Established 1999

BIBLIOTEKA DECYDENTA

6 maj 2016

Guru pieniądza

Bez wątpienia, Jan Kulczyk jest symbolem polskiej transformacji.

Jego osobiste sukcesy, zgromadzone bogactwo jak i niespodziewana śmierć budziły ciekawość powszechną, choć bohater tej książki raczej unikał blasku jupiterów. A książka powstała na bazie wcześniej napisanych materiałów o Janie Kulczyku, przeprowadzonych z nim rozmów, wreszcie materiałów IPN, do których autorzy tej publikacji chętnie się odnosili.

Z pewnym wyrzutem stwierdzono w biografii dobre stosunki Kulczyka z kolejnymi grupami ludzi u władzy; rzeczywiście, miliarder posiadał dużą umiejętność zjednywania sobie rządzących z najwyższej półki. Ale robił to w sposób naturalny, wykorzystując swój czar osobisty i inteligencję. Dlatego w tych kręgach uchodził za postać niekontrowersyjną i nikt mu w robieniu interesów nie przeszkadzał. Janowi Kulczykowi, dzięki Bogu, nie rzucano kłód pod nogi, jak np. Romanowi Klusce, właścicielowi „Olimpusa”, choć momentami nie ułatwiano mu życia, najprawdopodobniej ze zwykłej zawiści.

Autorzy ujawniają drogę Kulczyka do dużych pieniędzy, począwszy od reprezentowania w Polsce interesów dużych firm motoryzacyjnych oraz poprzez lukratywne prywatyzacje, jak choćby prywatyzacja Orlenu. Przy okazji badania tła tej prywatyzacji ówczesna opozycja bezskutecznie usiłowała wykorzystać Kulczyka do stworzenia haków na rządzący wówczas Rzecząpospolitą SLD. Treść rozmowy jednego z gwiazdorów ówczesnej opozycji z Kulczykiem, zawierającej obietnicę „nieruszenia” miliardera, o ile on pomoże znaleźć haka na Aleksandra Kwaśniewskiego, to samo jądro mrocznej strony polskiej polityki.

Autorzy wiele miejsca poświęcili słynnemu już dzisiaj spotkaniu Kulczyka w Wiedniu ze znanym ze sprawy „Olina” rosyjskim szpiegiem Władimirem Ałganowem na temat handlu rosyjskim prądem, a także przesłuchaniom Kulczyka przed sejmową komisją śledczą, badającą sprawę Orlenu. Generalnie, czego by się Kulczyk nie dotknął, wszystko przynosiło mu pieniądze. Prowadził inwestycje zarówno w Polsce, jak i w Afryce, czy w poradzieckiej Azji Środkowej.

Jak wynika z książki, oprócz posiadania wielu osobistych talentów, miliarder trzymał w swoim holdingu porządek, dbał o wysokie kompetencje swoich menedżerów, którym dał duży zakres swobody w podejmowaniu decyzji. Sam nie wtrącał się do bieżącego, operacyjnego zarządzania holdingiem.

Autorzy dość szczegółowo analizują, głównie na podstawie materiałów IPN, współpracę ojca Kulczyka z tajnymi służbami PRL, co wraz z próbą uporczywego przedstawiania tej sprawy przez jednego z tuzów komisji ds. Orlenu jako źródła pieniędzy, jakie na „rozruch” działalności biznesowej Kulczyk otrzymał od ojca może u niezbyt uważnego czytelnika wywołać bezpodstawne wrażenie, że miliarder prowadził w RP biznes za pieniądze SB.

Interesująca i pouczająca książka. Niestety, momentami można w niej wyczuć pewną niechęć autorów do jej głównego bohatera, być może dlatego, że był on modelowym człowiekiem sukcesu.

                                                                                              Jacek Potocki

Cezary Bielakowski, Piotr Nisztor „Jan Kulczyk. Biografia niezwykła.” Wydawnictwo „Fronda”, Warszawa 2015

W wydaniu nr 174, maj 2016, ISSN 2300-6692 również

  1. PISARKA EMIGRANTKA

    Miłość nad życie w czasie większym niż życie
  2. NIEUCZCIWA KONKURENCJA

    Ochrona wartości marki "Joanna"
  3. WIATR OD MORZA

    Krzyk
  4. LEKTURY DECYDENTA

    Mroczna era stalinizmu
  5. WIATR OD MORZA

    Nie ma Polski?
  6. ZEGAREK SPEAKE-MARIN

    Czas mierzony rumem
  7. BIBLIOTEKA DECYDENTA

    Autoportret karykaturzysty
  8. LEKTURY DECYDENTA

    Żywot Czesława
  9. INNOWACJE, PATENTY, WYNALAZKI

    Invent Arena 2016
  10. PREZESIE JACKU KURSKI

    Statystyki spadku oglądalności nie kłamią
  11. FIRMA KOSMETYCZNA LOTON

    Złoty Medal na MTP
  12. BIBLIOTEKA DECYDENTA

    Guru pieniądza
  13. KONFEDERACJA LEWIATAN

    Słono za wodę
  14. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

    Radość, duma i zaduma
  15. W OPARACH WIZERUNKU

    Czas celebrytów
  16. SŁOWIANIE

    Nasze dziedzictwo, cz. 2
  17. LEKTURY DECYDENTA

    Hitler zagląda pod kołdrę