Established 1999

DECYDENT GLOBTROTER

24 marzec 2019

Jedziemy na Florydę!

Coraz większa liczba Polaków chce spędzać urlopy na Florydzie. Pomoże im w tym przewodnik, wydany przez renomowane, polskie wydawnictwo we współpracy ze słynnym Michelinem.

Po otrzymaniu wizy amerykańskiej, anonimowi autorzy zalecają wykupienie ubezpieczenia medycznego: koszty ewentualnej hospitalizacji w USA są bowiem bardzo wysokie. Radzą też pomyśleć o wynajęciu na miejscu samochodu, gdyż wydatki na podróże po USA są spore.

Czytelnik-podróżnik zostaje poinformowany o usługach transportowych, posiłkach oraz ofertach telekomunikacyjnych w USA, a także o tym, jak sobie radzić w przypadkach drobnych dolegliwości zdrowotnych.

Wiele jest o walorach przyrodniczych i turystycznych Florydy, o usługach hotelarskich i generalnie o noclegach; koszty tych przedsięwzięć stanowią sporą pozycję w budżetach turystycznych, więc tę część przewodnika warto przeczytać starannie, by uniknąć niepotrzebnych wydatków.

Jakie są trasy spacerowe Florydy, jaka jest miejscowa kuchnia, czym charakteryzuje się obecna miejscowa kultura i sztuka, to dalsze walory przewodnika. Sporo jest o złożonej historii Florydy, o wkładzie imigrantów do jej obecnego kształtu.

Wreszcie, na uwagę zasługuje część, poświęcona zwiedzaniu Florydy, obejmująca poszczególne miejscowości, znane w Polsce ze słyszenia lub z filmów amerykańskich: np. Miami Beach, ze swymi zabytkami i kubańskimi imigrantami w Little Havana, liczne stare forty, miejscowość Orlando, luksusowa Palm Beach, Tampa, gdzie mieści się – ze zrozumiałych względów niewymienione w przewodniku – Centralne Dowództwo Wojsk USA, parki narodowe, zwłaszcza słynny Everglades National Park i wiele innych miejsc. Opisy wszystkich miejscowości są uzupełnione przejrzystymi mapkami oraz wartościowymi informacjami w ramkach.

Na uwagę zasługują kompleksy Disneylandu, parki wodne oraz Centrum Kosmiczne im. Kennedy’ego.

Bardzo wartościowy przewodnik.

                                                                                              Jacek Potocki

„Floryda”. Tłum. Ewa Poniedzielska. Wydawnictwo „Bezdroża” we współpracy z Wydawnictwem „Michelin”. Gliwice 2018

W wydaniu nr 208, marzec 2019, ISSN 2300-6692 również

 1. DECYDENT GLOBTROTER

  Jedziemy na Florydę!
 2. LEKTURY DECYDENTA

  Co nas czeka?
 3. WIATR OD MORZA

  Fort Trump
 4. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Bezlitośni banksterzy
 5. LEKTURY DECYDENTA

  O Polsce w II wojnie światowej
 6. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Kolejny seryjny morderca
 7. LEKTURY DECYDENTA

  Prawda o bezpieczeństwie Polski
 8. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  Po szczycie Trump - Kim
 9. CO SIĘ W GŁOWIE MIEŚCI

  Sprawdzian honoru
 10. WIATR OD MORZA

  Belka
 11. PRAWA - WŁADZA - PROBLEMY

  Rzeczpospolita partyjna
 12. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Zdrada we własnych szeregach