Established 1999

BIBLIOTEKA DECYDENTA

20 luty 2016

Zbrodnia i kara w kraju faraonów

Intryga wydaje się prosta: oto do Egiptu zmierza poselstwo władcy kraju Mitanni, które ma dostarczyć małoletnią córkę króla faraonowi, by ją ten poślubił, co ma doprowadzić do sojuszu obu państw.

Poselstwo wiezie również dla faraona święty posążek bogini Szawuszki z Niniwy, który ma moc uzdrowienia go z choroby zębów. Po odbiór księżniczki i posągu wyrusza z Egiptu poselstwo pod wodzą posła Mane. Na jednym z postojów, poseł zostaje zabity przez nieznanych sprawców, posążek gdzieś ukryty, a księżniczka uprowadzona. Jest więc zbrodnia, której sprawców należy wykryć, księżniczkę i posążek odnaleźć i dostarczyć choremu faraonowi.

Akcja powieści toczy się wokół prób wykrycia sprawców zbrodni. Zakończenie tej zgrabnie napisanej intrygi może zaskakiwać, więc nie powinno zostać w tym miejscu ujawnione.

Natomiast w tle akcji są realia historyczne i polityczne epoki, zwłaszcza na dworze umierającego faraona, gdzie królują spiski, intrygi, gdzie montuje się sojusze ad hoc. Pojawiają się pretendenci do przejęcia schedy po władcy: główny pretendent jest synem faraona i jego pierwszej żony, odsuniętej od stołu i łoża. Nikt nie przypuszcza nawet, że on żyje.

Chrabota inteligentnie porusza problem władzy absolutnej w starożytnym Egipcie. Dworska kamaryla dąży do jej przejęcia. A rząd dusz to domena kapłanów, zwłaszcza dominującego boga Amona. Oni rządzą nawet faraonem. Stąd w powieści znalazła się zapowiedź znanych z historii zmian w religii: wielu bogów, na czele których stał Amon zastąpić ma jeden bóg Aton, a kolejny faraon, który planuje zmiany, przyjmie imię Echnatona i jako heretyk, będzie prowadził nieubłaganą walkę z kapłanami starego porządku, która doprowadzi do wojny domowej i chaosu w Egipcie.

W powieści są też fragmenty dotyczące egipskiej niewoli Żydów i zapowiedź tzw. plag egipskich. Pojawiają się też groźni agresorzy z Azji, Hetyci.

Książka wciąga, jest napisana żywym, bogatym językiem, akcja powieści jest dobrze osadzona w realiach epoki, co pozwala czytelnikowi, omotanemu wydarzeniami bieżącymi, na oderwanie się od nich i na wyciszenie się, choć w powieści trup ściele się dość gęsto.

Zachęta do przeniesienia się w czasie w celu oddania się historycznej medytacji jest walorem powieści, który bez wątpienia zawdzięczamy talentowi i pomysłowości autora, zresztą znanego dziennikarza, redaktora naczelnego dziennika „Rzeczpospolita”.

Jacek Potocki

Bogusław Chrabota, „ Psy Egiptu”. Wydawnictwo „Zysk i S-ka”, Poznań 2015

W wydaniu nr 171, luty 2016, ISSN 2300-6692 również

 1. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Zbrodnia i kara w kraju faraonów
 2. WIATR OD MORZA

  Mój Smoleńsk
 3. DECYDENT POLIGLOTA

  Myśl po angielsku
 4. IMR ADVERTISING BY PR

  Wodzisław stawia na Pesso
 5. DECYDENT SNOBUJĄCY

  Cios w ministerialne plecy
 6. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  Powtórka z Iraku?
 7. LEKTURY DECYDENTA

  Mroki życia i śmierci
 8. Z KRONIKI BYWALCA

  Polska, Niemcy, Europa
 9. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Dykteryjki przedśmiertne
 10. LEKTURY DECYDENTA

  W bankowym piekle
 11. ZA GÓRAMI, ZA LASAMI...

  Wiatr dobrej zmiany
 12. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Zakochani w Śmierci
 13. DECYDENT SNOBUJĄCY

  Na obywatelską drogę
 14. LEWIATAN PUNKTUJE RZĄD

  Podatek jako kara
 15. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  Między kłami w paszczy tygrysa
 16. W OBRONIE PRAW I WOLNOŚCI

  Historia uczy i przestrzega
 17. W OPARACH WIZERUNKU

  Zawody zaufania publicznego
 18. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Wojna i miłość