Established 1999

DECYDENT GLOBTROTER

24 styczeń 2022

Daleki kraj

Jest to książka o bardzo odległym od Polski kraju, położonym na „dole południowego Pacyfiku”, czyli o Nowej Zelandii.

Nowa Zelandia, która ma zaledwie 4 miliony mieszkańców, zyskała sławę po filmie „Władca Pierścieni”. Jest to kraj sprawnie zarządzany i zamożny, przy czym bardzo drogi, o czym się można przekonać już na lotnisku. Nowa Zelandia jest rajem dla turystów, zarówno tych pieszych jak i rowerzystów. Autor pisze też o pewnych kłopotach turystów zmotoryzowanych. Pisze wiele o mieście Auckland. O pochodzeniu jego nazwy i o wojnie maoryjsko-brytyjskiej w 19. wieku. W Auckland żyje 2 miliony ludzi czyli prawie połowa wszystkich mieszkańców Nowej Zelandii. W tym mieście jest najwięcej na świecie jachtów, a Nowozelandczycy są najlepsi w świecie w żeglarstwie, o czym mogą świadczyć liczne nagrody i mistrzostwa, a także odbywające się w Auckland zawody.

Autor przytacza rozmowę z mieszkającym w Auckland Polakiem, Michałem Martyniukiem. Autor postanowił zwiedzić Nową Zelandię na motocyklu, choć zwiedzał też jaskinie pod ziemią. Miasto Hamilton, znane z bujnego, nocnego życia i ze świetnego wina. Niedaleko Hamiltonu, na prywatnej ziemi, nakręcano film „Władca Pierścieni” po pieczołowitym zbudowaniu tzw. Hobbitonu. Dalej, Tongariro, z prawie czynnymi wulkanami, który stał się pierwszym parkiem narodowym Nowej Zelandii.

Dużo kontroli policji, w związku z ograniczeniami prędkości. Niewielkie przekroczenie limitów, może skutkować odebraniem prawa jazdy. Zawsze kończy się bardzo wysokim mandatem, więc lepiej się pilnować. Obchody Święta Narodowego Nowej Zelandii; ptak kiwi i historia jego powstania. Dojazd do Taurangi na wschodnim wybrzeżu. Wyspa White z czynnym i bardzo aktywnym wulkanem i zakazem organizowania lotów i wycieczek na wyspę po ostatnich wypadkach. Miasteczko Waihi, w którym czas, jakby zatrzymał się w 1878 roku, kiedy tu znaleziono złoto; a po jego wyczerpaniu miasteczko upadło. Jednodniowa wycieczka historycznym pociągiem i małe miasteczka.

Dalej, autor opisuje polinezyjskie wyspy Pacyfiku: Wyspy Cooka, Samoa, Fidżi, Vanuatu i Polinezja Francuska z legendarną już wyspą Tahiti. Atomowe doświadczenia Francji, żądane odszkodowania i treść wycieczek. Autor pisze o roli surfingu na antypodach, a także o sąsiadującej z Tahiti wyspie Moorea.

Bora-Bora to najpiękniejsza laguna na świecie, o której też jest w książce. Opis Wysp Cooka, gdzie turyści jakby przeszkadzali, choć wyspy są piękne i przemysł turystyczny jest tam dość rozwinięty. Po Wyspach Cooka czas na Samoa, gdzie mieszkańcy uwielbiają tatuaże i gdzie jest bardzo dużo zajadłych psów, które mieszkańcy bardzo lubią.

Tamtejsze domy i wodospady. Vanuatu z cyklonami, stolicą i kawą, spożywaną na kolację i doskonałą na sen. Oraz z komunikacją lotniczą. Warto uświadomić sobie, że Nowa Zelandia to dwie wyspy: Południowa i Północna. Ta pierwsza jest chłodniejsza i nieco trudniej dostępna, choć autor zatrzymał się w tam położonej stolicy kraju, Wellington, co starał się opisać. Opisał też tamtejsze parki narodowe, a zwłaszcza najmniejszy park narodowy Nowej Zelandii, Abel Tasman. Opisuje też miasto Quinstown, odwiedzane przez ponad 3 miliony ludzi rocznie, które nazwał „przygodową stolica świata”, jako że jest ono całkowicie podporządkowane turystyce i turystom.

Jest to bardzo interesujący zapis podróży znanego dziennikarza do tego odległego kraju. A tytuł oznacza, że Nowozelandczycy zobowiązują się do opieki nad swoim krajem i zachęcają do tego wszystkich przybyłych. Czytelnik na pewno zwróci uwagę na przepiękne, kolorowe zdjęcia odwiedzanych miejsc.

Jacek Potocki

Tomasz Gorazdowski, „Obietnica Tiaki. O niezwykłości Nowej Zelandii i wysp Pacyfiku”. Wydawnictwo „Bezdroża”, Gliwice 2021, s. 384

W wydaniu nr 242, styczeń 2022, ISSN 2300-6692 również

 1. ŻYWOTY DECYDENTA

  Prawdziwy św. Mikołaj
 2. HISTORIA DECYDENTA

  Jedwabne
 3. WIATR OD MORZA

  Suskie inicjatywy
 4. DECYDENT GLOBTROTER

  Daleki kraj
 5. HISTORIA DECYDENTA

  Teorie spiskowe
 6. WIERSZOWNIA DECYDENTA

  Polskie Radio 2022
 7. BEZPŁATNA BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Wypożycz i zwróć albo nie zwracaj
 8. NOTATKI DO DNI PAMIĘCI

  Nasze dumy eksportowe
 9. HISTORIA DECYDENTA

  Wpływowy ród
 10. LEKTURY DECYDENTA

  Państwo w zapaści
 11. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Pedofilia
 12. CZY DECYDENT MOŻE ZNIKNĄĆ?

  DECYDENT reaktywacja
 13. HISTORIA DECYDENTA

  Uratowali Anglię
 14. WIATR OD MORZA

  Zamiast raphacholinu
 15. DECYDENT GLOBTROTER

  Trudna wyprawa
 16. LEKTURY DECYDENTA

  Dość trudna powieść
 17. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  Reparacje od Niemiec
 18. ALBA LACH HERITAGE

  Szpital im. Paderewskiego
 19. HISTORIA DECYDENTA

  Królewski Kraków
 20. CO SIĘ W GŁOWIE MIEŚCI

  Dr Jekyll i Mr Hyde
 21. WIATR OD MORZA

  Polska mądrość...