Established 1999

BIBLIOTEKA DECYDENTA

5 grudzień 2012

Agatha Christie

Agathę Christie czytało się w czasach, kiedy jeszcze nie panoszyły się inne gatunki pochodne powieści kryminalnej. Takie thrillery polityczne, szpiegowskie, medyczno-śledcze, paranormalne.

Jednak proza detektywistyczna brytyjskiej autorki, mimo nienowoczesnej fabuły – jak na dzisiejsze standardy pisania o zbrodniach – broni się znakomicie i smakuje wybornie. Ale, żeby ten styl docenić, trzeba być koneserem dobrze i inteligentnie poprowadzonej intrygi. A taką ucztę intelektualną zapewnia Agatha Christie.

Agatolodzy znają na pamięć wszystkie fakty dotyczące śledztw prowadzonych przez Herculesa Poirota czy miss Marple. Ale nie wiedzą, jaką pracę włożyła, jaką drogą podążały myśli i próby pisarskie autorki. Będą wiedzieć, jeśli kupią książkę Johna Currana „ABC zbrodni Agaty Christie”, wydaną przez Wydawnictwo Dolnośląskie (Grupa Publicat).


John Curran jest entuzjastą twórczości brytyjskiej pisarki. Trzy lata temu wydał „Sekretne zapiski Agaty Christie” składające się z notatek i brudnopisów wielkiej Agaty. Czytelnicy „zyskali możliwość wglądu w umysł pisarki”, jak napisał David Suchet.


Obecna książka Currana, „ABC zbrodni Agaty Christie” to opracowanie 73 zeszytów-notatników znalezionych w 2004 roku w domu królowej kryminałów. Curran, zgłębiając sposób pracy pisarki, próbuje odczytać alfabet, którego używała do konstruowania swoich powieści.


Na podstawie wybranych kryminałów śledzimy ewolucję warsztatu Christie od debiutu w latach dwudziestych, przez swingujące lata sześćdziesiąte aż po schyłek siedemdziesiątych, czyli zmierzch kariery. Publikację kończy analiza najpóźniejszego z notatników. Pisarka zawarła w nim pomysł na kolejną książkę – tego pomysłu nie zdążyła już niestety rozwinąć. Wśród tekstów pochodzących z archiwum są dwa nigdzie dotychczas niepublikowane „Mężczyzna, który wiedział” oraz pierwotna wersja „Śmiertelnej klątwy” – czytamy na okładce książki.


Nie trzeba dodawać, że lektura „ABC…” jest pasjonująca, pouczająca i refleksyjna. Na pewno będzie znakomitym prezentem pod choinkę.


John Curran, „ABC zbrodni Agaty Christie”, Wydawnictwo Dolnośląskie.


*     *     *     *     *


Kupiłem „Trafny wybór” Jane K. Rowling. Nie przeczytałem ani jednego Harry`ego Pottera, ale widziałem dwa filmy o nim. Nie pamiętam, które. Na pewno pierwszy. Jaki to był tytuł? Ale, jeśli literacka mama Pottera napisała współczesną książkę dla dorosłych, to mam ochotę ją przeczytać. Kiedy? Może tuż po świętach Bożego Narodzenia.


Jednakowoż czas jest prezentowy, więc już ją zamieszczam z rekomendacją: kupować pod choinkę. A ponieważ nie wiem, dlaczego ją polecam, to zacytuję zachętę zamieszczoną na czwartej okładce: „Pełna czarnego humoru, błyskotliwa i prowokująca wielka powieść o małym miasteczku”.


I jeszcze jedno. Pamiętam, jak biedna była Rowling zanim napisała pierwszego czarodzieja. A w jakim dzisiaj odmienionym świecie żyje, dowiaduję się z noty wydawcy: „Siedem ksiażek o Harrym Potterze opublikowanych w latach 1997 – 2007 sprzedało się w ponad 450 milionach egzemplarzy w przeszło 200 krajach. Książki zostały przetłumaczone na 74 języki, a na ich podstawie powstało osiem filmów.


J.K. Rowling jest laureatką licznych nagród, w tym Orderu Imperium Brytyjskiego za zasługi dla literatury dziecięcej, Nagrody Księcia Asturii za osiągnięcia na rzecz zgody między narodami, francuskiej Legii Honorowej i Nagrody Hansa Christiana Andersena.


Autorka wspiera różne inicjatywy charytatywne poprzez swój fundusz Volant, jest także założycielką organizacji Lumos zajmującej się opieką nad dziećmi niepełnosprawnymi”.


Na razie tyle zachęty. Gdy przeczytam, to napiszę, co wyniosłem z „Trafnego wyboru”.

W wydaniu nr 133, grudzień 2012 również

  1. DLA SNOBÓW KONESERÓW

    7.000 złotych za kieliszek whisky - 27.12
  2. ASPIRACJE POLAKÓW DO BOGACTWA

    Luksusowe inwestycje - 18.12
  3. INSTYTUT SPRAW PUBLICZNYCH

    Polityka bez kobiet - jak to zmienić? - 17.12
  4. IMR ADVERTISING BY PR

    Śniadanie z Duchem Bielucha
  5. ALIOR BANK

    Budowanie imperium - 13.12
  6. SLOGANY REKLAMOWE

    Namawiają, lansują, sprzedają - 13.12
  7. IMR Z HIMALAYA HERBALS

    Kosmetyki z natury - 10.12
  8. NIEZŁA SZTUKA (5)

    Nie lubię myśliwych - 8.12
  9. GRUPA KAPITAŁOWA AZOTY TARNÓW

    Nienowa nazwa, nowe problemy - 7.12
  10. PARADOKS SPÓŁEK WYDOBYWCZYCH

    Złote robaki zarabiają, a akcje spadają - 7.12
  11. EXXON MOBIL PROGNOZUJE

    Jaka będzie energia przyszłości - 5.12
  12. RANKING MENEDŻERÓW

    Nagrodzony Maciej Kossowski - 5.12
  13. BIBLIOTEKA DECYDENTA

    Agatha Christie
  14. O EUROPIE W LIMOGES

    Jaka przyszłość europejskiego modelu politycznego? - 4.12
  15. DECYDENT SNOBUJĄCY

    Poniedziałek, 31.12 – Wspólnota polska
  16. SZTUKA MANIPULACJI

    Kukułcze jajo - 3.12
  17. SIŁA POLITYKI

    Dukaty noworoczne - 31.12
  18. I CO TERAZ?

    Nie tylko słowa - 4.12