Established 1999

BIBLIOTEKA DECYDENTA

8 czerwca 2018

Dwulicowi manipulanci

Są nimi psychopaci, którzy potrafią wzbudzić zaufanie, by oszukać innych, wymusić na nich określone zachowania, ogołocić z wartości materialnych i to dość łatwo.

Bo nie mają żadnych uczuć i świetnie umieją się maskować, a inni dają się nabierać. Autor, znakomity szwedzki psycholog i wykładowca w tej książce ostrzega czytelników przed tymi „modliszkami rodzaju ludzkiego”.

Erikson jest twórcą języka DISA, który służy określaniu różnic w zachowaniu ludzi i sposobów porozumiewania się. W tej książce przypomina istnienie czterech głównych kategorii zachowań ludzi, którym odpowiadają cztery kolory: czerwony, żółty, zielony i niebieski, przypomina język DISA po to, by ostrzec czytelników przed ludźmi, którzy wykorzystują swoją wiedzę oraz wrodzone umiejętności (lub defekty) w celu manipulowania innymi ludźmi lub wręcz niszczenia ich.

Przytacza przykłady działania psychopatów w pracy i w życiu rodzinnym (intymnym). Szacuje się, że ludzkość ma w swoich szeregach 2% psychopatów, chociaż autor uważa, że jest ich dwukrotnie więcej, a każdy psychopata ma określone cechy (8 cech) lub skłonności (20 pozycji), które autor wymienia i omawia. Na uwagę zasługuje powierzchowny urok i elokwencja, brak poczucia winy i wyrzutów sumienia, bezduszność oraz patologiczna skłonność do kłamstwa, oszukiwania i manipulacji. Autor wyjaśnia, że psychopatia nie jest chorobą psychiczną tylko felerem osobowości, dlatego nie można jej wyleczyć ani środkami farmakologicznymi, ani seansami terapeutycznymi.

Erikson radzi, jak się bronić skutecznie przed psychopatami oraz, jak rozpoznawać zachowania psychopatyczne. Okazuje się, że psychopatą/tką może być nawet osoba najbliższa, nie mówiąc o szefie czy współpracowniku, a oszukańcze metody czy manipulacje, stosowane przez psychopatów „różnych kolorów” wobec ofiar „różnych kolorów”, mogą być różne. Czytelnik może się z tych partii książki wiele nauczyć, zwłaszcza zaś elementarnej ostrożności.

Jak się bronić? Autor zaleca następujące rozwiązania, w zależności od środowiska manipulacji: zmiana pracy, rozwód lub ucieczka „ze statku”. Przy okazji omawia dodatkowo „inne techniki manipulacyjne”, by zaalarmować czytelnika. A jak raz na zawsze skończyć z uleganiem manipulacji? Najskuteczniejszym sposobem jest po prostu zachowanie: „Wstań i wyjdź”.

Doskonała książka, która pomoże ustrzec się przed otaczającymi nas psychopatami. Książka pomoże, ale ustrzec musimy się sami, zwiększając wiedzę o sobie samych, by inni nie wykorzystywali bezlitośnie naszych, często nieuświadamianych sobie przez nas samych, własnych wad i niedoskonałości.

Jacek Potocki

Thomas Erikson, „Otoczeni przez psychopatów. Jak rozpracować tych, którzy tobą manipulują”. Tłum. z języka angielskiego Małgorzata Maruszkin. Wydawnictwo „Wielka Litera”, Warszawa 2018

 

W wydaniu nr 199, czerwiec 2018, ISSN 2300-6692 również

 1. LEKTURY DECYDENTA

  O co walczył polski żołnierz na Wschodzie
 2. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Zdobyć unikalny brylant
 3. LEKTURY DECYDENTA

  Obóz w Auschwitz z bliska
 4. GRECKA TRAGEDIA

  Nie widać końca długów
 5. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Czy można pokonać PiS?
 6. WSPÓLNE CZYTANIE

  Książka, do której warto wrócić
 7. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  Znaki zapytania
 8. A PROPOS...

  ...spotkania Trumpa z Kimem
 9. POLESIE LUBELSKIE

  Magiczna Kraina Rumianku
 10. LEKTURY DECYDENTA

  O naszej aktualnej rzeczywistości
 11. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Dwulicowi manipulanci
 12. WSPÓLNE CZYTANIE

  Podróż przyszłości
 13. SPOJRZENIE Z OKSFORDU

  Rocznica 4. czerwca
 14. LEKTURY DECYDENTA

  Bałtycki tygrys
 15. WIATR OD MORZA

  Eksperyment
 16. DECYDENT POLIGLOTA

  Metodologia Dagmary Świdy
 17. CO SIĘ W GŁOWIE MIEŚCI

  Mętny mandat mętnej władzy
 18. PRAWA - WŁADZA - PROBLEMY

  Czy to się dzieje?