Established 1999

BIBLIOTEKA DECYDENTA

13 styczeń 2019

Szwedzka policjantka w Afganistanie

Armanda Lund, szwedzka policjantka, formalnie działa w Afganistanie jako negocjatorka policyjna i instruktorka miejscowych sił, ale z uwagi na skomplikowaną sytuację w tym kraju i ciągle zmieniające się warunki, nierzadko uczestniczy w działaniach wojennych, wbrew swemu oficjalnemu statusowi.

W tej dynamicznej powieści, pióra doświadczonej komisarz szwedzkiej policji, nie może zabraknąć problemu narkotyków w Afganistanie, ich transferu różnymi drogami do bogatej Szwecji, w tym drogą dyplomatyczną, problemu imigrantów afgańskich w Szwecji, prowadzących niekiedy szemrane interesy, a także niezbyt chwalebnej roli szwedzkich dyplomatów i afgańskich polityków.

Np. ambasador Szwecji w Kabulu to pełną gębą demokrata, „kochający inaczej”, co zostało uwiecznione aparatem i posłużyło szantażowaniu ambasadora przez wspomnianych przemytników narkotyków, z których jeden był nawet jego podwładnym.

Autorka umiejętnie trzyma czytelnika w napięciu i dopiero pod koniec rozważań uzyskuje czytelnik wyjaśnienie przyczyn rozwoju wydarzeń, zwłaszcza śmierci ambasadora i niszczenia w różnych sytuacjach dowodów przestępstw. Przez dłuższy czas można się jedynie domyślać, kto za tym wszystkim stoi.

Dziwnie zachowuje się również środowisko wysokiej rangi szwedzkich polityków i urzędników, którzy starają się zarówno rozmyć przestępstwo, jak i zamieść sprawy morderstw i przemytu narkotyków pod dywan; dla nich najważniejsze jest powodzenie nadchodzącej wizyty prezydenta Afganistanu w Szwecji, a że w składzie delegacji jest akurat utytułowany przestępca…

Intrygę powieści wzmacniają wątki osobiste z życia Amandy Lund, problemy rodzinne jej szefa, a także przybliżenie sytuacji w Afganistanie, gdzie mają miejsce dość częste akty porwania cudzoziemców dla okupu.

Autorka również odsłania skrzętnie raczej skrywane problemy z imigrantami w bogatej Szwecji, problemy z nadużywaniem w tym kraju alkoholu i narkotyków. I pokazuje bogactwo ludzkich charakterów. Ich właściciele zrobią wiele dla kariery, kosztem innych.

A sytuacja w Afganistanie jest nadal trudna i daleka od rozwiązania. Jak to wygląda, na przykładzie rozwoju wydarzeń w ciągu czterech dni, przedstawia ta interesująca książka.

                                                                                              Jacek Potocki

Anna Tell. „Cztery dni w Kabulu”. Tłum. Ewa Wojciechowska. Wydawnictwo „Sonie Draga”. Katowice 2018

W wydaniu nr 206, styczeń 2019, ISSN 2300-6692 również

  1. LEKTURY DECYDENTA

    Blisko obywatela
  2. NIE MA RATUNKU

    Wszechobecne złośliwe oprogranowania
  3. BIBLIOTEKA DECYDENTA

    Zbrodnie w Nowej Soli
  4. PRALNIA PIENIĘDZY

    Podwójna gra
  5. DECYDENT POLIGLOTA

    Włoski bliżej
  6. WIATR OD MORZA

    Panie Prokuratorze Generalny!
  7. LEKTURY DECYDENTA

    Zbrodniarz i panna
  8. BIBLIOTEKA DECYDENTA

    Szwedzka policjantka w Afganistanie
  9. WIATR OD MORZA

    Ucieczka
  10. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

    Nowe, polskie, prawo międzynarodowe
  11. LEKTURY DECYDENTA

    Polska 1000 lat temu
  12. WSPÓLNE CZYTANIE

    Ważne przesłania dla wszystkich
  13. WIATR OD MORZA

    Polska bijącym sercem Europy
  14. DECYDENT POLIGLOTA

    Zostań językowym mistrzem
  15. CO SIĘ W GŁOWIE MIEŚCI

    Honor jako wartość bezcenna
  16. PRAWA - WŁADZA - PROBLEMY

    Taka zmiana