Established 1999

BIBLIOTEKA DECYDENTA

14 czerwiec 2016

Koszmar porwania

Osiemnastoletnia dziewczyna, Caitlin, znika podczas wypadku brata w Górach Skalistych. Czy ktoś ją porwał i uwięził, czy też sama się przemieściła w niewiadome miejsce?

Autor pisze, że dziewczyna zostawiła brata, wsiadła do samochodu sprawcy wypadku i z nim odjechała. Wątek zaginięcia dziewczyny i jej poszukiwanie dał autorowi okazję do pokazania przeciętnej, amerykańskiej rodziny, jej problemów, fobii i radości.  A także lokalnej policji, pijaków i innych meneli.

Autor odchodzi od stereotypów, prezentowanych we współczesnej literaturze amerykańskiej czyli ludzi sukcesu, świetnie przystających do tamtejszego stylu życia. W tej powieści główna rodzina to wewnętrznie niespójna rodzina tzw. budowlańca, który z trudem wiąże koniec z końcem.

W powieści jest świetnie zarysowana postać młodego awanturnika Billa, który wszystkim dokucza, łącznie ze starym ojcem. Autorowi doskonale udaje się nawrócić Billa na dobrą drogę: identyfikuje porywacza Caitlin, jego miejsce postoju i usiłuje dziewczynie pomóc odzyskać wolność. Bardzo plastycznie, wręcz naturalistycznie przedstawiony jest obraz stosunków: obywatele a miejscowa policja w USA.

Autor doskonale prowadzi dialogi w powieści, choć nie są to wyszukane dialogi, raczej bezpretensjonalne, a miejscami nawet proste: kłania się brak wykształcenia bohaterów.

Autor w powieści wykorzystał ujawnione w ostatnich czasach przypadki porywania i więzienia całymi latami młodych dziewczyn przez panów-erotomanów. Często przytacza w tej książce przemyślenia porwanej i uwięzionej dziewczyny, jej zetknięcia z porywaczem, a także próby jej uwolnienia, które kończyły się niepowodzeniem. I wreszcie finał… Nieco niesamowity, więc lepiej nie zdradzać szczegółów, czytelnik powinien sam o nich dowiedzieć się z książki.

A potem już tylko „w dół”, gdyż trzeba jakoś dotrzeć do cywilizacji z trudno dostępnej chatki, położonej wysoko w górach.

Utalentowany pisarz przelał na karty książki wydarzenia, które codziennie przynosi nam życie i o których czytamy w mediach.

                                                                                     Jacek Potocki

Tim Johnston, „W dół”. Tłum. Karolina Iwaszkiewicz. Wydawnictwo „Marginesy” Warszawa 2016

W wydaniu nr 175, czerwiec 2016, ISSN 2300-6692 również

  1. DECYDENT SNOBUJĄCY

    Dziś Anglia, jutro Śląsk
  2. LEKTURY DECYDENTA

    Tarzan wiecznie żywy
  3. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

    Brexit: jeden, czy kilka dalszych?
  4. BIBLIOTEKA DECYDENTA

    Leci Cormoran
  5. DECYDENT SNOBUJĄCY

    Utarte łgarstwa
  6. WIATR OD MORZA

    Bramki
  7. PŁACA MINIMALNA

    Zaskakująca podwyżka
  8. ZDROWIE DECYDENTA

    Skarpetki mają znaczenie
  9. BIBLIOTEKA DECYDENTA

    Koszmar porwania
  10. LEKTURY DECYDENTA

    Paulina i mężczyźni
  11. I CO TERAZ?

    Szewstwo ma przyszłość
  12. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

    Rozszerzamy NATO
  13. W OPARACH WIZERUNKU

    Celebrytyzm a idolatria
  14. BIBLIOTEKA DECYDENTA

    Islamiści kontra czekiści
  15. PISARSKA EMIGRACJA

    Nie piszę książek tylko dla kobiet