Established 1999

BIBLIOTEKA DECYDENTA

3 listopada 2019

Inny świat

Z uwag autora oraz z notatki wydawcy wynika, że jest to powieść autobiograficzna: Paul Coelho był w swojej młodości hipisem i bawił się narkotykami. Potem został pisarzem.

Ciekawe, jak wyglądałyby wspomnienia naszych polityków, którzy w swych młodych latach też byli hipisami, tworzyli „bandy”, a niektórzy z nich, jak wspominała wybitna, nieżyjąca już piosenkarka, nawet wąchali klej.

Autor w 1970 roku wyjechał ze swego kraju, uciekając przed brazylijską dyktaturą wojskową. Książkę rozpoczyna od ogólnych rozważań na temat podróży, handlu paszportami i o szczególnej wartości ówczesnych paszportów brazylijskich. Centrum ruchu hipisów w Europie był Amsterdam, a ulubionym celem ich autobusowej wędrówki był Nepal, a właściwie jego stolica, Katmandu.

Jedna z bohaterek książki, Karla, udaje się właśnie do Katmandu, ale nie chce tam jechać sama, czeka na jakiegoś odpowiedniego mężczyznę. Wróżka utwierdza ją w przekonaniu, że znajdzie takiego. Przy okazji, czytelnik dowiaduje się o poprzedniej towarzyszce podróży głównego bohatera, Paula, do Peru, o Jugosłowiance, która mogła bez ograniczeń podróżować dzięki alimentom swego byłego męża, milionera. Podróż do Peru odbywali również liczni hipisi, zwani w książce Dziećmi Boga, jako ludzie wolni.

Potem odnotować warto powrotną podróż Paula i Jugosłowianki z Peru do Brazylii. Zatargi z brutalną, brazylijską policją, która wzięła ich za komunistycznych terrorystów. Wreszcie podróż do Katmandu. Towarzyszem pięknej Karli jest Paulo i to raczej przez przypadek niż ze świadomego wyboru. Korzystają z bezpłatnego jedzenia, sfinansowanego przez członka wspólnoty Hare Kriszna, Beatlesa George’a Harrisona. Pobyt i tańce Paula wraz z członkami Hare Kriszna, wprowadzenie Paula przez Karlę do interesującego i mało znanego świata Holandii. Wszystko dzieje się w atmosferze wolności hipisów. Spotkanie Paula z przedwcześnie podstarzałym ćpunem.

Wreszcie, podróż z Amsterdamu do Katmandu: „lewe” biuro podróży, sama jazda, dziwni kierowcy i różne typy podróżnych, w tym dwie niepełnoletnie uciekinierki z domu. Niemiłe spotkanie, wręcz starcie w restauracji, z gangiem motocyklistów, następnie niezbyt przyjemna kontrola policji austriackiej.

Autor opisuje przejazd przez Jugosławię i Bułgarię. W tej ostatniej, autobusowi przez całą trasę towarzyszył samochód ze „smutnymi panami”. Turcja jawi się w powieści nie tylko jako kraj ogólnie dostępnych narkotyków, ale i jako kraj interesujących zabytków oraz poezji. Może dlatego Paulo przerwał swą podróż do Nepalu w Turcji?

Jest to unikalna książka o innym świecie. A również o miłości i rozterkach, jakie przeżywają młodzi ludzie w poszukiwaniu prawdy i wewnętrznej równowagi.

Jacek Potocki

Paulo Coelho. „Hipis”. Tłum. Teresa Tomczyńska. Wydawnictwo „Drzewo Babel”, Warszawa 2018

W wydaniu nr 216, listopad 2019, ISSN 2300-6692 również

 1. RANKING EUROPOLIS

  Gdzie warto żyć młodo
 2. KRYMINAŁ DECYDENTA

  Dobra, polska intryga
 3. DECYDENT SNOBUJĄCY

  Koty mają lepiej
 4. RPA JUBILEUSZOWO

  Bezrobocie, korupcja, demonstracje
 5. E-PR W BRANŻY SPOŻYWCZEJ

  Wizerunek z datą ważności
 6. HISTORIA DECYDENTA

  Tajne służby i agenci w sercu Polski
 7. WIATR OD MORZA

  Noc odwagi, nadziei i klęski
 8. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Inny świat
 9. CO SIĘ W GŁOWIE MIEŚCI

  Honorowość postronna