Established 1999

BIBLIOTEKA DECYDENTA

13 stycznia 2019

Szwedzka policjantka w Afganistanie

Armanda Lund, szwedzka policjantka, formalnie działa w Afganistanie jako negocjatorka policyjna i instruktorka miejscowych sił, ale z uwagi na skomplikowaną sytuację w tym kraju i ciągle zmieniające się warunki, nierzadko uczestniczy w działaniach wojennych, wbrew swemu oficjalnemu statusowi.

W tej dynamicznej powieści, pióra doświadczonej komisarz szwedzkiej policji, nie może zabraknąć problemu narkotyków w Afganistanie, ich transferu różnymi drogami do bogatej Szwecji, w tym drogą dyplomatyczną, problemu imigrantów afgańskich w Szwecji, prowadzących niekiedy szemrane interesy, a także niezbyt chwalebnej roli szwedzkich dyplomatów i afgańskich polityków.

Np. ambasador Szwecji w Kabulu to pełną gębą demokrata, „kochający inaczej”, co zostało uwiecznione aparatem i posłużyło szantażowaniu ambasadora przez wspomnianych przemytników narkotyków, z których jeden był nawet jego podwładnym.

Autorka umiejętnie trzyma czytelnika w napięciu i dopiero pod koniec rozważań uzyskuje czytelnik wyjaśnienie przyczyn rozwoju wydarzeń, zwłaszcza śmierci ambasadora i niszczenia w różnych sytuacjach dowodów przestępstw. Przez dłuższy czas można się jedynie domyślać, kto za tym wszystkim stoi.

Dziwnie zachowuje się również środowisko wysokiej rangi szwedzkich polityków i urzędników, którzy starają się zarówno rozmyć przestępstwo, jak i zamieść sprawy morderstw i przemytu narkotyków pod dywan; dla nich najważniejsze jest powodzenie nadchodzącej wizyty prezydenta Afganistanu w Szwecji, a że w składzie delegacji jest akurat utytułowany przestępca…

Intrygę powieści wzmacniają wątki osobiste z życia Amandy Lund, problemy rodzinne jej szefa, a także przybliżenie sytuacji w Afganistanie, gdzie mają miejsce dość częste akty porwania cudzoziemców dla okupu.

Autorka również odsłania skrzętnie raczej skrywane problemy z imigrantami w bogatej Szwecji, problemy z nadużywaniem w tym kraju alkoholu i narkotyków. I pokazuje bogactwo ludzkich charakterów. Ich właściciele zrobią wiele dla kariery, kosztem innych.

A sytuacja w Afganistanie jest nadal trudna i daleka od rozwiązania. Jak to wygląda, na przykładzie rozwoju wydarzeń w ciągu czterech dni, przedstawia ta interesująca książka.

                                                                                              Jacek Potocki

Anna Tell. „Cztery dni w Kabulu”. Tłum. Ewa Wojciechowska. Wydawnictwo „Sonie Draga”. Katowice 2018

W wydaniu nr 206, styczeń 2019, ISSN 2300-6692 również

 1. LEKTURY DECYDENTA

  Blisko obywatela
 2. NIE MA RATUNKU

  Wszechobecne złośliwe oprogranowania
 3. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Zbrodnie w Nowej Soli
 4. PRALNIA PIENIĘDZY

  Podwójna gra
 5. DECYDENT POLIGLOTA

  Włoski bliżej
 6. WIATR OD MORZA

  Panie Prokuratorze Generalny!
 7. LEKTURY DECYDENTA

  Zbrodniarz i panna
 8. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Szwedzka policjantka w Afganistanie
 9. WIATR OD MORZA

  Ucieczka
 10. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  Nowe, polskie, prawo międzynarodowe
 11. LEKTURY DECYDENTA

  Polska 1000 lat temu
 12. WSPÓLNE CZYTANIE

  Ważne przesłania dla wszystkich
 13. WIATR OD MORZA

  Polska bijącym sercem Europy
 14. DECYDENT POLIGLOTA

  Zostań językowym mistrzem
 15. CO SIĘ W GŁOWIE MIEŚCI

  Honor jako wartość bezcenna
 16. PRAWA - WŁADZA - PROBLEMY

  Taka zmiana