Established 1999

DECYDENT GLOBTROTER

7 maj 2018

Jedziemy na Litwę!

Ten doskonały przewodnik już na samym początku dostarczy turystom informacji „w pigułce” o tym bliskim nam geograficznie i historycznie kraju.

Ważne są podstawowe przepisy drogowe, gdyż coraz większa liczba Polaków udaje się na Litwę samochodem, a także kilka praktycznych sugestii, dotyczących bezpieczeństwa, choć generalnie Litwa jest krajem bezpiecznym.

Już na początku przewodnika wymieniono 11 ważnych miejsc i zabytków, które trzeba koniecznie zobaczyć, a także opisano 6 tras turystycznych oraz 5 tras rowerowych, począwszy od Wilna, gdzie zalecano pobyt dwudniowy, poprzez litewską Suwalszczyznę, wschodnie rejony Litwy, gdzie warto spędzić 3 dni w okolicach słynnego uzdrowiska Druskienniki, trasę wzdłuż Niemna, gdzie autorzy zalecają pięciodniowy pobyt na Kowieńszczyźnie, wreszcie wyprawę w poprzek Litwy, gdzie warto, ale poza sezonem, kiedy są tam tłumy plażowiczów, spędzić tydzień nad Bałtykiem.

Jeśli chodzi o rowerzystów, to władze Litwy o nich dbają i ich wręcz popierają: trasy są dobrze oznaczone i co ważne, bardzo bezpieczne.

Warto zapoznać się z przedstawionymi w przewodniku informacjami praktycznymi, z których najważniejsza jest ta główna informacja, że Litwa jest bardzo podobna do Polski, zarówno pod względem oferty towarowej w sklepach, jak i potraw w restauracjach. Miejsc noclegowych i lokali gastronomicznych, serwujących dobre jedzenie, jest na Litwie mnóstwo; w przewodniku są one przedstawiane przy omawianiu każdej miejscowości.

Inna rada: nie znając litewskiego, lepiej na Litwie zagadnąć tubylców po polsku, niż po rosyjsku.

W interesujący sposób przedstawiono w przewodniku walory krajobrazowe i przyrodnicze kraju, a prezentacja historii Litwy to wręcz majstersztyk.

Wreszcie, zwiedzanie Litwy, proponowane według regionów. Żelazne punkty to Wilno i Wileńszczyzna, Troki, Kowno i Kowieńszczyzna z pałacami Radziwiłłów, zwłaszcza w Kiejdanach, Druskienniki, Kłajpeda i wybrzeże Bałtyku, Góra Krzyży, Birże. Opis miejscowości uzupełniają dokładne mapki, bardzo pomocne w zwiedzaniu.

Znakomity przewodnik: zapoznanie się z nim bez wątpienia pobudzi chęć zwiedzenia tego bliskiego nam kraju.

                                                                                              Jacek Potocki

Agnieszka Apanasewicz, Andrzej Kłopotowski, Michał Lubina. „Litwa. W krainie bursztynu”. W serii „Bezdroża Classic”. Wydawnictwo „Bezdroża”, Gliwice

W wydaniu nr 198, maj 2018, ISSN 2300-6692 również

  1. BIBLIOTEKA DECYDENTA

    O Prusach prawie wszystko
  2. LEKTURY DECYDENTA

    O naszym Nowym Świecie
  3. EURO I CO?

    Włosi myślą o równoległej walucie
  4. BIBLIOTEKA DECYDENTA

    Romans dworski
  5. NOWE PRAWO UNIJNE

    Ochrona danych osobowych
  6. A PROPOS...

    ...Nowoczesnego Ryszarda
  7. LEKTURY DECYDENTA

    O II wojnie światowej wiemy więcej
  8. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

    Nieboszczyk Układ Warszawski
  9. BIBLIOTEKA DECYDENTA

    Publikacja w duecie
  10. WIATR OD MORZA

    Gdy polityka odbiera rozum
  11. DECYDENT POLIGLOTA

    Uczymy się rosyjskiego
  12. Z KRONIKI BYWALCA

    Wieczór na cześć Hejdara Alijewa
  13. DECYDENT GLOBTROTER

    Jedziemy na Litwę!
  14. LEKTURY DECYDENTA

    Sekta i romans pani komisarz
  15. CO SIĘ W GŁOWIE MIEŚCI

    Mętna władza w mętnej wodzie
  16. WIATR OD MORZA

    Bracia bliźniacy
  17. PRAWA - WŁADZA - PROBLEMY

    Z PiS-u do PRL-u