Established 1999

BIBLIOTEKA DECYDENTA

24 listopada 2010

Marka narodowa

Rekomendujemy premierowo książkę dr Marty Hereźniak pt. „Marka narodowa. Jak skutecznie budować wizerunek i reputację kraju”. Polskie Wydawnictwo Ekonomiczne, Warszawa 2011 r.

O czym warto wiedzieć zanim sięgniemy po tę książkę? Otóż, Wally Olins, guru tożsamości konkurencyjnej i brandingu, napisał do niej przedmowę, którą kończy słowami: Popieram tę książkę z wielką przyjemnością.


Dlaczego? Spójrzmy wyrywkowo tylko na niektóre problemy poruszane przez autorkę, adiunkta w Katedrze Marketingu Międzynarodowego i Dystrybucji na Uniwersytecie Łódzkim, gdzie obroniła prawdopodobnie pierwszy w Polsce doktorat na temat budowania marki narodowej.


Czytając „Markę narodową” dowiemy się na czym polega idea brandingu narodowego, dlaczego kraje i firmy upodabniają się do siebie, co to takiego „twarda” i „miękka” potęga narodów, czym jest marka narodowa i dlaczego jest ważna dla krajów, dlaczego branding narodowy zyskuje na znaczeniu, jak wygląda proces budowania marki narodowej. Ponadto, Marta Hereźniak pisze o przenikaniu się nauk społecznych z brandingiem narodowym, miejscu brandingu narodowego w marketingu oraz wyjaśnia różnicę pomiędzy brandingiem narodowym i marketingiem narodowym.


Książkę można traktować jako podręcznik i kompendium wiedzy o kreowaniu marek i ich podtrzymywaniu w świadomości społecznej. Jakie jest miejsce i jaka rola marki w strukturze i strategii organizacji, jakie marka ma funkcje, jakimi metodami buduje się jej pozycję rynkową i relacje z otoczeniem, jaka jest architektura i jak tworzy się wartość oraz kapitał marki – na te zasadnicze pytania odpowiada autorka.


Markę narodową budują ludzie poprzez działanie w wielu sferach życia społecznego: od kultury poprzez turystykę, sport na gospodarce kończąc.


DECYDENT zaprasza wszystkich obywateli Polski w kraju i na świecie do wspólnego budowania marki Polski.


 


Marta Hereźniak, „Marka narodowa. Jak skutecznie budować wizerunek i reputację kraju”, Polskie Wydawnictwo Ekonomiczne, Warszawa 2011.


www.pwe.com.pl

W wydaniu 108, listopad 2010 również

 1. FARMACJA W POLSCE

  Nowoczesne formy marketingu
 2. PRACODAWCY RP

  List otwarty do premiera Tuska
 3. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Marka narodowa
 4. WALLY OLINS W WARSZAWIE

  Powrót marki Polska
 5. IMR ADVERTISING BY PR

  Pełnia zdrowia z Vitaną
 6. NOWOCZESNY MODEL WSPÓŁPRACY

  Młoda Polonia a Stary Kraj
 7. PROSZEK DO PRANIA

  Bon apetit!
 8. TRZY LATA RZĄDU DONALDA TUSKA

  Generalnie dobry kierunek, ale za mało determinacji
 9. PKPP LEWIATAN

  Rząd do tablicy
 10. 3 LATA RZĄDU PO

  Podsumowanie prawa gospodarczego
 11. LOBBYŚCI POTRZEBNI

  Kultura politycznej korupcji
 12. STYL ŻYCIA

  Snobizm rozkwita po 50-tce?
 13. LEKCEWAŻENIE CZYTELNIKÓW

  Gdzie jest Dżerzi?
 14. SZTUKA MANIPULACJI

  Człowiek do wynajęcia
 15. IMR ADVERTISING BY PR

  Niezwykłe złoto Azteków
 16. IMPERIAL TOBACCO POLSKA

  Stop podrabianym papierosom!