Established 1999

BIBLIOTEKA DECYDENTA

19/06/2018

Czy można pokonać PiS?

Jest to interesujący esej socjologiczny o przyczynach aktualnej sytuacji w Polsce, czyli o rządach PiS i o perspektywach zmiany tej sytuacji, czyli o okolicznościach zmiany władzy.

Autor zwraca uwagę na fakt, że opozycja polityczna głównie krytykuje posunięcia PiS, natomiast nie przedstawia spójnej, programowej alternatywy dla tych posunięć. Taka postawa może prawie zagwarantować, że Prawo i Sprawiedliwość będzie rządziło jeszcze przynajmniej drugą kadencję.

Autor ocenia rządy Platformy Obywatelskiej, która – w ocenie Polaków – jest partią nieczułych liberałów, wskazuje błędy Donalda Tuska, głównie w sferze informacji publicznej, oraz błędy jego następczyni, Ewy Kopacz. Były to przyczyny, które zdemobilizowały elektoraty centrowy i lewicowy, co przełożyło się na zwycięstwo PiS w wyborach parlamentarnych w 2015 roku i twierdzi, że bez lewicy w parlamencie nie ma szans na położenie kresu rządom PiS.

Sporo miejsca Maciej Gdula poświęca charakterystyce PiS, zastanawia się nad tym, czy PiS to partia populistyczna. Wskazuje też na błędy lewicy: stwierdza, że polska lewica zawiodła ludzi, gdyż zachłysnęła się wskaźnikami ekonomicznymi gospodarki wolnorynkowej po 1989 roku, lekceważąc wykluczenia i problemy zwykłych ludzi. A PiS na tych problemach i wykluczeniach się właśnie skoncentrował. Nie wskazywał na gniew, ale na aspiracje i dlatego stał się reprezentantem ludzi „z długopisem” czyli wyborców, pokrzywdzonych przez przemiany. A po wyborach już priorytety były inne, gdyż chodziło głównie o władzę i o jej utrzymanie „po wsze czasy”.

Autor analizuje rolę Internetu we współczesnym społeczeństwie i sposoby uprawiania polityki oraz jej kontroli przez media w Polsce. Pisze o protestach, a nawet buntach społecznych, o nowych klasach, niepowiązanych ze stosunkiem własności środków produkcji. Mają to być: klasa ludowa, klasa średnia i klasa wyższa, różniące się warunkami życia i preferencjami. I stara się przepowiedzieć rolę tych klas w przyszłych wyborach. Ale przede wszystkim zastanawia się nad przyczynami wysokiego poparcia PiS i wyjaśnia zagadnienie neoautorytaryzmu: prezes K. wykorzystuje koniunkturę, by zmienić kształt Polski, a PiS reprezentuje lud przeciw innym grupom (elitom), chociaż partię tę popiera również klasa średnia.

Jak pokonać PiS? Do tego potrzebny jest dobry lider! Niepostawione pytanie: czy lewica ma takiego lidera?

Bardzo wartościowa książka, napisana w oparciu o badania socjologiczne w małych miejscowościach z „żelaznym” elektoratem PiS i o głęboką analizę dziedzin, w których można pokonać PiS, jednakże nie krytyką, tylko kontrpropozycjami programowymi w sferze uchodźców, gender, Unii Europejskiej i pluralizmu.

                                                                                              Jacek Potocki

Maciej Gdula, „Nowy autorytaryzm”. „Wydawnictwo Krytyki Politycznej”. Warszawa 2018

W wydaniu nr 199, czerwiec 2018, ISSN 2300-6692 również

 1. LEKTURY DECYDENTA

  O co walczył polski żołnierz na Wschodzie
 2. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Zdobyć unikalny brylant
 3. LEKTURY DECYDENTA

  Obóz w Auschwitz z bliska
 4. GRECKA TRAGEDIA

  Nie widać końca długów
 5. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Czy można pokonać PiS?
 6. WSPÓLNE CZYTANIE

  Książka, do której warto wrócić
 7. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  Znaki zapytania
 8. A PROPOS...

  ...spotkania Trumpa z Kimem
 9. POLESIE LUBELSKIE

  Magiczna Kraina Rumianku
 10. LEKTURY DECYDENTA

  O naszej aktualnej rzeczywistości
 11. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Dwulicowi manipulanci
 12. WSPÓLNE CZYTANIE

  Podróż przyszłości
 13. SPOJRZENIE Z OKSFORDU

  Rocznica 4. czerwca
 14. LEKTURY DECYDENTA

  Bałtycki tygrys
 15. WIATR OD MORZA

  Eksperyment
 16. DECYDENT POLIGLOTA

  Metodologia Dagmary Świdy
 17. CO SIĘ W GŁOWIE MIEŚCI

  Mętny mandat mętnej władzy
 18. PRAWA - WŁADZA - PROBLEMY

  Czy to się dzieje?