Established 1999

DECYDENT POLIGLOTA

7 lipiec 2017

Turysta rozumiejący

Turyści i podróżnicy są największą grupą osób posługujących się obcymi językami, choć o różnym stopniu ich znajomości. To właśnie dla nich renomowane wydawnictwo „Poltext” uruchomiło specjalną serię „Tydzień w…”.

Książka ta jest podzielona na siedem segmentów czyli dni podróży: pierwszy segment dotyczy podróży do Londynu, drugi koncentruje się na zwiedzaniu miasta i na korzystaniu z różnych środków londyńskiej komunikacji, łącznie z popularnymi tam rowerami, trzecia część to spożywanie posiłków w kawiarniach i restauracjach, czyli „na mieście”, czwartego dnia dbamy o zdrowie, korzystając z porady lekarskiej oraz  kupując leki, piąta część książki poświęcona jest zakupom, zwłaszcza pamiątek i ubrań oraz odwiedzaniu supermarketów, gdzie na turystę czekają różne wyprzedaże, szósty segment ma dla turysty bardzo praktyczne znaczenie: obejmuje napisy w miejscach publicznych, zawierające nakazy i zakazy; ich znajomość pozwoli uniknąć wielu kłopotów, wreszcie siódma część to podsumowanie pobytu w stolicy Wielkiej Brytanii. Uzupełnieniem każdej części jest związane z nią bogate słownictwo.

Każda część zawiera też gramatykę. W odróżnieniu od wielu innych podręczników, ten rozpoczyna wyjaśnienia gramatyczne od czasu przeszłego, a nie teraźniejszego, który jest raczej dość prosty. Tryby warunkowe, zdania względne czy nieistniejący w języku polskim czas Present Perfect to problemy bardziej skomplikowane dla cudzoziemca, stąd ich bardzo komunikatywne wyjaśnienia w książce są wprost bezcenne.

Plyta 300Na uznanie zasługuje omówienie kilku trudnych dla cudzoziemca problemów składniowych, zwłaszcza zaś rygorystycznie przestrzeganego przez Anglików szyku zdania czy też zasad kolejności przymiotników. Przy sporej dowolności szyku zdania w języku polskim, opanowanie tego problemu w języku angielskim przybliży polskiego turystę do doskonałości.

Wreszcie dołączona do książki płyta. Wydawnictwo i autorzy zastosowali unikalną metodę nagrania tekstów w dwóch wersjach: w wersji normalnej, jak dotąd w każdym kursie języka i w wersji bardzo wolnej, która pozwoli słuchaczowi doskonale zrozumieć i opanować frazy, wypowiadane przez lektora-Brytyjczyka.

Jacek Potocki

Agnieszka Drummer, Beata Williamson „Tydzień w Londynie. Angielski dla podróżujących”. Samouczek z płytą MP3. Wydawnictwo „Poltext”, Warszawa 2015

W wydaniu nr 188, lipiec 2017, ISSN 2300-6692 również

 1. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Wojny nie będzie
 2. DECYDENT GLOBTROTER

  Portugalia bez tajemnic
 3. DECYDENT POLIGLOTA

  Podstawy chińskiego
 4. LEKTURY DECYDENTA

  Taśmy prawdy?
 5. A PROPOS...

  ...pewnej uroczystości w Nicei
 6. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Autopokuta komika
 7. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  Bez przesady
 8. LEKTURY DECYDENTA

  Człowiek godny podziwu
 9. DECYDENT SNOBUJĄCY

  PiSOrlen
 10. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Susza przed burzą
 11. A PROPOS...

  ...noclegu Trumpa przy Centralnym
 12. DECYDENT POLIGLOTA

  Turysta rozumiejący
 13. LEKTURY DECYDENTA

  Monika nie tylko o zmianie
 14. WIATR OD MORZA

  Szwecjo, Hej!
 15. BARBARZYŃCY U GRANIC

  Krawiec jako decydent
 16. QUO VADIS POLONIAE?

  Polskie cierpiętnictwo
 17. CO SIĘ W GŁOWIE MIEŚCI

  Zamknięcie i pozorne otwarcie
 18. PRAWA - WŁADZA - PROBLEMY

  PiS szuka pomocy i ma wizje