Established 1999

CELEBRYCI DECYDENTA

08/01/2020

Upalne lato przed apokalipsą

Autorka poświęciła swą książkę ostatnim, letnim wakacjom przed wojną 1939 roku. Zarówno popularnym miejscom ich spędzania, jak i samym wczasowiczom: słynnym politykom, celebrytom (aktorom i ludziom pióra).

Interesujące, że mimo gęstniejącej atmosfery międzynarodowej i pokrzykiwań Adolfa Hitlera, polskie społeczeństwo było wierne rządowej propagandzie w stylu: „Nie oddamy ani guzika”, czy „Silni, zwarci, gotowi” i w ogóle nie odczuwało zagrożenia. Stąd autorka ukazuje w książce wizyty Joachima von Ribbentropa, oraz hrabiego Ciano w Warszawie, czy ministra Józefa Becka w Londynie i jego spotkanie z Hitlerem, a także wspomina słynną, „poruszającą” mowę Becka w Sejmie, w maju 1939 roku. Przypomina też obóz w Berezie Kartuskiej, gdzie władza uczyła polityki i „dobrego zachowania” przeciwników sanacyjnego rządu.

Autorka pisze o wczasach na wybrzeżu Bałtyku, gdzie niekwestionowaną perłą był Sopot, formalnie należący do Wolnego Miasta Gdańska. Wymienia atrakcje Sopotu oraz słynnych ludzi, spędzających tam wakacje letnie w 1939 roku, w tym Stanisława Dygata. Następnie wymieniona jest Gdynia, opisywana wówczas językiem „propagandy sukcesu”. I inne kurorty, jak Orłowo, Jurata czy Hel. W tym ostatnim wakacje spędzał marszałek Sejmu, Maciej Rataj czy pisarz Jerzy Żuławski, a wcześniej Stefan Żeromski. W Juracie wakacje spędzali Jan Kiepura, Loda Halama czy aktor Eugeniusz Bodo. Wielu Polaków spędzało wakacje 1939 roku w Połądze, na Litwie nad Bałtykiem.

Zakopane, leżące w innej części Polski, przyciągało polską bohemę: trzy siostry Halama, znanych malarzy i artystów scenicznych; w książce opisano czarowny świat ówczesnych atrakcji turystycznych i restauracji stolicy polskich Tatr. Autorka nie pominęła pisarza Michała Choromańskiego, piewcy Zakopanego i Kornela Makuszyńskiego. Napisała wiele o Witkacym. Pisze też o innych kurortach, jak np. o Truskawcu, niedaleko Drohobycza, gdzie wiele wakacji spędziła Zofia Nałkowska; jej i jej romansom autorka poświęca sporo miejsca. Tam też spędziła swoje wakacje w 1939 roku Mieczysława Ćwiklińska.

Inny kurort, to Jaworze, ulubione miejsce pobytu pisarek: Marii Dąbrowskiej, Zofii Kossak-Szczuckiej i aktorki Miry Zimińskiej. Natomiast znana aktorka Elżbieta Barszczewska spędzała wakacje w Kosowie Huculskim. Sporo miejsca autorka poświęciła wakacjom Jana Kiepury i Marty Eggerth w Krynicy oraz odpoczynkowi letniemu w tym kurorcie, hrabiego Jana Szembeka, wiceministra spraw zagranicznych, którego nieustannie odwiedzali zagraniczni arystokraci. Wiele może czytelnik się dowiedzieć o ostatnich dniach pobytu w Polsce Witolda Gombrowicza i o jego podróży do Argentyny. Wreszcie, słynne Zaleszczyki na Zadniestrzu, zwane polską rivierą i Maria Dąbrowska oraz inne celebrytki i inni polscy celebryci.

W książce opisano resztę polskich, ówczesnych kurortów: Lanckoronę, Inowrocław, gdzie bywał gen. Władysław Sikorski, Ciechocinek, Kazimierz Dolny oraz symbiozę Polaków i Żydów.

No i miejsca wypoczynku głowy państwa: Wisła, pałac myśliwski w Białowieży, pałacyk w Spale.

Koniec książki to opis dworków i letnisk oraz znanych z literatury miejsc na Wileńszczyźnie i Nowogródczyźnie.

A po upalnym lecie ta straszna wojna i okupacja, wejście Niemców i ZSRR.

Na uwagę zasługują liczne fotografie znanych wówczas wczasowiczów i polityków, ulotek turystycznych, programów kinowych i teatralnych.

Bardzo interesująca książka o sprawach niby dawnych, ale jakże aktualnych.

                                                                                                 Jacek Potocki

Anna Lisiecka. Wakacje 1939. Wydawnictwo „Muza”, Warszawa 2019

W wydaniu nr 218, styczeń 2020, ISSN 2300-6692 również

 1. MIUOSH - NOWY ALBUM

  W drodze do własnego "Illmatica"
 2. STARE DRZEWO I MORZE

  Synergia z naturą
 3. WSPÓLNE CZYTANIE

  Ważne nauki dla Maluszków
 4. OKRADZIONY BARTIMPEX

  Jak wyciekał majątek Aleksandra Gudzowatego
 5. DECYDENT POLIGLOTA

  Pomoc w biznesie z Rosją
 6. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  Nie będziemy walczyć przeciwko Iranowi!
 7. POLITYKA DECYDENTA

  Głębokie spojrzenie na Chiny
 8. DECYDENT GLOBTROTER

  Iran bez upiększeń
 9. THRILLER DECYDENTA

  Każdy może zostać uwikłany
 10. KRYMINAŁ DECYDENTA

  Zło złem się odciska
 11. KRYMINAŁ DECYDENTA

  Dobry koniec
 12. CELEBRYCI DECYDENTA

  Upalne lato przed apokalipsą
 13. WIATR OD MORZA

  Disco brothers
 14. HISTORIA DECYDENTA

  Tego już nie ma
 15. O NAPRAWIE RZECZPOSPOLITEJ

  Polski kołtun ma się znakomicie
 16. KRYMINAŁ DECYDENTA

  Morderca złapany
 17. CO SIĘ W GŁOWIE MIEŚCI

  Czy instytucje mają honor?
 18. WIATR OD MORZA

  Do Siego Roku 2020!
 19. DIETA DECYDENTA

  Przygotuj w domu, zabierz ze sobą