Established 1999

BIBLIOTEKA DECYDENTA

22 maj 2016

Autoportret karykaturzysty

Pamiętnik wybitnego karykaturzysty Eryka Lipińskiego wciąga czytelnika od pierwszego zdania.

Po pierwsze, jest świetnie napisany, a po drugie, świadczy o rzadkiej dzisiaj umiejętności autora zachowania należytego dystansu do siebie i do spraw, z którymi miał do czynienia w swoim bogatym życiu. I wojnę światową, Rewolucję Październikową i kilka lat po niej, spędził z rodzicami w Rosji. Ojciec znał osobiście Lenina, pracował dla władzy radzieckiej. Ciekawe, że kiedy rodzina Lipińskich wróciła w 1921 roku do Polski, nikt ojca nie nazywał bolszewickim agentem, ani nie dyskryminował z tego powodu, że był blisko radzieckiej wierchuszki. Tylko można sobie wyobrazić, co by się działo dzisiaj.

Pierwsze dokonania w dziedzinie plastyki Eryk miał już w wieku ośmiu lat: zajął trzecie miejsce w konkursie w Moskwie na plakat, przedstawiający trudne losy Polaków w trzech zaborach.

Potem pełne psikusów lata w polskich szkołach, w Akademii Sztuk Pięknych z jednoczesną pracą dla „Szpilek”. Ze wspomnień przebija atmosfera polityczna ówczesnej Polski, a także fluidy przedwojennych kabaretów i polskiej bohemy: znane nazwiska artystów sceny i palety.

Wojna, działalność w konspiracji, obóz koncentracyjny Auschwitz. Przegląd ludzi dobrych i ludzi złych. Po kilku miesiącach, dzięki staraniom rodziny i przyjaciół, Lipiński został zwolniony z obozu. Na wolności był w kontakcie z warszawskim gettem, pomagał Żydom. Ten fragment książki obfituje w interesujące, nierzadko skrajnie zabawne lub skrajnie tragiczne wspomnienia, m.in. z pobytu w obozie w Pruszkowie po Powstaniu Warszawskim.

Lata powojenne to kariera Lipińskiego w PRL: był nawet konferansjerem w kabarecie oraz w telewizji. W tym czasie też pracował w słynnych „Szpilkach”, był inicjatorem Muzeum Karykatury, uczestniczył w renowacji cmentarzy żydowskich.

Cały rozdział jest poświęcony plastycznym dokonaniom Lipińskiego, inny współpracy artysty z prasą, jeszcze inny jego licznym podróżom za granicę, m.in. jego udziałowi w charakterze korespondenta w słynnym procesie hitlerowskich zbrodniarzy w Norymberdze. Z niezwykłym talentem Lipiński prezentuje w książce znane postacie z polskiego i światowego życia kulturalnego.

Interesujące i znakomicie napisane wspomnienia wielkiego artysty.

Jacek Potocki

Eryk Lipiński „Pamiętniki”, „Iskry”, Warszawa 2016

W wydaniu nr 174, maj 2016, ISSN 2300-6692 również

 1. PISARKA EMIGRANTKA

  Miłość nad życie w czasie większym niż życie
 2. NIEUCZCIWA KONKURENCJA

  Ochrona wartości marki "Joanna"
 3. WIATR OD MORZA

  Krzyk
 4. LEKTURY DECYDENTA

  Mroczna era stalinizmu
 5. WIATR OD MORZA

  Nie ma Polski?
 6. ZEGAREK SPEAKE-MARIN

  Czas mierzony rumem
 7. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Autoportret karykaturzysty
 8. LEKTURY DECYDENTA

  Żywot Czesława
 9. INNOWACJE, PATENTY, WYNALAZKI

  Invent Arena 2016
 10. PREZESIE JACKU KURSKI

  Statystyki spadku oglądalności nie kłamią
 11. FIRMA KOSMETYCZNA LOTON

  Złoty Medal na MTP
 12. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Guru pieniądza
 13. KONFEDERACJA LEWIATAN

  Słono za wodę
 14. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  Radość, duma i zaduma
 15. W OPARACH WIZERUNKU

  Czas celebrytów
 16. SŁOWIANIE

  Nasze dziedzictwo, cz. 2
 17. LEKTURY DECYDENTA

  Hitler zagląda pod kołdrę