Established 1999

DECYDENT POLIGLOTA

11 października 2019

Mówimy po angielsku bez błędów

Ta książka pomoże uniknąć błędów w posługiwaniu się językiem angielskim.

Autorzy już na wstępie podają źródła tych błędów, z których najczęstszym jest tzw. kalka językowa, czyli dosłowne tłumaczenie z języka polskiego na angielski. Radzą, by zwłaszcza nie starać się tłumaczyć na język polski angielskich wyrażeń idiomatycznych.

Bazą książki jest brytyjski angielski; w pozostałych krajach, które używają na co dzień języka angielskiego, język ten brzmi nieco inaczej, a podobne słowa mogą mieć nieco inne znaczenie.

Z książki powinni w zasadzie korzystać uczniowie na poziomie średnio zaawansowanym, ale mogą się nią posługiwać również uczniowie na niższym poziomie znajomości języka angielskiego.

Autorzy podzielili książkę na siedem części, z których pięć zawiera po pięć dialogów, a w każdym z nich jest pięć podkreślonych błędów. Przed każdym dialogiem jest słowniczek, zawierający zestaw słówek i wyrażeń, ułatwiających zrozumienie tych dialogów. Nierzadko będą to terminy raczej nieznane przez uczniów, ale dość często używane w języku angielskim.

Tematy dialogów dotyczą praktycznie wszystkich sytuacji życiowych: spotkanie i nawiązanie kontaktu, komunikacja, egzaminy, restauracja, księgarnia, weekendowy odpoczynek, banki, wakacje, praca, randki, życie na farmie, policja i straż miejska, filmy, Unia Europejska, pogoda, alkoholizm w Polsce (nie ma zbyt wiele materiału o pijanych Anglikach, choć już w pierwszym dialogu jest o nich wzmianka, jak rozrabiają w Krakowie), ogród zoologiczny, spotkania biznesowe, komputery, serwis samochodowy, media.

W szóstej części są dodatkowe materiały pomocnicze do nauki: gra pamięciowa, zapis nagrań dialogów.

Autorzy radzą, jak korzystać skutecznie z książeczki: można się po prostu uczyć całych dialogów na pamięć, bądź jedynie skoncentrować się na najczęstszych błędach i na podanym słownictwie. Dla utrwalenia efektów nauki każdy z rozdziałów kończy się testem, którego rozwiązanie znajduje się w końcowej części książki.

Pomocą w zrozumieniu angielskich dialogów są ich nagrania, do których czytelnik będzie miał bezpłatny dostęp po wpisaniu odpowiedniego kodu. Nagrania nie zawierają już błędów, które są w tekstach dialogów; błędy zostały przypomniane w oddzielnych nagraniach, pod dialogami. Autorzy są zdania, że na zapoznanie się z błędami z danej części wystarczy tydzień, a po miesiącu nauki studenci nie będą popełniać większości błędów.

Bardzo pożyteczna książka. Po jej opanowaniu będziemy już mówić bezbłędnie po angielsku.

                                                                                              Jacek Potocki

Terence Clark-Ward, Bartosz Czartoryski. „Żegnajcie błędy! Angielski dla Polaków.” Wydanie drugie, rozszerzone, nowe dialogi.

Wydawnictwo „Poltext”. Warszawa 2018

W wydaniu nr 215, październik 2019, ISSN 2300-6692 również

 1. WIATR OD MORZA

  Krajobraz po bitwie
 2. ZDROWIE DECYDENTA

  Allergoff na roztocze
 3. BREXIT W IZBIE GMIN

  Funt zareaguje gwałtownie
 4. DECYDENT GLOBTROTER

  Jedziemy do Stambułu
 5. MUZYKA DECYDENTA

  Muniek wraca solo
 6. REPORTAŻ DECYDENTA

  U somalijskich piratów
 7. WRACAĆ - NIE WRACAĆ?

  Dylemat Polaków breksitowych
 8. KU PRZESTRODZE

  Historia lubi się powtarzać
 9. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Trump na Twitterze
 10. NIECHCIANI NOBLIŚCI

  Miłosz, Wałęsa, Tokarczuk
 11. DECYDENT POLIGLOTA

  Mówimy po angielsku bez błędów
 12. W SIEDZIBIE IMR

  Allergoffem w roztocze
 13. LEKTURY DECYDENTA

  Dobry, polski kryminał
 14. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Spojrzenie na socjalizm
 15. LEKTURY DECYDENTA

  Bolesny temat
 16. WIATR OD MORZA

  Trzynastego
 17. CO SIĘ W GŁOWIE MIEŚCI

  Honorowość a spolegliwość
 18. THRILLER DECYDENTA

  Zaskakujące zakończenie