Established 1999

DECYDENT POLIGLOTA

4 grudzień 2019

Wszystko o języku angielskim

Książka jest podręcznikiem języka angielskiego. Po jej opanowaniu efektem będzie dobra znajomość tego języka.

Jednak od razu trzeba zaznaczyć, że „nic nie jest za darmo”, czyli efekt zależy od nakładów pracy. Trzeba się uczyć zasad języka angielskiego, by mówić po angielsku, lepiej bądź gorzej, ale trzeba pracować. Metoda przyjęta przez autorki gwarantuje część sukcesu, bo jest to metoda dynamiczna, wypracowana przez lata ich pracy w charakterze nauczycielek-lektorek języka angielskiego.

Nie ma tu bezmyślnego wkuwania zasad, trzeba je tylko pojąć, a można to zrobić bez trudu, gdyż zasady angielskiego są dość proste, prosta jest gramatyka; książka przedstawia szereg schematów gramatycznych, począwszy od konstrukcji zdań. Autorki obalają też mit o skomplikowanych formach czasowników, opierają swoje wyjaśnienia na przejrzystych i zrozumiałych schematach i nie przywiązują wagi do terminologii gramatycznej, akcentując praktyczne używanie języka. Zwracają uwagę na przydatność zapamiętania na początku najistotniejszych konstrukcji: reszta przyjdzie sama.

Zdanie, jego budowa, kolejność poszczególnych jego elementów to sprawa podstawowa: w języku angielskim nie ma dowolności porządku części zdania. Autorki prezentują różne zdania: oznajmujące, pytające i przeczące oraz różne części zdania, zwłaszcza zaś podmiot i orzeczenie. W tym ostatnim przypadku zwracają uwagę różne znaczenia poszczególnych czasowników, np. to have, który nie tylko znaczy mieć.

Rzeczowniki, nieregularne tworzenie liczby mnogiej czy tzw. przedimki to kolejne tematy. Bogactwo angielskich czasowników w różnych formach, wśród nich tzw. kłopotliwe czasowniki. Inne części mowy oraz ich rola w języku angielskim. Autorki nie zapomniały o bardzo popularnej w języku angielskim stronie biernej oraz o tzw. przepytaniach czy o mowie zależnej, mówca musi wprowadzić odpowiednie zmiany, w porównaniu z mową bezpośrednią. Okresy warunkowe, które spędzały sen z powiek uczniom, zostały w książce również wyjaśnione bardzo przystępnie. Wreszcie nie bardzo typowe formy, ale dość często w języku angielskim używane takie, jak sugestie czy życzenia.

Tę bardzo wartościową i praktyczną książkę kończy wykaz czasowników nieregularnych oraz lista tzw. form ściągniętych.

                                                                                              Jacek Potocki

Marta Fihel, Katarzyna Jezusek. „ Angielski dla leniwych”. Wydawnictwo „Poltext”, Warszawa 2018

W wydaniu nr 217, grudzień 2019, ISSN 2300-6692 również

  1. STYL DECYDENTA

    Żyjmy właściwie!
  2. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

    Do ostatniej kropli krwi
  3. NKWD I DECYDENT

    ZSRR w czasie wojny
  4. LEKTURY DECYDENTA

    Znieść celibat?
  5. KRYMINAŁ DECYDENTA

    Zbiór zagadek i rozwiązań
  6. POLITYKA DECYDENTA

    Trump bez tajemnic
  7. 13. MEDIATORY

    Laureaci
  8. NOWELE DECYDENTA

    Perełki polskiej literatury
  9. SMAKI DECYDENTA

    Sery Gusto z Czarnocina
  10. DECYDENT POLIGLOTA

    Wszystko o języku angielskim
  11. SĄ RZECZY, KTÓRE TRZEBA ROBIĆ

    Od żemyka do konika
  12. WIATR OD MORZA

    Polskie legendy
  13. CO SIĘ W GŁOWIE MIEŚCI

    Sankcja honorowa
  14. KOBIETY DECYDENTA

    Pomogły wygrać wojnę