Established 1999

DECYDENT POLIGLOTA

4 grudzień 2019

Wszystko o języku angielskim

Książka jest podręcznikiem języka angielskiego. Po jej opanowaniu efektem będzie dobra znajomość tego języka.

Jednak od razu trzeba zaznaczyć, że „nic nie jest za darmo”, czyli efekt zależy od nakładów pracy. Trzeba się uczyć zasad języka angielskiego, by mówić po angielsku, lepiej bądź gorzej, ale trzeba pracować. Metoda przyjęta przez autorki gwarantuje część sukcesu, bo jest to metoda dynamiczna, wypracowana przez lata ich pracy w charakterze nauczycielek-lektorek języka angielskiego.

Nie ma tu bezmyślnego wkuwania zasad, trzeba je tylko pojąć, a można to zrobić bez trudu, gdyż zasady angielskiego są dość proste, prosta jest gramatyka; książka przedstawia szereg schematów gramatycznych, począwszy od konstrukcji zdań. Autorki obalają też mit o skomplikowanych formach czasowników, opierają swoje wyjaśnienia na przejrzystych i zrozumiałych schematach i nie przywiązują wagi do terminologii gramatycznej, akcentując praktyczne używanie języka. Zwracają uwagę na przydatność zapamiętania na początku najistotniejszych konstrukcji: reszta przyjdzie sama.

Zdanie, jego budowa, kolejność poszczególnych jego elementów to sprawa podstawowa: w języku angielskim nie ma dowolności porządku części zdania. Autorki prezentują różne zdania: oznajmujące, pytające i przeczące oraz różne części zdania, zwłaszcza zaś podmiot i orzeczenie. W tym ostatnim przypadku zwracają uwagę różne znaczenia poszczególnych czasowników, np. to have, który nie tylko znaczy mieć.

Rzeczowniki, nieregularne tworzenie liczby mnogiej czy tzw. przedimki to kolejne tematy. Bogactwo angielskich czasowników w różnych formach, wśród nich tzw. kłopotliwe czasowniki. Inne części mowy oraz ich rola w języku angielskim. Autorki nie zapomniały o bardzo popularnej w języku angielskim stronie biernej oraz o tzw. przepytaniach czy o mowie zależnej, mówca musi wprowadzić odpowiednie zmiany, w porównaniu z mową bezpośrednią. Okresy warunkowe, które spędzały sen z powiek uczniom, zostały w książce również wyjaśnione bardzo przystępnie. Wreszcie nie bardzo typowe formy, ale dość często w języku angielskim używane takie, jak sugestie czy życzenia.

Tę bardzo wartościową i praktyczną książkę kończy wykaz czasowników nieregularnych oraz lista tzw. form ściągniętych.

                                                                                              Jacek Potocki

Marta Fihel, Katarzyna Jezusek. „ Angielski dla leniwych”. Wydawnictwo „Poltext”, Warszawa 2018

W wydaniu nr 217, grudzień 2019, ISSN 2300-6692 również

 1. STYL DECYDENTA

  Żyjmy właściwie!
 2. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  Do ostatniej kropli krwi
 3. NKWD I DECYDENT

  ZSRR w czasie wojny
 4. LEKTURY DECYDENTA

  Znieść celibat?
 5. KRYMINAŁ DECYDENTA

  Zbiór zagadek i rozwiązań
 6. POLITYKA DECYDENTA

  Trump bez tajemnic
 7. 13. MEDIATORY

  Laureaci
 8. NOWELE DECYDENTA

  Perełki polskiej literatury
 9. SMAKI DECYDENTA

  Sery Gusto z Czarnocina
 10. DECYDENT POLIGLOTA

  Wszystko o języku angielskim
 11. SĄ RZECZY, KTÓRE TRZEBA ROBIĆ

  Od żemyka do konika
 12. WIATR OD MORZA

  Polskie legendy
 13. CO SIĘ W GŁOWIE MIEŚCI

  Sankcja honorowa
 14. KOBIETY DECYDENTA

  Pomogły wygrać wojnę