Established 1999

BIBLIOTEKA DECYDENTA

18 marzec 2019

Bezlitośni banksterzy

Jest to książka o bankowych machinacjach, prowadzonych regularnie przez „nieskazitelnych” bankierów, którzy nie cofną się przed niczym, by nawet nielegalnie zarobić ogromne pieniądze tak, by nikt o tym nie wiedział.

Matthew Werner, Amerykanin, który pracuje dla największego szwajcarskiego banku, ginie pewnego dnia w katastrofie lotniczej nad Alpami. Jego żona, Annabel, zaczyna orientować się, że jego śmierć to wynik zamachu, zorganizowanego po to, by zamknąć mu usta, gdyż Matthew nie tylko wiedział o mrocznych tajemnicach banku, takich jak transakcje z syryjskim dyktatorem, wbrew międzynarodowym sankcjom, ale i w pewnym momencie stał się informatorem amerykańskiego wymiaru sprawiedliwości. Niestety, funkcjonariusz, z którym się kontaktował, był opłacany przez szefa banku: więc ten wiedział o każdym ruchu Matthew.

Konstrukcyjnie, książka ma dwa wątki, a pod jej koniec, pojawia się wątek trzeci. Te dwa wątki, to opowieść o zmaganiach Annabel, tytułowej żony bankiera, Mariny dziennikarki śledczej, kandydatki na synową kandydata na prezydenta USA, która wraz z kolegą pracuje nad serią artykułów, demaskujących mroczną działalność banku. I wreszcie wątek trzeci, dotyczący Zoe, byłej asystentki Matthew, która wiedziała wszystko.

Ci, którzy usiłowali zgłębić nielegalne transakcje banku, nieoczekiwanie szybko schodzili z tego świata: zarówno dziennikarze jak i pracownicy banku. Tytułowa „żona bankiera” jest śledzona przez nieznanych ludzi nieustannie na zlecenie szefa banku, który jest przekonany o tym, że Matthew przed śmiercią przekazał jej jakieś informacje na laptopie. Stąd poszukiwania owego laptopa. Z kolei dziennikarka Marina z przerażeniem dowiaduje się o przestępczej działalności kandydata na prezydenta oraz o zakamarkach duszy swojego narzeczonego, Granta, syna owego kandydata.

Mimo licznych zbrodni, dokonywanych „dla dobrego imienia banków”, powieść kończy się pewnego rodzaju happy endem. Nie możemy go zdradzić, choć doświadczony czytelnik może się tego rozwiązania domyślić.

W tle powieści pojawia się problem współpracy banków z syryjskim dyktatorem, problem finansowania terrorystów poprzez banki, wreszcie kwestia rujnowania amerykańskiego systemu finansowego i podatkowego poprzez trzymanie przez najbogatszych Amerykanów w bankowych rajach bilionów dolarów.

Bardzo aktualna książka.

                                                                                              Jacek Potocki

Cristina Alger. „Żona bankiera”. Tłum. Piotr Kuś. Wydawnictwo „Zysk i S-ka”. Poznań 2019.

W wydaniu nr 208, marzec 2019, ISSN 2300-6692 również

 1. DECYDENT GLOBTROTER

  Jedziemy na Florydę!
 2. LEKTURY DECYDENTA

  Co nas czeka?
 3. WIATR OD MORZA

  Fort Trump
 4. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Bezlitośni banksterzy
 5. LEKTURY DECYDENTA

  O Polsce w II wojnie światowej
 6. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Kolejny seryjny morderca
 7. LEKTURY DECYDENTA

  Prawda o bezpieczeństwie Polski
 8. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  Po szczycie Trump - Kim
 9. CO SIĘ W GŁOWIE MIEŚCI

  Sprawdzian honoru
 10. WIATR OD MORZA

  Belka
 11. PRAWA - WŁADZA - PROBLEMY

  Rzeczpospolita partyjna
 12. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Zdrada we własnych szeregach