Established 1999

DECYDENT GLOBTROTER

24/07/2017

Portugalia bez tajemnic

Bez wątpienia, przypadająca w tym roku 100. rocznica objawień w Fatimie spowoduje wzrost liczby wyjazdów naszych rodaków do Portugalii.

Ten przewodnik jest bezcenną pomocą w podróży. Już na wstępie warto zaznaczyć to, o czym w przewodniku znalazło się dopiero na stronie 219, przy omawianiu walorów miasteczka Fatima. Otóż, szczyt napływu turystów do tego 11-tysięcznego miasteczka ma miejsce w maju i w październiku, zatem, jeśli ktoś chce tam pojechać właśnie wówczas, to po pierwsze, musi liczyć się z bardzo wysokimi, wręcz z zawrotnymi cenami za noclegi; po drugie, by znaleźć nocleg w tym terminie, należy zarezerwować go z trzy miesięcznym wyprzedzeniem. Maj już mamy za sobą, więc pora rezerwować nocleg na październik.

Sam przewodnik jest opracowany z dużą znajomością sztuki edytorskiej: na samym początku, w „Niezbędniku turysty” jest porcja podstawowych informacji „w pigułce”, takich jak adresy polskich placówek, godziny otwarcia różnych instytucji, zestaw podstawowych zwrotów w języku portugalskim, a także wykaz miejsc godnych odwiedzenia czy zobaczenia. Wydaje się, że w tego typu wydawnictwach warto by uniknąć podawania nazwisk np. szefów placówek: obecnie ambasadorem RP w Lizbonie jest już inna osoba, niż wymieniona w przewodniku.

Podróżny z Polski dowie się też, co koniecznie powinien zobaczyć. Pomoże mu w tym szersze omówienie 14 miejsc i atrakcji turystycznych ze zdjęciami. Następnie, autorzy przygotowali zestaw rad praktycznych: jak zaplanować podróż do Portugalii i jak podróżować po stolicy Portugalii, po jej okolicach czy po całym kraju.

Do wyboru jest szerokie spektrum możliwości; od samolotu, poprzez tramwaj do roweru, w sumie omówiono 9 urozmaiconych tras.  Blok rad praktycznych, od wyboru czasu podróży, po walutę, bankowość, korzystanie z Internetu, hotele, kuchnię portugalską i noclegi. Jest to bardzo cenna część przewodnika.

Potem już rzeczywisty przewodnik: kraj w pigułce i zwiedzanie, od stolicy po małe, lecz atrakcyjne miejscowości. Wszędzie mapy oraz zdjęcia. Na uwagę zasługuje Lizbona, jej okolice, słynne Porto, Fatima, miejscowości górskie.

Uzupełnieniem „czystej” turystyki jest informacja o dojazdach, hotelach, restauracjach, bankach i innych instytucjach. Autorzy uniknęli bałamucenia: otwarcie piszą, co jest nieatrakcyjne, wręcz nudne, czyli co sobie można przy zwiedzaniu kraju darować.

Niezwykle wartościowa publikacja, efekt pracy dobrze zaznajomionych z Portugalią Polaków oraz rdzennego Portugalczyka.

                                                                                                 Jacek Potocki

Anna Pamuła, Frederico Kuhl de Oliveira, Krzysztof Gierak. „ Portugalia w rytmie fado”. Wydawnictwo „Helion”, seria „ Bezdroża classic”.Gliwice 2016

W wydaniu nr 188, lipiec 2017, ISSN 2300-6692 również

 1. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Wojny nie będzie
 2. DECYDENT GLOBTROTER

  Portugalia bez tajemnic
 3. DECYDENT POLIGLOTA

  Podstawy chińskiego
 4. LEKTURY DECYDENTA

  Taśmy prawdy?
 5. A PROPOS...

  ...pewnej uroczystości w Nicei
 6. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Autopokuta komika
 7. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  Bez przesady
 8. LEKTURY DECYDENTA

  Człowiek godny podziwu
 9. DECYDENT SNOBUJĄCY

  PiSOrlen
 10. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Susza przed burzą
 11. A PROPOS...

  ...noclegu Trumpa przy Centralnym
 12. DECYDENT POLIGLOTA

  Turysta rozumiejący
 13. LEKTURY DECYDENTA

  Monika nie tylko o zmianie
 14. WIATR OD MORZA

  Szwecjo, Hej!
 15. BARBARZYŃCY U GRANIC

  Krawiec jako decydent
 16. QUO VADIS POLONIAE?

  Polskie cierpiętnictwo
 17. CO SIĘ W GŁOWIE MIEŚCI

  Zamknięcie i pozorne otwarcie
 18. PRAWA - WŁADZA - PROBLEMY

  PiS szuka pomocy i ma wizje