Established 1999

DECYDENT GLOBTROTER

27 kwiecień 2020

Muzeum kotów

W czasie epidemii koronawirusa siedzimy w domu, ale kiedy się pandemia skończy, jedziemy na wczasy.

Czarnogóra jest krajem cywilizowanym, do którego możemy wjechać na podstawie dowodu osobistego, co jest dużym ułatwieniem.

W „Niezbędniku”, na początku przewodnika, są ważne informacje. Zwróćmy uwagę na „Zagrożenia” oraz na strony internetowe, na których znajdziemy komplet danych o kraju; warto też rzucić okiem na strony „Czarnogóra w pigułce”.

Przewodnik zawiera informacje o bogatej przyrodzie tego małego państwa, obejmującej zarówno fascynujące góry z unikalnymi zjawiskami krasowymi, jak i wybrzeże Adriatyku, ze wspaniałymi plażami.

Interesująca jest historia Czarnogóry, znajdującej się pod wpływami zarówno słowiańskimi jak i tureckimi; sporo miejsca autorzy poświęcili współczesności państwa, które proklamowało niepodległość niedawno, bo w 2006 roku. Czytamy o złożonej strukturze narodowościowej społeczeństwa Czarnogóry, o językach i religii, o kulturze i sztuce tego państwa, oraz o kuchni, tam popularnej i o napojach.

Typowy przewodnik zaczyna się od stolicy państwa, czyli od Podgoricy z okolicami. Stolica może i nie jest najpiękniejsza, ale okolice są urocze i bogate w naturalne piękno. Przy okazji warto wspomnieć, że zarówno stolica jak i inne, większe miasta, mają w przewodniku swoje plany. Góry, rzeki i jeziora to dalsze atrakcje Czarnogóry. A z tych, wzniesionych rękami człowieka, warte uwagi są świątynie, klasztory i twierdze. Sporo budowli datuje się z czasów rzymskich i greckich.

Interesującym, wręcz unikalnym obiektem jest muzeum kotów w Kotorze. A także kurort adriatycki Budva. Autorzy ukazali atrakcje Czarnogóry dla rowerzystów oraz paralotniarzy. Wart uwagi jest też Informator A-Z, zawierający wiele danych praktycznych. Cenne są też informacje o poszczególnych atrakcjach, z ich godzinami otwarcia oraz z cenami biletów wstępu.

Ogromnym walorem przewodnika są przepiękne zdjęcia, ilustrujące atrakcje tego kraju, zarówno naturalne, jak i będące efektem działań człowieka.

                                                                                                                      Jacek Potocki

Zbiorowe. „Czarnogóra”. Wydawnictwo „Bezdroża”, Gliwice 2019

W wydaniu nr 221, kwiecień 2020, ISSN 2300-6692 również

 1. DECYDENT GLOBTROTER

  Muzeum kotów
 2. THRILLER DECYDENTA

  Potem było przedtem
 3. WIATR OD MORZA

  Pandemia strachu
 4. KLASYKA DECYDENTA

  Eseje Witkacego
 5. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  Koronawirus zabija... intelekt
 6. KRYMINAŁ DECYDENTA

  Czy skazany mordował?
 7. HISTORIA DECYDENTA

  Do wolnej Ojczyzny przyszli ze Wschodu
 8. DECYDENT POLIGLOTA

  Hiszpański dla bystrzaków
 9. POLITYKA DECYDENTA

  Wstawanie z kolan
 10. KRAKÓW - EDYNBURG

  Ratujmy Pola Nadziei
 11. KOBIETY DECYDENTA

  Dalsze losy Anity
 12. WSPOMNIENIA DECYDENTA

  Dawne chwile...
 13. CO SIĘ W GŁOWIE MIEŚCI

  Zdolność honorowa według Boziewicza
 14. BEZINTERESOWNOŚĆ

  Milkpol dla lekarzy
 15. WIATR OD MORZA

  Prima aprilis
 16. HISTORIA DECYDENTA

  Każdy motyw inny