THRILLER DECYDENTA
Potem było przedtem
Akcja powieści toczy się w 1468 roku w Anglii. Młody, 24-letni ksiądz, Christopher Fairfax, zostaje wysłany na pogrzeb proboszcza parafii w położonej na odludziu wiosce. więcej...
W czasie epidemii koronawirusa siedzimy w domu, ale kiedy się pandemia skończy, jedziemy na wczasy.
Czarnogóra jest krajem cywilizowanym, do którego możemy wjechać na podstawie dowodu osobistego, co jest dużym ułatwieniem.
W „Niezbędniku”, na początku przewodnika, są ważne informacje. Zwróćmy uwagę na „Zagrożenia” oraz na strony internetowe, na których znajdziemy komplet danych o kraju; warto też rzucić okiem na strony „Czarnogóra w pigułce”.
Przewodnik zawiera informacje o bogatej przyrodzie tego małego państwa, obejmującej zarówno fascynujące góry z unikalnymi zjawiskami krasowymi, jak i wybrzeże Adriatyku, ze wspaniałymi plażami.
Interesująca jest historia Czarnogóry, znajdującej się pod wpływami zarówno słowiańskimi jak i tureckimi; sporo miejsca autorzy poświęcili współczesności państwa, które proklamowało niepodległość niedawno, bo w 2006 roku. Czytamy o złożonej strukturze narodowościowej społeczeństwa Czarnogóry, o językach i religii, o kulturze i sztuce tego państwa, oraz o kuchni, tam popularnej i o napojach.
Typowy przewodnik zaczyna się od stolicy państwa, czyli od Podgoricy z okolicami. Stolica może i nie jest najpiękniejsza, ale okolice są urocze i bogate w naturalne piękno. Przy okazji warto wspomnieć, że zarówno stolica jak i inne, większe miasta, mają w przewodniku swoje plany. Góry, rzeki i jeziora to dalsze atrakcje Czarnogóry. A z tych, wzniesionych rękami człowieka, warte uwagi są świątynie, klasztory i twierdze. Sporo budowli datuje się z czasów rzymskich i greckich.
Interesującym, wręcz unikalnym obiektem jest muzeum kotów w Kotorze. A także kurort adriatycki Budva. Autorzy ukazali atrakcje Czarnogóry dla rowerzystów oraz paralotniarzy. Wart uwagi jest też Informator A-Z, zawierający wiele danych praktycznych. Cenne są też informacje o poszczególnych atrakcjach, z ich godzinami otwarcia oraz z cenami biletów wstępu.
Ogromnym walorem przewodnika są przepiękne zdjęcia, ilustrujące atrakcje tego kraju, zarówno naturalne, jak i będące efektem działań człowieka.
Jacek Potocki
Zbiorowe. „Czarnogóra”. Wydawnictwo „Bezdroża”, Gliwice 2019
DECYDENT GLOBTROTER
Muzeum kotów
W czasie epidemii koronawirusa siedzimy w domu, ale kiedy się pandemia skończy, jedziemy na wczasy. więcej...