Established 1999

BIBLIOTEKA DECYDENTA

11 marzec 2019

Kolejny seryjny morderca

Bohaterką powieści jest stażystka Sekcji Behawioralnej FBI, Clarice Sterling. Jej zadaniem jest schwytanie groźnego, seryjnego mordercy, Buffallo Billa, który morduje i obdziera ze skóry młode kobiety.

By go schwytać, wdaje się w grę z głównym bohaterem tego powieściowego cyklu, doktorem Hannibalem Lecterem, który „wyczuwa” intencje Billa. Clarice liczy na to, że dr Lecter poda jej nazwisko i lokalizację Billa.

Spotkania z Lecterem to głęboko pouczające epizody, ostrzegające przed kontaktami z wyrachowanymi, bezwzględnymi socjopatami, do których psychiatra należy. Lecter podaje ludziom pewne dane mordercy, ale są one niewystarczające do ustalenia osoby owego seryjnego mordercy. Sterling miota się między absorbującymi poleceniami szefa z problemami osobistymi, znanego z pierwszej części cyklu, Jacka Crawforda, a obowiązkami słuchaczki akademii FBI. Ten wątek uwidacznia, jak samotna jest funkcjonariuszka służby, której nie poda pomocnej dłoni ani szef, ani politycy.

Ciężkie kłody, rzucane są jej pod nogi, które stają się szczególnie ciężkie po porwaniu przez seryjnego mordercę córki pani senator, Ruth Martin. Otoczenie jej utrudnia poszukiwania, a ona słyszy tylko groźby pod swoim adresem. Wprawdzie koniec śledztwa potwierdza racje Clarice, ale nikt jej nie odbierze tego, co przeżyła. Zwłaszcza, że prawie wszyscy zostali skutecznie wprowadzeni w błąd przez dra Lectera.

Superinteresujący jest wątek ucieczki dra Lectera z więzienia: ta ucieczka stała się możliwa, gdyż przemądrzała władza nie słuchała ostrzeżeń Clarice. A co z mordercą? O nim wiemy sporo z kart książki. Zostaje on wyeliminowany (zastrzelony) przez Clarice. Jego droga do zbrodni to efekt chorej psychiki człowieka, który uważał się za transseksualistę, choć nim nie był. Natomiast jego psychika była pokrewna psychice superinteligentnego zboka-czubka Lectera. Zbrodniarz, być może, zostałby schwytany wcześniej, gdyby nie fałszywe rozumienie przez pewnego medyka znaczenia i zakresu pojęcia „tajemnica lekarska”.

Powieść, przesiąknięta nieustannie wzrastającym napięciem, jest warta przeczytania.

                                                                                              Jacek Potocki

Thomas Harris. „Milczenie owiec”. Tłum. Andrzej Szulc. Wydawnictwo „Sonia Draga”, Katowice 2019

W wydaniu nr 208, marzec 2019, ISSN 2300-6692 również

 1. DECYDENT GLOBTROTER

  Jedziemy na Florydę!
 2. LEKTURY DECYDENTA

  Co nas czeka?
 3. WIATR OD MORZA

  Fort Trump
 4. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Bezlitośni banksterzy
 5. LEKTURY DECYDENTA

  O Polsce w II wojnie światowej
 6. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Kolejny seryjny morderca
 7. LEKTURY DECYDENTA

  Prawda o bezpieczeństwie Polski
 8. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  Po szczycie Trump - Kim
 9. CO SIĘ W GŁOWIE MIEŚCI

  Sprawdzian honoru
 10. WIATR OD MORZA

  Belka
 11. PRAWA - WŁADZA - PROBLEMY

  Rzeczpospolita partyjna
 12. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Zdrada we własnych szeregach