Established 1999

DECYDENT POLIGLOTA

1 czerwca 2018

Metodologia Dagmary Świdy

Jest to klasyczny już dzisiaj, wręcz kultowy, podręcznik do nauki języka angielskiego na poziomie wyższym.

Przed wprowadzeniem w Polsce gospodarki rynkowej, kolejne roczniki polskich studentów, zwłaszcza zaś ówczesnej Szkoły Głównej Planowania i Statystyki- SGPiS (dzisiaj Szkoły Głównej Handlowej- SGH) używały z powodzeniem tego podręcznika pod tytułem „English for Economics and Politics”. A że w gospodarce rynkowej „economics” to „business”, więc tytuł został zmieniony na „English for Business and Politics”.

Korzystający z podręcznika czytelnicy powinni już znać, przynajmniej w średnim zakresie, język angielski, gdyż w książce nie ma miejsca na wyjaśnienia bazowych zasad gramatyki czy składni, a jej głównym zadaniem jest nauczyć czytelnika terminologii ekonomicznej i politologicznej.

Skuteczności tej nauki sprzyjają specjalnie dobrane materiały, zawierające słownictwo z tych dziedzin, zaczerpnięte z prasy codziennej i specjalistycznej oraz z dokumentów, wystąpień oficjalnych i komunikatów dyplomatycznych. Z reguły są to tematy ciągle żywe, miejscami wręcz frapujące.

Autorka, poza nielicznymi przypadkami, uniknęła wymieniania nazwisk polityków, co nadało książce wartość ponadczasową, uniezależnioną od konkretnych osób czy szczegółowych rozwiązań. Ważną pomocą w nauce są mapy i diagramy, pokazujące użycie słów w połączeniach wyrazowych, a także liczne ćwiczenia i słowniczki do każdego tekstu.

Podręcznik dzieli się na 12 rozdziałów: Diplomatic visits, Economic and Political Relations, Fairs and Exibitions, Companies and Enterpreneurs, An Emerging Economy, Contracts, Deals and Tenders, Economic Performance, The President, Parliament and Government, Monetary Policy, The Central Bank, On the Commodity Markets, On the Stock Markets.

Książkę kończy bardzo przydatna tabela krajów, narodowości, języków i walut, a także klucz do przedstawionych w podręczniku ćwiczeń.

Istotną pomoc w nauce stanowi darmowy plik mp3, do którego kod dostępu jest w każdym egzemplarzu książki.

Znakomity, wiecznie żywy podręcznik!

                                                                                              Jacek Potocki

Dagmara Świda, „English for Business and Politics”. Nowe wydanie klasycznego i popularnego podręcznika do nauki języka angielskiego z nagraniem audio. Wydawnictwo „Poltext”, Warszawa 2018

W wydaniu nr 199, czerwiec 2018, ISSN 2300-6692 również

 1. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Czy można pokonać PiS?
 2. WSPÓLNE CZYTANIE

  Książka, do której warto wrócić
 3. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  Znaki zapytania
 4. A PROPOS...

  ...spotkania Trumpa z Kimem
 5. POLESIE LUBELSKIE

  Magiczna Kraina Rumianku
 6. LEKTURY DECYDENTA

  O naszej aktualnej rzeczywistości
 7. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Dwulicowi manipulanci
 8. WSPÓLNE CZYTANIE

  Podróż przyszłości
 9. SPOJRZENIE Z OKSFORDU

  Rocznica 4. czerwca
 10. LEKTURY DECYDENTA

  Bałtycki tygrys
 11. WIATR OD MORZA

  Eksperyment
 12. DECYDENT POLIGLOTA

  Metodologia Dagmary Świdy
 13. CO SIĘ W GŁOWIE MIEŚCI

  Mętny mandat mętnej władzy
 14. PRAWA - WŁADZA - PROBLEMY

  Czy to się dzieje?