Established 1999

BIBLIOTEKA DECYDENTA

14 październik 2019

Trump na Twitterze

Obecny prezydent Stanów Zjednoczonych, Donald Trump, komunikuje się z rodakami poprzez swoje konto na Twitterze, nie zaś tradycyjną drogą swych poprzedników, czyli poprzez wywiady w mediach i konferencje prasowe.

Społeczeństwo amerykańskie najwyraźniej zaakceptowało ten sposób, gdyż wypowiedzi Trumpa na Twitterze w grudniu 2017 roku śledziło 44,7 miliona osób.

Ta książka jest relacją projektu badawczego, obejmującego tę działalność prezydenta, uzupełnioną o skutki wypowiedzi Trumpa na Twitterze w polskim dyskursie prasowym.

Na wstępie autorzy przytaczają postawione w projekcie pytania badawcze. Informują też czytelnika, że badanie objęło okres od daty zaprzysiężenia prezydenta, czyli od 20 stycznia 2017 roku do 26 marca 2017 roku, a uczestniczyły w nim 42 osoby: 25 studentów i 17 członków kadry naukowej.

Analiza materiałów Twittera pokazała, że Trump korzystał w nim z aktualnych zdjęć, na których figurował przede wszystkim on, głównie siedząc, a także członkowie jego gabinetu oraz członkowie delegacji krajowych i zagranicznych. Ci członkowie stali. Autorzy oceniają charakter przedstawionego na zdjęciach Trumpa, jako figury odhumanizowanej, bardzo oficjalnej, a także omawiają treść wpisów. Wśród nich najczęściej figurował problem imigrantów, rzekome podsłuchiwanie przez Baracka Obamę Trumpa w czasie kampanii prezydenckiej.

Autorzy zwracają uwagę na to, że wpisy najczęściej miały charakter konfrontacyjny, dominowały w nich raczej opinie, a nie informacje. Trump nie pisał o niepowodzeniach, wygłaszał jedynie o nich negatywne opinie. Najczęściej wymienianą na Twitterze osobą był wiceprezydent Pence, a poruszane we wpisach były głównie kwestie polityczne, następnie nieprzychylne Trumpowi media, a z państw wymieniał on Chiny, KRLD, w końcu Rosję. Wszystkie wpisy były mocno nacechowane emocjonalnie, zarówno pozytywnie, jak i negatywnie, co zostało dokładnie omówione w książce; wpisy świadczą o sporej ignorancji Trumpa w różnych dziedzinach i o jego próżnym, wręcz narcystycznym, charakterze. Istotne, że większość wyrażeń o nastawieniu pozytywnym dotyczyła relacji Trumpa a Władimirem Putinem.

Autorzy książki bardzo dokładnie odnieśli się do relacji wpisów Trumpa na Twitterze w polskich mediach. Najwięcej takich relacji było w „Gazecie Wyborczej „ i „Newsweeku”.

Bardzo ciekawa książka. Warto, by zapoznali się z jej treścią nie tylko specjaliści-prasoznawcy, ale również i zwykli zjadacze chleba.

                                                                                              Jacek Potocki

Praca zbiorowa. „ Ćwierkający Donald Trump”. Wydawnictwo „Adam Marszałek”. Toruń 2018

W wydaniu nr 215, październik 2019, ISSN 2300-6692 również

  1. MUZYKA DECYDENTA

    Wirtuoz
  2. HISTORIA DECYDENTA

    Władca
  3. KRYMINAŁ DECYDENTA

    Atomowa tajemnica
  4. CHILIJSKI KOCIOŁ

    Wrzenie narastało latami
  5. HISTORIA DECYDENTA

    Polacy a Żydzi
  6. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

    Mocny sojusz?
  7. LEKTURY DECYDENTA

    Internet rajem dla wywiadu
  8. WIATR OD MORZA

    Krajobraz po bitwie
  9. ZDROWIE DECYDENTA

    Allergoff na roztocze
  10. BREXIT W IZBIE GMIN

    Funt zareaguje gwałtownie
  11. DECYDENT GLOBTROTER

    Jedziemy do Stambułu
  12. MUZYKA DECYDENTA

    Muniek wraca solo
  13. REPORTAŻ DECYDENTA

    U somalijskich piratów
  14. WRACAĆ - NIE WRACAĆ?

    Dylemat Polaków breksitowych
  15. KU PRZESTRODZE

    Historia lubi się powtarzać
  16. BIBLIOTEKA DECYDENTA

    Trump na Twitterze
  17. NIECHCIANI NOBLIŚCI

    Miłosz, Wałęsa, Tokarczuk
  18. DECYDENT POLIGLOTA

    Mówimy po angielsku bez błędów
  19. W SIEDZIBIE IMR

    Allergoffem w roztocze
  20. LEKTURY DECYDENTA

    Dobry, polski kryminał
  21. BIBLIOTEKA DECYDENTA

    Spojrzenie na socjalizm
  22. LEKTURY DECYDENTA

    Bolesny temat
  23. WIATR OD MORZA

    Trzynastego
  24. CO SIĘ W GŁOWIE MIEŚCI

    Honorowość a spolegliwość
  25. THRILLER DECYDENTA

    Zaskakujące zakończenie