Established 1999

BIBLIOTEKA DECYDENTA

17 kwiecień 2016

Słynne i ubóstwiane

Ta książka zawiera opis karier ośmiu znanych piosenkarek lat 40. – 60. ubiegłego stulecia: Marty Mirskiej, Marii Koterbskiej, Reginy Bielskiej, Nataszy Zylskiej, Reny Rolskiej, Ludmiły Jakubczak, Hanny Rek i Joanny Rawik.

Przeboje przez nie śpiewane nuciła wówczas cała Polska. Stąd, autorka, obok postaci gwiazd, przypomina owe przeboje, które są hitami do dzisiaj.

Były to lata niełatwe: dość siermiężne życie codzienne, w którym modelem kobiecej bohaterki była dojarka, murarka, no… ostatecznie… nauczycielka. A piosenkarka? Piosenkarka nie mieściła się w kanonach wyznaczonych przez ówczesną socjalistyczną manierę: piosenkarka była właściwie pasożytem. Ale społeczeństwo „po sobocie, po robocie” oczekiwało rozrywki, wytchnienia. Rozrywkę czyli owo wytchnienie, dostarczały imprezy masowe, wreszcie radio. I tam w latach 40. i 50. królowała Marta Mirska i jej „Pierwszy siwy włos”, potem ujawniła swój talent Maria Koterbska i następne panie z książki.

Oczywiście, na owe czasy były to kariery zawrotne: wspomniane piosenkarki były rozrywane przez autorów audycji i reżyserów. I co odbiegało od standardów dzisiejszych: panie te były normalne, naturalne, miały z reguły rodziny, mężów, wspierających swe żony. Nie były to dzisiejsze celebrytki-ekshibicjonistki, o których życiu codziennym, nieustannych zmianach aktualnych partnerów czy wreszcie detalach bielizny osobistej zachłystują się magazyny plotkarskie.

Panie miały, oczywiście, problemy: konkurencja, która nie przebierała w środkach, podróże po Polsce z dala od rodziny… No, i nie zależały tylko od siebie. Autorka nie ukrywa, że wówczas w Polsce była wąska grupa decydentów w sferze rozrywki czy dyrektorów zespołów muzycznych, którzy trzymali rękę na każdym pulsie. Takim niekwestionowanym carem polskiej rozrywki był Władysław Szpilman. Na marginesie rozważań autorki przewijają się też inne znane nazwiska. Ich właściciele czasami ułatwiali kariery gwiazdom, a czasami utrudniali.

Książka powstała nie tylko w oparciu o dotychczasową polską literaturę przedmiotu; Emilia Padoł przeprowadziła też rozmowy-wywiady z niektórymi piosenkarkami, które mimo podeszłego już dzisiaj wieku, zachowały radość życia i życzliwe podejście do innego człowieka.

Książka nosi podtytuł: „Spotkanie I”. Pora czekać na „Spotkanie II”.

Jacek Potocki

Emilia Padoł, „Piosenkarki PRL-u. Spotkanie I.” Wydawnictwo „Prószyński i S-ka”.Warszawa 2016

W wydaniu nr 173, kwiecień 2016, ISSN 2300-6692 również

  1. Z KRONIKI BYWALCA

    Ku czci ofiar ludobójstwa
  2. LEKTURY DECYDENTA

    Kierunek: Azja!
  3. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

    Dwa gołąbki pokoju
  4. DECYDENT SNOBUJĄCY

    Prezesa na cokół !!!
  5. BIBLIOTEKA DECYDENTA

    Słynne i ubóstwiane
  6. W OPARACH WIZERUNKU

    Renoma Nikodema Dyzmy
  7. BIBLIOTEKA DECYDENTA

    Historical fiction doktora Piotra Zychowicza
  8. NOBLESSE OBLIGE W POLSCE?

    Instytucjonalna kurtuazja versus pospolite chamstwo
  9. WIATR OD MORZA

    Nowy Świat
  10. Z KRONIKI BYWALCA

    Ratujmy kolegiatę
  11. POLSKIE INNOWACJE PODBIŁY MOSKWĘ

    Cztery złote medale dla inżynierów i naukowców
  12. KONFEDERACJA LEWIATAN

    Ograniczyć odpady komunalne
  13. LEKTURY DECYDENTA

    Ciernista droga do szczęścia
  14. NIEUCZCIWA KONKURENCJA

    Podróżowanie na znanych plecach
  15. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

    USA-Kuba: koniec pewnej ery
  16. WIATR OD MORZA

    Aborcja po polsku
  17. RADA DLA RZĄDU RP

    Szwedzki przykład prokreacyjny
  18. BIBLIOTEKA DECYDENTA

    Trzy życia
  19. DECYDENT POLIGLOTA

    Niderlandzki nie jest trudny
  20. SKĄD PRZYBYWAMY

    Początki Prasłowian