Established 1999

BIBLIOTEKA DECYDENTA

23 wrzesień 2019

Chłopiec inny niż wszyscy

Książka ma kilku bohaterów: tytułowego chłopca Lanny’ego, ( to imię nosi osoba, która żyje z boku światowego gwaru) jego rodziców, malarza Pete’a Blythe’a oraz mitycznego potworka, Praszczura Łuskiewnika.

Lanny jest dość dziwnym chłopcem; można go określić mianem cudacznego dziecka. Rodzice ubóstwiają Lanny’ego. Mama Lanny’ego, Jolie, jest dobrą autorką powieści kryminalnych, a jego tata, Robert, pracuje w Londynie. Są więc oboje nieustannie zajęci i nie mają czasu, dla chłopca; żyje więc on własnym życiem i wędruje swoimi drogami: ma przy tym wybujałą fantazję oraz łagodny charakter. Dlatego wszyscy go lubią, a Praszczur Łuskiewnik nawet podgląda go i z lubością się wsłuchuje w jego wypowiedzi.

Lanny uczy się bezpłatnie rysunku u Pete’a, znanego malarza, ale rysuje po swojemu, choć koryguje swoje prace pod wpływem uwag Pete’a. Lanny stale ma dziwne wizje i słyszy dziwne głosy oraz ma dziwne sny. Jest jednocześnie bardzo wrażliwy i przejmuje się nieszczęściami i niepowodzeniami innych.

Pewnego dnia Lanny znika. Wszyscy są zrozpaczeni i go szukają, w tym sąsiedzi i policja, a rodzice odchodzą od zmysłów, jednakże poszukiwania nie przynoszą efektu. Podejrzanym jest malarz Pete: społeczeństwo małego miasteczka pod Londynem robi z niego zboczeńca, pedofila, który zamordował lubianego przez wszystkich chłopca. A Lanny, który postanowił udać się w prawdziwą podróż, wpadł do studzienki kanalizacyjnej; jest zgłodniały i spragniony. I tu, do akcji wkracza Łuskiewnik: dostarcza chłopcu jakieś owoce, wspomaga go. Koniec powieści to dorosły Lanny, który porusza się w powieści typu „fantasy”, tak jak sobie zechce wyobrazić czytelnik.

Na uwagę zasługuje specyficzny układ czcionki w książce: różne kształty, wręcz konfiguracje, nietypowe rozdzielanie zdań w tekście; jest po prostu inaczej. Ma to szczególnie miejsce przy opisach postaci Praszczura Łuskiewnika.

Urocza powieść z mocnym apelem do rodziców: zajmujcie się swoim dzieckiem, gdyż inaczej może dojść do podobnej tragedii.

                                                                                                 Jacek Potocki

Max Porter „Lanny”. Tłum. Jerzy Łoziński. Wydawnictwo „Zysk i S-ka”, Poznań 2019

W wydaniu nr 214, wrzesień 2019, ISSN 2300-6692 również

  1. Z KRONIKI BYWALCA

    Fotografie Józefa Czechowicza
  2. PENSJA MINIMALNA

    Koniec zabawy
  3. KOBIETY DECYDENTA

    Aktorka totalna
  4. Z KRONIKI BYWALCA

    Piękna przestrzeń
  5. BIBLIOTEKA DECYDENTA

    Chłopiec inny niż wszyscy
  6. DECYDENT SNOBUJĄCY

    Palma premiera Trudeau
  7. EKOLOGIA DECYDENTA

    Inna Warszawa
  8. THRILLER DECYDENTA

    Produkcja "nadludzi"
  9. W SALONIE IMR

    Czarnocin bije na głowę
  10. KOBIETY DECYDENTA

    Piękna konfidentka carskiej policji
  11. HISTORIA DECYDENTA

    Dyskretny urok angielskiej arystokracji
  12. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

    Po Iraku Iran?
  13. DECYDENT POLIGLOTA

    Czas na język niemiecki
  14. WIATR OD MORZA

    Elbląskie nawiedzenie
  15. POLITYKA DECYDENTA

    Życzliwy Polsce
  16. LEKTURY DECYDENTA

    Pierwszy krok na Księżycu
  17. WIATR OD MORZA

    Ciszej nad tą trumną...
  18. CO SIĘ W GŁOWIE MIEŚCI

    Unieść się honorem