Established 1999

BIBLIOTEKA DECYDENTA

7 października 2019

Spojrzenie na socjalizm

Autorem tej książki, ostro krytykującej socjalizm, jest były, prominentny pracownik radzieckiego przemysłu zbrojeniowego, który „wybrał wolność” w USA, czyli uciekł z „kraju-raju”, gdzie przez lata opływał w dostatki.

Związek Radziecki zakończył swój żywot w 1991 roku, po tzw. przewrocie Janajewa i po okresie „pierestrojki i głasnosti” Gorbaczowa. Idee i cała ideologia socjalizmu były wspaniałe, przyznaje autor, choć nie zdał on egzaminu w praktyce, głównie z powodów ekonomicznych. Kraj ten stał się również więzieniem ludzi i narodów, pisze Fiedosiejew.

Gospodarka radziecka to społeczna, czyli w praktyce, państwowa własność środków produkcji oraz centralne planowanie, czyli żądanie od włodarzy tej gospodarki, by wszystko wiedzieli zarówno o gustach społeczeństwa jak i o zagadkach technologicznych produkcji.

Włodarze planowali poziom produkcji, głównie „na wyczucie”, nie zastanawiając się nad możliwościami producentów, a od tych ostatnich żądali jedynie osiągnięcia planowanych wskaźników, nie dbając o poziom wykonania produktów, gdyż tego nie można było liczbowo określić. Zarządzanie państwem socjalistycznym to pełne centralne planowanie.

Fiedosiejew stawia logiczne pytanie: czy w gospodarce wszystko daje się zaplanować. Planowanie w gospodarce ma odbicie w całym społeczeństwie: tendencja włodarzy państwa prowadzi do pełnej kontroli społeczeństwa. A w gospodarce? Ogrom danych spowalnia zarządzanie, więc z biegiem czasu dochodzi do zarządzania arbitralnego, czyli „z sufitu”.

Dalej Fiedosiejew wyciąga wniosek, że taki model zarządzania tłumi indywidualną inicjatywę, której nie lubią przemądrzałe władze i podaje liczne przykłady takich sytuacji. W socjalizmie nie ma konkurencji, przeciwieństwa monopolu; przypadki konkurencji nawet w ZSRR przykładnie karano.

Autor opisuje system wynagradzania w ZSRR oparty na wykonaniu planu, czyli na wykonaniu liczby (ilości) produktów, bez zwracania uwagi na ich jakość. Stąd radziecka gospodarka produkowała wiele towarów bardzo niskiej jakości, a wykonawcy często bazowali na tzw. planowym deficycie, gdy koszty produkcji były wysokie, a ceny były ustalane arbitralnie przez państwo.

Można generalnie powiedzieć, że głównymi cechami socjalizmu były konserwatyzm i zacofanie; odrzucano badania o podwyższonym ryzyku, zatem nie było w ZSRR nowoczesnych produktów. Z wyjątkiem sfery wojskowej, gdzie konkurowano z kapitalizmem w skali międzynarodowej.

Autor wiele pisze o rolnictwie w socjalizmie, którego produkcja nie była w stanie zaspokoić potrzeb społecznych; podobnie było w mieszkalnictwie, w służbie zdrowia, a okrzyczane szkolnictwo wszystkich szczebli ledwo dychało: niskie pensje naukowców i nauczycieli, niezbyt nowoczesna wiedza.

Równość? Chyba na szczeblu społeczeństwa podstawowego, gdzie nic ludzie nie mieli, gdyż kadra i tzw. działacze czyli „kasta rządząca”, cieszyli się przywilejami, w postaci „sklepów za firankami”, dostępu do deficytowych towarów.

Cechą generalną socjalistycznego państwa było kłamstwo, terror i zastraszanie, a w związku z tym społeczeństwo radzieckie dzieliło się na różne grupy, o których pisze autor. I konkluduje, że każde państwo socjalistyczne realizuje koncepcje włoskiego faszyzmu „człowiek niczym” oraz niemieckiego faszyzmu „naród niczym”, dlatego dla Anatolija Fiedosiejewa „socjalizm jest zasadzką, z której wydostać się jest bardzo trudno”.

Warto przeczytać tę książkę, opartą na życiowych doświadczeniach autora, który w niezłych warunkach przeżył wiele lat w ZSRR i „na stare lata” przedostał się do konkurenta.

                                                                                              Jacek Potocki

Anatolij Fiedosiejew. „Zapadnia: człowiek i socjalizm”. Biblioteka Rządzących i Rządzonych 004. Wyd. II. Wydawca „Polsko-Amerykańska Fundacja Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE), Warszawa 2019

W wydaniu nr 215, październik 2019, ISSN 2300-6692 również

 1. WIATR OD MORZA

  Krajobraz po bitwie
 2. ZDROWIE DECYDENTA

  Allergoff na roztocze
 3. BREXIT W IZBIE GMIN

  Funt zareaguje gwałtownie
 4. DECYDENT GLOBTROTER

  Jedziemy do Stambułu
 5. MUZYKA DECYDENTA

  Muniek wraca solo
 6. REPORTAŻ DECYDENTA

  U somalijskich piratów
 7. WRACAĆ - NIE WRACAĆ?

  Dylemat Polaków breksitowych
 8. KU PRZESTRODZE

  Historia lubi się powtarzać
 9. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Trump na Twitterze
 10. NIECHCIANI NOBLIŚCI

  Miłosz, Wałęsa, Tokarczuk
 11. DECYDENT POLIGLOTA

  Mówimy po angielsku bez błędów
 12. W SIEDZIBIE IMR

  Allergoffem w roztocze
 13. LEKTURY DECYDENTA

  Dobry, polski kryminał
 14. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Spojrzenie na socjalizm
 15. LEKTURY DECYDENTA

  Bolesny temat
 16. WIATR OD MORZA

  Trzynastego
 17. CO SIĘ W GŁOWIE MIEŚCI

  Honorowość a spolegliwość
 18. THRILLER DECYDENTA

  Zaskakujące zakończenie