Established 1999

DECYDENT POLIGLOTA

6 września 2019

Czas na język niemiecki

Dwie znakomite i doświadczone tłumaczki języka niemieckiego przygotowały tę praktyczną książeczkę dla amatorów tego języka.

By dać sobie radę w środowisku niemieckojęzycznym nie trzeba znać dobrze języka niemieckiego, wystarczy znajomość kilku podstawowych słów i zwrotów, potrzebnych w konkretnych sytuacjach: na zakupach, w kinie czy w podróży.

Czytelnicy mogą sobie regulować zarówno częstotliwość jak i zakres samodzielnej nauki, a warto pamiętać, że po niemiecku mówi się nie tylko w Niemczech, ale i w Austrii oraz w Szwajcarii, a porozumieć się w tym języku można praktycznie w całej Europie.

W „Rozmówkach” podano podstawy wymowy poszczególnych słów, ich sens, a nie dosłowne tłumaczenia; wyjaśnienia językowe zostały uzupełnione ważnymi informacjami i ciekawostkami o państwach niemieckojęzycznych. W ramkach umiejscowione zostały słówka, które należy zapamiętać.

W języku polskim jest mnóstwo słów o identycznym znaczeniu: książeczka zawiera ich wykaz, a przy okazji warto pamiętać, że język niemiecki zawiera wiele słów o podobnym brzmieniu, co polski, ale o zupełnie innym znaczeniu, stąd należy unikać automatyzmu i tzw. kalki w stosowaniu poszczególnych słów i wyrazów.

Generalnie, uczniowie nie lubią gramatyki, dlatego w książeczce zarysowano jedynie podstawy gramatyki i zasady składni, czyli właściwego tworzenia zdań prostych oraz rozwiniętych w poszczególnych czasach.

Na uwagę zasługuje odmiana ważnych czasowników „być” i „mieć” oraz wyjaśnienia na temat występowania rzeczowników w zdaniu. Czytelnicy-uczniowie dowiedzą się też o kanonach stosowania pozostałych części mowy, w tym liczebników, używanych przy określaniu czasu, pieniędzy czy generalnie ilości.

Wreszcie, właściwe czyli praktyczne rozmówki: zawieranie znajomości, posiłki, zakupy, wypoczynek i rozrywki, podróże, noclegi, nagłe wypadki czyli wizyta u lekarza oraz rozmowa z policją. Na szczególną uwagę zasługują dwa końcowe rozdziały „Rozmówek”: Dziesięć ulubionych niemieckich wyrażeń i zwrotów oraz Dziesięć wyrażeń i zwrotów, dzięki którym zostaniesz uznany za Niemca.

Bardzo przydatne rozmówki, w dobie podróży, a nierzadko i pracy w krajach niemieckojęzycznych.

                                                                                              Jacek Potocki

Dr Paulina Christensen, Anne Fox. „Rozmówki niemieckie dla bystrzaków”. Wydawnictwo „Septem”/”Helion”, Gliwice 2018

W wydaniu nr 214, wrzesień 2019, ISSN 2300-6692 również

 1. EKOLOGIA DECYDENTA

  Inna Warszawa
 2. THRILLER DECYDENTA

  Produkcja "nadludzi"
 3. W SALONIE IMR

  Czarnocin bije na głowę
 4. KOBIETY DECYDENTA

  Piękna konfidentka carskiej policji
 5. HISTORIA DECYDENTA

  Dyskretny urok angielskiej arystokracji
 6. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  Po Iraku Iran?
 7. ANEKSJA ZAOLZIA

  Polski cios sztyletem w Czechów i Słowaków
 8. DECYDENT POLIGLOTA

  Czas na język niemiecki
 9. WIATR OD MORZA

  Elbląskie nawiedzenie
 10. POLITYKA DECYDENTA

  Życzliwy Polsce
 11. LEKTURY DECYDENTA

  Pierwszy krok na Księżycu
 12. WIATR OD MORZA

  Ciszej nad tą trumną...
 13. CO SIĘ W GŁOWIE MIEŚCI

  Unieść się honorem