Established 1999

BIBLIOTEKA DECYDENTA

12 styczeń 2022

Pedofilia

Jest to książka o często u nas poruszanym przestępstwie, o pedofilii, której dopuścił się nastolatek amerykański Noah.

Ten 17-letni chłopiec był bardzo dobrym sportowcem i przestępstwo to popełnił wobec dziewczynek, które trenował w dziecięcej lidze pływackiej. Za to przestępstwo został skierowany przez sąd do poprawczaka w stanie Ohio.

Autorka opisuje stopnie ostracyzmu, jaki miejscowa społeczność stosowała wobec całej rodziny Noaha. Najpierw stosowała to rodzina dotkniętych przestępstwem dziewczynek, zresztą, zaprzyjaźniona z rodziną Noaha. Autorka opisuje doznania matki chłopca, osadzonego w poprawczaku, a także doznania jego ojca, który odciął się natychmiast od chłopaka i współczującej mu matki, każąc się jej wyprowadzić ze wspólnego mieszkania. Pod koniec książki czytelnik dowie się, dlaczego.

A tymczasem, Noah zostaje aresztowany, jak dorosły przestępca. Jednocześnie czytelnik dowiaduje się o relacjach między rodzeństwem, między Noahem i jego siostrą Katie. Okazuje się, że ojciec odcina się od Noaha i każe mu się wyprowadzić ze wspólnego domu, bojąc się pedofilii wobec córki, Katie. Autorka pisze, że Noah przyznał się do popełnienia przestępstwa pedofilii, choć jego rozmowy z obrońcą można uznać za dość dziwne, gdyż chłopak nie chce obrońcy na procesie i nie przyjmuje jego uwag, nie stosuje się do nich.

W powieści podane zostały warunki odbywania kary przez Noaha. Opis poprawczaka i przyjaźnie nastawiona lekarka, dr Parker. Odwiedziny chłopca przez matkę i opis reakcji tej ostatniej na proces reedukacji, jaki zachodzi w poprawczaku. Pedofilia to ohydne przestępstwo, stąd może nieco dziwić stanowisko matki, że przecież nic takiego się nie stało. Niestety, znamy dobrze podobne reakcje w naszym kraju. Ludzie, poza matką, reagowali na działania Noaha, bardzo negatywnie, o czym jest w książce.

Opis nadzoru ze strony miejscowego szeryfa oraz opis wymogu rejestracji w USA przestępców seksualnych. A także opis dalszych kontaktów Noaha z ojcem, który z jednej strony jakby nie zauważał syna, a z drugiej nie krył swego negatywnego stosunku do kontaktów Noaha z siostrą, do tego stopnia, że zainstalował zasuwę do drzwi w pokoju Katie. Główna bohaterka powieści ogranicza swoje kontakty ze swoją najbliższą przyjaciółką, Tracy, a w powieści pojawiają się wspomnienia Noaha z poprawczaka, dotyczące kolegów. Pojawiają się też uwagi o szkole, do której chodzi Noah, gdzie młody człowiek nadal był outsiderem, nie mając żadnych kolegów, nie mówiąc o przyjaciołach.

Pora powrócić do kwestii, dlaczego ojciec ma taki stosunek do syna? Bo sam był w młodości pedofilem i nastała jakby kontynuacja.

Jest to dość śmiała książka, która przedstawia problem, nurtujący współczesne kraje, takie jak np. USA. Przedstawia ona też reakcję miejscowej społeczności na pedofilię. Czy w naszym kraju ta reakcja jest podobna?

                                                                                              Jacek Potocki

Lucinda Berry, „Ocalić syna”. Tłum. Joanna Grabarek. Wydawnictwo „Filia”, Poznań 2021, s. 355

W wydaniu nr 242, styczeń 2022, ISSN 2300-6692 również

 1. HISTORIA DECYDENTA

  Teorie spiskowe
 2. WIERSZOWNIA DECYDENTA

  Polskie Radio 2022
 3. BEZPŁATNA BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Wypożycz i zwróć albo nie zwracaj
 4. NOTATKI DO DNI PAMIĘCI

  Nasze dumy eksportowe
 5. HISTORIA DECYDENTA

  Wpływowy ród
 6. LEKTURY DECYDENTA

  Państwo w zapaści
 7. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Pedofilia
 8. CZY DECYDENT MOŻE ZNIKNĄĆ?

  DECYDENT reaktywacja
 9. HISTORIA DECYDENTA

  Uratowali Anglię
 10. WIATR OD MORZA

  Zamiast raphacholinu
 11. DECYDENT GLOBTROTER

  Trudna wyprawa
 12. LEKTURY DECYDENTA

  Dość trudna powieść
 13. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  Reparacje od Niemiec
 14. ALBA LACH HERITAGE

  Szpital im. Paderewskiego
 15. HISTORIA DECYDENTA

  Królewski Kraków
 16. CO SIĘ W GŁOWIE MIEŚCI

  Dr Jekyll i Mr Hyde
 17. WIATR OD MORZA

  Polska mądrość...