ludnością.

Wymowa języka włoskiego jest nieco inna, ale także zostały jej zasady wyjaśnione w książce; poza tym, pomocą w nauce będzie załączona płyta CD, zawierająca m.in. nagrane dialogi z książki.

Gramatyka zwykle męczy uczących się języka obcego. W tej książce jest ona dozowana, poza tym odmiany poszczególnych części mowy są dostosowane do treści rozdziałów, np., w rozdziale „Podróże” jest odmiana czasowników, związanych z podróżą. Pomocne w nauce są liczne tabelki, wymieniające np. narodowości czy liczebniki, a także wyodrębnione „Słówka do zapamiętania”.

Na uwagę zasługują zwłaszcza części książki „Włoski w akcji” czy „Włoski w podróży”, zawierające  słownictwo odpowiednie przy przedstawianiu się, w rozmowach towarzyskich, w czasie robienia zakupów, w rozmowach telefonicznych, w banku, w hotelu, przy zwiedzaniu zabytków czy w nagłych wypadkach.

Książka zawiera też informacje, jakich zwrotów należy unikać, jakie święta obchodzą Włosi, jakie zwroty są w języku włoskim szczególnie przydatne.

Bardzo dobra książka do nauki włoskiego. Po jej opanowaniu, według zaleceń autorek, będziemy mówić po włosku, jak rodowici Włosi.

                                                                                               Jacek Potocki

Francesca Romana Onofri, Karen Antje Möller. „Włoski dla Bystrzaków. Kurs dla początkujących”. Tłum. Anna Owsiak. Wydawnictwo „Septem/Helion”, Gliwice

W wydaniu nr 230, styczeń 2021, ISSN 2300-6692 również

 1. DECYDENT POLIGLOTA

  Bardzo pomocne ćwiczenia
 2. DECYDENT GLOBTROTER

  Wzorcowy przewodnik
 3. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  Wraca nowe
 4. EWOLUCJA MORALNOŚCI

  Zapiski kłusownika
 5. RELIGIA DECYDENTA

  Unikalny album
 6. A PROPOS...

  ...inauguracji Joe Bidena
 7. POWIEŚĆ DECYDENTA

  Uchodźcy z Prus Wschodnich
 8. WIERSZOWNIA DECYDENTA

  O Jadzi i nie tylko
 9. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Szukamy dalej...
 10. THRILLER DECYDENTA

  Trzy wątki
 11. WIATR OD MORZA

  Słupki
 12. LEKTURY DECYDENTA

  Ostrzeżenie
 13. HISTORIA DECYDENTA

  Wierny uczeń Marszałka
 14. DECYDENT POLIGLOTA

  Po włosku jak Włosi
 15. SZTUKA DECYDENTA

  Utrwalanie małej ojczyzny
 16. PO SĄSIEDZKU

  Uwagi zza płota
 17. OPOWIADANIE DECYDENTA

  Arek
 18. HISTORIA DECYDENTA

  Analiza krucjat
 19. WIATR OD MORZA

  Ciemno wszedzie, głucho wszędzie
 20. CO SIĘ W GŁOWIE MIEŚCI

  Dystans
 21. EWOLUCJA MORALNOŚCI

  Nowa religia i liniowe postrzeganie czasu