Established 1999

BUDOWANIE PAŃSTWA ISLAMSKIEGO

20 listopada 2014

Najpierw terror, teraz waluta - 20.11

Ubiegłotygodniowe doniesienia okazały się prawdą. Nieuznawane na arenie międzynarodowej Państwo Islamskie (ISIS) wprowadza walutę opartą na metalach szlachetnych.

Podstawą nowego systemu mają być monety z 21-karatowego złota (próba 875) o nominałach 1 i 5 dinarów. Do obiegu trafią także srebrne monety o nominałach 1, 5 i 10 dirhemów oraz drobne miedziaki. Przybliżoną wartość poszczególnych monet (w oparciu o dzisiejszy fixing) widać na załączonej grafice.


Wprowadzenie złotego pieniądza to przede wszystkim symboliczny powrót do tradycji. Podobnych monet używano za czasów pierwszego kalifatu, powstałego po śmierci Proroka Mahometa w 632 roku, do którego nawiązuje dzisiejsze Państwo Islamskie.


Jak informuje dziennik Financial Times, dzięki nowej walucie przywódcy Państwa Islamskiego chcą chronić opanowane przez siebie tereny (część Iraku i Syrii) przed „szatańską lichwą” i „tyranią narzuconego muzułmanom systemu finansowego, który stał się przyczyną ich zniewolenia i zubożenia”.


Za emisję monet ma odpowiadać rada działająca przy Abu Bakrirze al-Baghdadim, przywódcy ISIS. Na razie nie wiadomo, jaki będzie kurs wymiany na inne waluty, czy Państwo Islamskie stworzy własny bank centralny, ani jak waluta ma się bronić przed wahaniami rynkowymi. Odpowiedzi na te pytania mają paść w kolejnym oświadczeniu organizacji.


Główne pytanie brzmi jednak inaczej – skąd Państwo Islamskie weźmie potrzebne do wybicia monet metale? Najprawdopodobniej z nielegalnych źródeł.


ISIS jest uważane za najlepiej finansowaną organizację terrorystyczną na świecie. Jak powiedział stacji CNN Jimmy Gurule, były Podsekretarz Skarbu USA, w odróżnieniu od Al-Kaidy, Państwo Islamskie samodzielnie zdobywa środki na swoją działalność, głównie z przemytu ropy naftowej, oszustw podatkowych i sprzedaży zrabowanych antyków. Szacuje się, że majątek ISIS powiększa się o milion dolarów dziennie!


Jak podkreślają eksperci, pomysł Państwa Islamskiego na walutową niezależność może jednak nie wypalić, ponieważ aby moneta właściwie funkcjonowała, musi znajdować się w obiegu. Tymczasem można się spodziewać, że obywatele na opanowanych przez Państwo Islamskie terenach będą raczej gromadzić cenne monety z nadzieją odzyskania zawartego w nich kruszcu.


W efekcie, przywódcom ISIS może skończyć się metal i będą zmuszeni zmniejszyć zawartość zawartego w monetach kruszcu, a ich pieniądz zacznie tracić na wartości. A w końcu będą musieli zacząć drukować pieniądze – tak, jak wszyscy inni na „szatańskim” Zachodzie.


Marianna Wodzińska


Inwestycje Alternatywne Profit S.A.

W wydaniu nr 156, listopad 2014, ISSN 2300-6692 również

 1. POLITYCY W PORTFELU

  Cygaro Churchilla - 25.11
 2. BUDOWANIE PAŃSTWA ISLAMSKIEGO

  Najpierw terror, teraz waluta - 20.11
 3. WIATR OD MORZA

  Cuda na Warmii i Mazurach - 20.11
 4. WIEŚCI Z AUGUSTOVII

  Zajączki górą! - 18.11
 5. OBRÓT PALIWAMI PŁYNNYMI

  List ostrzegawczy ministra finansów - 17.11
 6. ANGLIK IN POLAND

  Czytając sir Richarda - 17.11
 7. AUGUSTOWSKI KOSZMAR

  Testowanie cierpliwosci - 16.11
 8. POWRACAJĄCE PIENIĄDZE

  Diabeł tkwi w szczegółach - 7.11
 9. TP NR 45

  Islam u bram - 6.11
 10. LEKTURY DECYDENTA

  Polska agentka... Churchilla - 26.11
 11. UKRAIŃSKIE ZŁOTO

  Kto je wywiózł do USA? - 19.11
 12. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Dwa serca - 19.11
 13. DECYDENT SNOBUJĄCY

  Piątek, 28.11 – Szpas Kaczyńskiego
 14. W OPARACH WIZERUNKU

  Oblicze i tożsamość - 3.11
 15. 100 NA RYNKU SZTUKI

  Artyści i galerzyści - 3.11
 16. I CO TERAZ?

  Powyborczy rwetes - 24.11
 17. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  Co dalej z tą Rosją? - 24.11
 18. KONFERENCJA W RZYMIE

  Lobbing sportowy - 3.11