Established 1999

BIBLIOTEKA DECYDENTA

23/09/2019

Chłopiec inny niż wszyscy

Książka ma kilku bohaterów: tytułowego chłopca Lanny’ego, ( to imię nosi osoba, która żyje z boku światowego gwaru) jego rodziców, malarza Pete’a Blythe’a oraz mitycznego potworka, Praszczura Łuskiewnika.

Lanny jest dość dziwnym chłopcem; można go określić mianem cudacznego dziecka. Rodzice ubóstwiają Lanny’ego. Mama Lanny’ego, Jolie, jest dobrą autorką powieści kryminalnych, a jego tata, Robert, pracuje w Londynie. Są więc oboje nieustannie zajęci i nie mają czasu, dla chłopca; żyje więc on własnym życiem i wędruje swoimi drogami: ma przy tym wybujałą fantazję oraz łagodny charakter. Dlatego wszyscy go lubią, a Praszczur Łuskiewnik nawet podgląda go i z lubością się wsłuchuje w jego wypowiedzi.

Lanny uczy się bezpłatnie rysunku u Pete’a, znanego malarza, ale rysuje po swojemu, choć koryguje swoje prace pod wpływem uwag Pete’a. Lanny stale ma dziwne wizje i słyszy dziwne głosy oraz ma dziwne sny. Jest jednocześnie bardzo wrażliwy i przejmuje się nieszczęściami i niepowodzeniami innych.

Pewnego dnia Lanny znika. Wszyscy są zrozpaczeni i go szukają, w tym sąsiedzi i policja, a rodzice odchodzą od zmysłów, jednakże poszukiwania nie przynoszą efektu. Podejrzanym jest malarz Pete: społeczeństwo małego miasteczka pod Londynem robi z niego zboczeńca, pedofila, który zamordował lubianego przez wszystkich chłopca. A Lanny, który postanowił udać się w prawdziwą podróż, wpadł do studzienki kanalizacyjnej; jest zgłodniały i spragniony. I tu, do akcji wkracza Łuskiewnik: dostarcza chłopcu jakieś owoce, wspomaga go. Koniec powieści to dorosły Lanny, który porusza się w powieści typu „fantasy”, tak jak sobie zechce wyobrazić czytelnik.

Na uwagę zasługuje specyficzny układ czcionki w książce: różne kształty, wręcz konfiguracje, nietypowe rozdzielanie zdań w tekście; jest po prostu inaczej. Ma to szczególnie miejsce przy opisach postaci Praszczura Łuskiewnika.

Urocza powieść z mocnym apelem do rodziców: zajmujcie się swoim dzieckiem, gdyż inaczej może dojść do podobnej tragedii.

                                                                                                 Jacek Potocki

Max Porter „Lanny”. Tłum. Jerzy Łoziński. Wydawnictwo „Zysk i S-ka”, Poznań 2019

W wydaniu nr 214, wrzesień 2019, ISSN 2300-6692 również

 1. Z KRONIKI BYWALCA

  Fotografie Józefa Czechowicza
 2. PENSJA MINIMALNA

  Koniec zabawy
 3. KOBIETY DECYDENTA

  Aktorka totalna
 4. Z KRONIKI BYWALCA

  Piękna przestrzeń
 5. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Chłopiec inny niż wszyscy
 6. DECYDENT SNOBUJĄCY

  Palma premiera Trudeau
 7. EKOLOGIA DECYDENTA

  Inna Warszawa
 8. THRILLER DECYDENTA

  Produkcja "nadludzi"
 9. W SALONIE IMR

  Czarnocin bije na głowę
 10. KOBIETY DECYDENTA

  Piękna konfidentka carskiej policji
 11. HISTORIA DECYDENTA

  Dyskretny urok angielskiej arystokracji
 12. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  Po Iraku Iran?
 13. DECYDENT POLIGLOTA

  Czas na język niemiecki
 14. WIATR OD MORZA

  Elbląskie nawiedzenie
 15. POLITYKA DECYDENTA

  Życzliwy Polsce
 16. LEKTURY DECYDENTA

  Pierwszy krok na Księżycu
 17. WIATR OD MORZA

  Ciszej nad tą trumną...
 18. CO SIĘ W GŁOWIE MIEŚCI

  Unieść się honorem