Established 1999

DECYDENT GLOBTROTER

7 styczeń 2022

Trudna wyprawa

Autorem książki jest znany polski alpinista, który od 30 lat wspina się na najbardziej niebezpieczne góry świata, a który rozpoczął wspinaczkę w wieku 16 lat.

Swoją pasją zaraził rodzinę, która mu sekunduje w wyprawach: zarówno 4,5-letniego synka, Adama, 16-letnią córkę, Maję i żonę Sylwię.

Ta książka jest o kolejnej wyprawie, tym razem do Nepalu, gdzie autor miał się wdrapać na wschodnią ścianę Jannu o wysokości ponad 7 tysięcy metrów, co ma być jednym z największych wyzwań alpinistycznych naszych czasów. Jako młodzieniec, Marcin wspinał się sam, natomiast obecnie wspina się w zespole, w skład którego wchodzą dwaj Rosjanie, zresztą świetni wspinacze: Dmitry i Sergey, a wspinaczom towarzyszy ekipa filmowa, by zrobić film dokumentalny o wyprawie. Z Rosjanami autor mało się zna, a z Sergeyem autor ma problematyczny kontakt; właściwie to go nie ma, gdyż Rosjanin to zdecydowany samotnik, a jedność w zespole to prawie powodzenie wyprawy.

Czytelnika zainteresuje opis pobytu autora w Moskwie oraz jego przylot do Katmandu, stolicy Nepalu, gdzie trzeba załatwić liczne formalności, a także ważny jest opis wioski Szerpów, Ghunsa i ekipy Szerpów. Marcin opisuje skład ekipy wspinaczkowej oraz filmowej, a także liczne kontakty z alpinistami na całym świecie.

Opis zmęczenia wysokością, aklimatyzacja i szkoła w Ghunsie. Figle, które płata pogoda i rzeczywisty początek wyprawy: start karawany, rola tragarzy i ich ubiór. Interesujące, że nawet na odległych trasach Nepalczycy mają przyzwoite hotele, a jeśli ich nie ma, to alpiniści są lokowani w prywatnych domach. Autor wspomina różne, czasami nawet dość dolegliwe, opłaty. Do punktu wyjścia, czyli do ściany wspinaczkowej, najlepiej dolecieć helikopterem; w ten sposób oszczędza się czas i znów wszystko zależy od pogody. Ważne, by z tragarzami, a także z przewodnikami, mieć dobry kontakt: z wieloma się utrzymuje ten kontakt dzięki poznaniu ich na jednej z poprzednich wypraw.

Przy okazji opis Nepalu, gdzie należy okazać szacunek obowiązującym prawom i zwyczajom. Podkreślona jest rola agencji, obsługującej wspinaczy: dba ona o wszystko, łącznie z obsługą przez tragarzy. Wyprawa w nepalskie góry bez pośrednictwa takiej agencji jest skazana na niepowodzenie. Problemy autora z kleszczem: ugryziony przez kleszcza Marcin będzie nawet hospitalizowany i dwa dni spędzi w szpitalu w Katmandu.

I sama wyprawa: wędrówki, wspinaczka, obozy i baza. Niegrzeczny przewodnik i wspinaczka na skalnym progu. Obecność mnicha i rytuały religijne nepalskich tragarzy. A dość kłopotliwi i mało kontaktowi rosyjscy wspinacze decydują się na samodzielną wspinaczkę. Autor nawiązuje kontakt z żoną, Sylwią, natomiast zrywa się kontakt z Rosjanami, którzy oderwali się od zespołu i bohatersko wspinają się sami, bez uprzedniej aklimatyzacji. Wyczerpani, dotarli do lodowca. Niemal była potrzebna akcja ratunkowa, ale na szczęście, do niej nie doszło.

Autor wspomina o roli intuicji w życiu alpinisty. Wiele pisze o życiu w bazie, o śniadaniach, o ekipie filmowej i jej zajęciach. Lot helikopterem do szpitala w Katmandu i wspomniana dwudniowa hospitalizacja autora z powodu infekcji po ukąszeniu kleszcza i wizja autora, jak potoczy się życie po jego śmierci. Fikcyjne rozmowy z synem: stąd ten tytuł.

Warto tę książkę przeczytać, by dowiedzieć się, jak to na wspinaczce bywa. I obejrzeć warto unikalne zdjęcia gór.

Jacek Potocki

Marcin „Yeti” Tomaszewski, „Tato”. Wydawnictwo „Bezdroża”, Gliwice 2021, s. 207

W wydaniu nr 242, styczeń 2022, ISSN 2300-6692 również

 1. HISTORIA DECYDENTA

  Teorie spiskowe
 2. WIERSZOWNIA DECYDENTA

  Polskie Radio 2022
 3. BEZPŁATNA BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Wypożycz i zwróć albo nie zwracaj
 4. NOTATKI DO DNI PAMIĘCI

  Nasze dumy eksportowe
 5. HISTORIA DECYDENTA

  Wpływowy ród
 6. LEKTURY DECYDENTA

  Państwo w zapaści
 7. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Pedofilia
 8. CZY DECYDENT MOŻE ZNIKNĄĆ?

  DECYDENT reaktywacja
 9. HISTORIA DECYDENTA

  Uratowali Anglię
 10. WIATR OD MORZA

  Zamiast raphacholinu
 11. DECYDENT GLOBTROTER

  Trudna wyprawa
 12. LEKTURY DECYDENTA

  Dość trudna powieść
 13. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  Reparacje od Niemiec
 14. ALBA LACH HERITAGE

  Szpital im. Paderewskiego
 15. HISTORIA DECYDENTA

  Królewski Kraków
 16. CO SIĘ W GŁOWIE MIEŚCI

  Dr Jekyll i Mr Hyde
 17. WIATR OD MORZA

  Polska mądrość...