Established 1999

BIBLIOTEKA DECYDENTA

20 sierpień 2021

Gra i pragnienie

Autorem książki nie jest Chińczyk. Pod wymienionym w książce pseudonimem ukrywa się Polak, młody autor z Olsztyna. W książce nie ma zresztą ani słowa o Chinach.

Natomiast dwa pierwsze rozdziały  poświęcone są bohaterom powieści: Aurelii i Tycjanowi. Aurelia była piękną kobietą, która nic sobie nie robiła z panów, którzy byli „zbudowani ze styropianu, na pierwszy rzut oka, pełni wspaniałości, a w środku puści”. Natomiast Tycjan był pianistą i „łamaczem niewieścich serc”. Tym razem Tycjan przyjechał do opisywanego w powieści miasteczka na koncert. Bezpłciowa, ale w sumie interesująca jest rozmowa Tycjana z miejscowym przechodniem.

Podczas koncertu Tycjan spojrzał na Aurelię i od tej chwili grał tylko dla niej. Potem ma miejsce dłuższa rozmowa Tycjana z burmistrzem, panem Zygfrydem, na temat wyborów. Burmistrz wiele mówi też o sprawowaniu władzy w warunkach standardowej demokracji. Ciekawe są jego uwagi na temat senatu, sposobu głosowania zarówno w sejmie jak i w senacie, wreszcie uwagi na temat długości ustaw, czy procesu demokratycznych wyborów.

Czy w obecnych warunkach nie są również interesujące uwagi na temat systemu podatkowego? A uwagi na temat „dobrego inwestowania”, czy funkcjonowania giełdy? A wskazanie różnic między gospodarką wolnorynkową a komunizmem? A rola mediów, które w przedstawionym w powieści miasteczku, nie mają o czym pisać… W międzyczasie na scenę wyszedł jakiś miejscowy pijaczek i dość dziwnie się zachowywał. Burmistrz poprosił Tycjana, by ten zagrał swój koncert. Tycjan to zrobił, a w czasie koncertu szukał na widowni Aurelii, którą spotkał osobiście następnego dnia.

Potem następuje opis różnych mieszkańców miasteczka i ich przyzwyczajeń: trenera, ekshibicjonisty i Ekscentryka. Czytelnik ma okazję przysłuchać się rozmowie Tycjana z Aurelią. Dojdzie do rozważań na temat piramidy potrzeb Masłowa, oraz do bardzo „uczonej”  rozmowy Tycjana z Ekscentrykiem, dotyczącej sensu życia człowieka w erze technologiczno-cyfrowej. W trakcie rozmowy padają różne uwagi na temat wolnego rynku, tego modelowego i rzeczywistego, oraz szeregu innych spraw, zwłaszcza zaś zasobów odnawialnych i nieodnawialnych.

Dość trudno jest „przykleić etykietkę” tej książce, która po kilku pierwszych „lekkich” rozdziałach staje się raczej niezbyt łatwa i wymaga od czytelnika, śledzącego jej treść, pewnego przygotowania zarówno ogólnego, filozoficznego, jak i ścisłego: matematyczno-fizycznego.

Książka zmobilizuje czytelnika do zastanowienia się nad sensem życia i chociaż do częściowego rozwiązania zagadki o „drugą stronę lustra”, czyli częściowej realizacji tytułowego „pragnienia”.

                                                                                              Jacek Potocki

Zao Cheng, „Pragnienie”. Wydawnictwo „Novae Res”, Gdynia 2021, s. 223

W wydaniu nr 237, sierpień 2021, ISSN 2300-6692 również

  1. SMAKI DECYDENTA

    Góralki Oryginał Hot Chocolate
  2. KOBIETY DECYDENTA

    Rosyjska arystokratka
  3. BIBLIOTEKA DECYDENTA

    Dość wstydliwe zjawisko
  4. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

    Skutki sytuacji w Afganistanie
  5. BIBLIOTEKA DECYDENTA

    Gra i pragnienie
  6. DECYDENT SNOBUJĄCY

    Syreny w Monte Carlo
  7. WIERSZOWNIA DECYDENTA

    Talibowie
  8. LEKTURY DECYDENTA

    Tajne służby w ambasadzie
  9. WIATR OD MORZA

    Nie dajmy się zabijać!
  10. KOBIETY DECYDENTA

    Życie nauczycielki
  11. KOBIETY DECYDENTA

    Życie w Chorwacji
  12. ALBA LACH HERITAGE

    Ian Forsyth
  13. KRYMINAŁ DECYDENTA

    Winny czy niewinny?
  14. BIBLIOTEKA DECYDENTA

    Inny kraj, inni ludzie
  15. WIATR OD MORZA

    Wielki mały człowiek
  16. HISTORIA DECYDENTA

    Miasto-bohater